• Start
 • Wiadomości
 • W czwartek procesje Bożego Ciała i zmiany w komunikacji miejskiej

Dzisiaj procesje Bożego Ciała i zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej. Sprawdź na jakich liniach

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana tradycyjnie Bożym Ciałem, przypada w tym roku 8 czerwca. Z tej okazji w większości parafii organizowane są lokalne procesje z udziałem wiernych. Zmotoryzowani muszą się więc liczyć z pewnymi, tymczasowymi utrudnieniami w ruchu. W gdańskiej komunikacji miejskiej obowiązywać będą świąteczne rozkłady jazdy. Procesja diecezjalna, z udziałem abp metropolity Tadeusza Wojdy, przejdzie ulicami Głównego Miasta.
06.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu procesja bożego ciała, widać duchownego niosącego złotą monstrancję, idą pod baldachimem, który dźwiga czterech mężczyzn
W czwartek Boże Ciało. W gdańskich parafiach organizowane będą uroczyste procesje. Na zdjęciu - ubiegłoroczna procesja z Parafii Rzymskokatolickiej NMP Królowej Różańca Świętego na Przymorzu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Procesja na Głównym Mieście

Boże Ciało to święto obchodzone w Kościele Katolickim. Centralna procesja, z udziałem metropolity gdańskiego abpa Tadeusza Wojdy, przejdzie ulicami Głównego Miasta Gdańska. Poprzedzi ją msza św. w Bazylice Mariackiej, która rozpocznie się o godz. 10.

Po liturgii, od ok. godz. 11, procesja przejdzie ulicami: Piwną, Chlebnicką, Kuśnierską, Długi Targ, Długą, Tkacką, Węglarską, Pańską, Katarzynki do placu przed bazyliką św. Brygidy.

Na trasie procesji jej uczestnicy zatrzymają się przy czterech ołtarzach. Te znajdować się będą: na przedprożu Ratusza Głównego Miasta, przy siedzibie Rzemiosła Gdańskiego (róg Tkackiej i Piwnej), przy bazylice św. Mikołaja oraz przed bazyliką św. Brygidy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w kościele katolickim w Polsce zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Historia święta sięga XIII w. Tego dnia wierni oprócz uczestnictwa w mszy św. biorą również udział w procesji prowadzonej właśnie do czterech ołtarzy.

Boże Ciało. Poznaj najciekawsze gdańskie monstrancje

Zmiany w rozkładach jazdy w czwartek i piątek

W czwartek, 8 czerwca, miejskiej autobusy i tramwaje będą jeździć według świątecznych rozkładów jazdy, bez dodatkowych zmian. Natomiast w piątek, 9 czerwca, w związku ze spodziewaną niższą frekwencją, na większości linii autobusowych i tramwajowych obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy.

Dodatkowo, w piątek, 9 czerwca uruchomione zostaną linie autobusowe 283 i 262 oraz linia tramwajowa 7.

Piątek, 9 czerwca

Tramwaje

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, z dodatkowymi zmianami:

 • Linia 7

Linia tramwajowa zostanie uruchomiona na stałej trasie Łostowice Świętokrzyska - Nowy Port Zajezdnia, według specjalnego rozkładu jazdy. Tramwaje będą jeździć w godzinach 5.00-9.00 i 14.00 - 18.00 z częstotliwością co około 20-30 minut.

Autobusy

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, z wyjątkami:

 • Linie 106 i 138 - odbędą się dodatkowe kursy rano i po południu.

 • Linie 112, 115, 186, 200, 289 - zostanie zwiększona częstotliwość porannych kursów

 • Linia 126 - funkcjonować będzie według specjalnego rozkładu jazdy, liczba kursów do/z Żukowa jak w dni powszednie.

 • Linia 167 - rano autobusy będą jeździć z częstotliwością co około 20 minut, po południu dodatkowa para kursów (o godz.13.29 z Dworca Głównego, przyjazd do Bysewa o godz. 14.12, odjazd z Bysewa o godz. 14.23, przyjazd na przystanek Wały Piastowskie 01 o godz. 15.06).

 • Linia 174 - będzie funkcjonować według specjalnego rozkładu jazdy, liczba kursów do/z Starej Piły będzie zbliżona do dnia powszedniego.

 • Linia 232 - uruchomione będą kursy rano i po południu.

 • Linia 262 - autobusy będą jeździć przez cały dzień, z częstotliwością co 20 minut.

 • Linia 283 - obowiązywać będzie rozkład jazdy zbliżony do powszedniego.

 • Linia N1 - funkcjonować będzie według stałych rozkładów jazdy (kursy przez Sopot i Gdynię będą wykonywane).

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku