Jak wyjść z długów czynszowych? W Gdańsku dzięki specjalnemu programowi

Nie słabnie zainteresowanie programem restrukturyzacji długów czynszowych w lokalach komunalnych w Gdańsku, został więc przedłużony do czerwca 2024 r. Tylko w tym roku do tego programu Gdańskich Nieruchomości, który daje możliwość pozbycia się wieloletnich zaległości, przystąpiło 90 rodzin. Jak to działa? Kto jeszcze może skorzystać z tej opcji?
06.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na stole leży pusty dokument wspomnianego programu, ulotki o nim informujące, długopis
Udział w programie odbywa się na wniosek osoby zadłużonej. Po zakwalifikowaniu do udziału w programie zawierane jest porozumienie, w którym określone zostają warunki i harmonogram spłaty zadłużenia czynszowego
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Program restrukturyzacji długów czynszowych w Gdańsku

Program restrukturyzacji należności wprowadzony został w Gdańsku w 2020 roku. Powstał, przede wszystkim, by wesprzeć mieszkańców w spłacie kilkuletnich zaległości czynszowych. Kolejne jego cele to zmniejszenie kosztów nieskutecznych egzekucji komorniczych ponoszonych przez Miasto (im więcej spłacających - tym mniej takich postępowań) oraz urealnienie wysokości zadłużenia najemców.

Zainteresowanie programem wśród osób borykających się z problemem zadłużenia czynszowego nie słabnie. Tylko w 2023 roku kolejnych 90 osób przystąpiło do programu, podpisując porozumienie z Gdańskimi Nieruchomościami. W sumie już ponad 330 rodzin skorzystało z tej formy pomocy w spłacie zadłużenia. 

Restrukturyzacja długów komunalnych? Miasto będzie pomagać mieszkańcom na różne sposoby

Składanie wniosków przedłużone do 2023 r.

Z założenia program miał być realizowany przez rok, ale wysoka inflacja i wzrost kosztów życia oraz bardzo dobre wyniki przedsięwzięcia sprawiły, że podczas majowej sesji Rady Miasta Gdańska przedstawiono propozycję jego kontynuacji. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie niemal  jednogłośnie.

Dzięki temu jeszcze do końca czerwca 2024 roku można zgłosić swój udział w programie restrukturyzacji należności.

pusty pokój
Pokój w mieszkaniu komunalnym wyremontowanym przez Gdańskie Nieruchomości
Fot. Gdańskie Nieruchomości


Program restrukturyzacji należności czynszowych - dla kogo? 

Propozycja skierowana jest do:

  • osób, które zamieszkują w lokalu należącym do Miasta Gdańska i mają zadłużenie za okres dłuższy niż 24 miesiące;
  • byłych już mieszkańców, którzy dotąd nie uregulowali należności za czas zamieszkiwania w lokalu;
  • oraz użytkowników garaży lub gruntów, o ile nie były one wykorzystywane na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Program restrukturyzacji należności - na czym polega?

Udział w programie możliwy jest na wniosek osoby zadłużonej. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a po zakwalifikowaniu do udziału w programie zawierane jest porozumienie, w którym określone zostają warunki i harmonogram spłaty.

Opcje spłaty zadłużenia

Spłata zadłużenia możliwa jest w dwóch wariantach.

W wariancie jednorazowej spłaty dłużnik spłaca 40 proc. należności, a pozostałe 60 proc. długu zostaje umorzone. Od początku programu na jednorazową spłatę zdecydowało się niemal 140 osób, spłacając łącznie blisko 2,1 mln zł zadłużenia, równolegle w sumie ponad 3,1 mln zł zaległości zostało umorzone.

Zależnie od wysokości długu, program daje także możliwość rozłożenia spłaty należności na raty

- Na spłatę należności w ratach decyduje się większość wnioskujących - mówi Monika Lisowska, kierowniczka Działu Zarządzania Należnościami w Gdańskich Nieruchomościach. - W tym wariancie 60 proc. długu zostaje rozłożona na dogodne raty, a pozostałe 40 proc. pozostaje zawieszona na czas realizacji porozumienia. Jeśli uczestnik na bieżąco reguluje czynsz oraz zgodnie z harmonogramem spłaca zadłużenie, zawieszona część długu podlega umorzeniu.

Dotychczas w formie ratalnej uczestnicy programu spłacili już prawie 6 mln zł, zyskując umorzenie blisko 4 mln zadłużenia.

Przykładowe wysokości długów objętych restrukturyzacją

  • Najwyższa jednorazowa spłata w programie to 85 tys. zł
  • Najwyższa kwota spłacana w ratach to 167 tys. zł
mężczyzna przy mikrofonie
Piotr Kryszewski , zastępca prezydent Gdańska ds. komunalnych
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ile osób przystąpiło do programu restrukturyzacji długów w Gdańsku?

- Restrukturyzacja należności to sposób na wyjście z zadłużenia dla wielu rodzin. W 2020 r., kiedy zaproponowaliśmy tą nową formę wsparcia w spłacie zadłużenia, informację o możliwości trwałego rozwiązania problemu zadłużenia poprzez restrukturyzację należności skierowaliśmy do ponad 2,5 tysiąca osób - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych. - Dotychczas wnioski o restrukturyzację swojego zadłużenia w ramach programu złożyło już ponad 700 osób, a wartość zadłużenia objętego restrukturyzacją należności przekracza 15 mln zł, w tym prawie 10 mln zł spłacane jest w ratach. Dzięki przedłużeniu programu o kolejny rok, szansę na skorzystanie z programu mają wszyscy, do których adresowana jest ta forma pomocy.

Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy stare kamienice w XXI wiek

Mniej egzekucji komorniczych - dzięki spłacaniu i urealnieniu zadłużenia

- Zdecydowana większość uczestników programu realizuje warunki zawartego porozumienia i na bieżąco reguluje należności czynszowe. Spośród ponad 320 zawartych dotąd porozumień tylko cztery wygasły z uwagi na niewywiązywanie się z warunków ugody - mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Dodatkową wartością programu, która przekłada się na konkretne wyniki finansowe, jest unikanie kosztów nieskutecznych egzekucji komorniczych oraz urealnienie stanu zadłużenia mieszkańców. Dzięki temu od początku realizacji programu restrukturyzacją z urzędu objęte zostało 3,3 mln zł zadłużenia byłych już użytkowników, które powstało ponad 10 lat temu. Pozwala to na ograniczenie kosztów gminy ponoszonych z tytułu ponawiania bezskutecznych egzekucji komorniczych.

mężczyzna wypowiada się przy mikrofonach stacji radiowych i telewizyjnych
Ziemowit Borowczak dyrektor Gdańskich Nieruchomości
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Przypadek uczestnika programu

- Możliwość wzięcia udziału w programie restrukturyzacji zadłużenia to dla mnie nowy start i duże ułatwienie - mówi mieszkaniec Gdańska, który przystąpił do programu w maju 2023 r. i stara się o uzyskanie tytułu prawnego do najmu mieszkania gminnego, w którym wcześniej mieszkał z rodzicami. Po ich śmierci przyjął spadek, w ramach którego odziedziczył także dług czynszowy. Nasz rozmówca wybrał wariant spłaty ratalnej, z umorzeniem 40 proc. należności.

na stole leży pusty dokument porozumienia opisywanego programu, ulotki o nim informujące, długopis
Wnioski o restrukturyzację zadłużenia w ramach programu złożyło już ponad 700 osób
Fot. Gdańskie Nieruchomości

Szczegóły programu restrukturyzacji należności

Wnioski o restrukturyzację należności czynszowych składać można do 30 czerwca 2024 r., a szczegółowe informacje o tym do kogo skierowana jest propozycja restrukturyzacji należności oraz wzór wniosku dostępne są na stronie internetowej Gdańskich Nieruchomości www.nieruchomoscigda.pl

Nie tylko program restrukturyzacji należności

Gdańskie Nieruchomości oferują kilka form pomocy w spłacie zadłużenia czynszowego. Każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, z uwzględnieniem możliwości finansowych rodziny i wspólnie dobierane jest najlepsze narzędzie.

- Ważne aby nie unikać rozmowy i możliwie najszybciej podjąć działanie - radzi Monika Lisowska. - Do rozmowy na temat problemu z bieżącym regulowaniem należności zachęcamy także wtedy, gdy zadłużenie jeszcze nie występuje, ale nasza sytuacja ekonomiczna sprawia, że czujemy się zagrożeni powstaniem zadłużenia.

Specjaliści z zakresu windykacji codziennie są do dyspozycji mieszkańców w każdym z Obszarów Administracyjnych Gdańskich Nieruchomości. Pomogą w doborze najlepszego rozwiązania i udzielą informacji o tym jak uniknąć powstania zadłużenia czynszowego.

 

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole