Kluczowy moment. W Porcie Czystej Energii finiszują prace przy układzie oczyszczania spalin

W Porcie Czystej Energii na Szadółkach, popularnie nazywanym spalarnią śmieci, finiszują prace przy układzie oczyszczania spalin. Jest to kluczowy element całej instalacji. Montaż głównych urządzeń trwał przez ostatnie miesiące i już się zakończył. Obecnie trwa montowanie kanałów i rurociągów. Izolowane są poszczególne urządzenia i trwają prace nad zamknięciem budynku. 
14.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Skomplikowana instalacja w zakładzie składająca się ze zbiorników, rur i stali
Reaktor katalitycznego odazatowania SCR, stanowiący część układu oczyszczania spalin
mat. Port Czystej Energii

Jak będą oczyszczane spaliny?

W wyniku spalania odpadów, podobnie jak w przypadku spalania węgla czy biomasy, powstają gazy odlotowe. Te składają się głównie z azotu, dwutlenku węgla, tlenu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu i niespalonych lub częściowo spalonych węglowodorów. W Porcie Czystej Energii proces oczyszczania spalin rozpocznie się już w komorze paleniskowej, poprzez m.in. wykorzystanie metod pierwotnych, takich jak rozdzielenie powietrza do spalania na różne strefy oraz recyrkulację spalin.
 
 
W kolejnym etapie (pierwszy ciąg kotła), spaliny poddane zostaną redukcji stężeń tlenków azotu poprzez wtrysk wody amoniakalnej. Dzięki temu, w temperaturze ok. 850-1050 stopni Celsjusza dokonuje się redukcja tlenków azotu do wolnego azotu. Następnie, do kotła dozowany będzie reagent wapniowo-magnezowy, który stanowi pierwszy etap usuwania kwaśnych zanieczyszczeń takich, jak tlenki siarki i chlorowodór. 
 
Kiedy gazy spalinowe zostaną poddane procesom oczyszczania w kotle, wprowadzone będą do systemu oczyszczania spalin poprzez kanał podłączony do absorbera rozpyłowego. Tam rozpylane będzie mleczko wapienne, które reaguje z kwaśnymi zanieczyszczeniami. Spaliny zostaną również schłodzone do temperatury ok. 140 stopni Celsjusza.
 
Skomplikowana instalacja w zakładzie składająca się z wielu stalowych elementów
Filtr workowy (na pierwszym planie) w układzie oczyszczania spalin
mat. Port Czystej Energii
Kolejnym etapem oczyszczania jest reaktor suchy, do którego wprowadzony będzie węgiel aktywny, węgiel aktywny bromowany oraz wodorotlenek wapnia. Dojdzie do zredukowania stężenia m.in. kwaśnych zanieczyszczeń, metali ciężkich (w tym rtęci), lotnych związków organicznych oraz dioksyn i furanów. 
 
Z reaktora spaliny trafią do filtra workowego, w którym wyłapane zostaną pyły oraz produkty reakcji z poprzednich etapów systemu oczyszczania spalin.

Uroczysty chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii. WIDEO i ZDJĘCIA

Ostatnim etapem oczyszczania jest przelot spalin przez reaktor katalitycznej redukcji tlenków azotu SCR. Poprzez wtrysk wody amoniakalnej dodatkowo obniżona zostaje zawartość tlenków azotu w spalinach. 

Na końcu oczyszczone produkty spalania odprowadzane będą do atmosfery poprzez komin.
 
Pyły z kotła oraz produkty oczyszczania spalin (odbierane z filtra workowego) jako odpady niebezpieczne, będą na bieżąco odbierane i transportowane do Niemiec, gdzie służą do rekultywacji terenów pokopalnianych (nieczynne kopalnie soli).

Kiedy początek i koniec inwestycji?

Prace ziemne przy budowie Portu Czystej Energii (PCE) rozpoczęły się w lipcu 2020 r.
 
Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii, zapowiada, że pierwsze rozruchy zakładu planowane są na koniec 2023 r
 
- Tak, aby w pierwszym kwartale 2024 r. rozpoczęła się praca testowa całej instalacji, w tym współpraca z miejską siecią ciepłowniczą. Port Czystej Energii to inwestycja o ogromnej skali, wysoce specjalistyczna. Cały czas trwa budowa i wyścig z czasem, a przed nami jeszcze oddanie instalacji do użytkowania, niezbędne zgody i pozwolenia, a to przy tego typu inwestycji bardzo złożony proces - mówi Sławomir Kiszkurno. 

Takiej inwestycji nie było wcześniej w regionie

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podkreśla, że Port Czystej Energii to największa w historii Pomorza inwestycja związana z gospodarką odpadami. 
 
Skomplikowana stalowa instalacja w zakładzie
Kanał spalin w układzie oczyszczania spalin
mat. Port Czystej Energii
- Korzystając ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej budujemy nowoczesną i przyjazną środowisku elektrociepłownię, która pomoże nam w osiągnięciu neutralności klimatycznej - dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Czym jest Port Czystej Energii?

Port Czystej Energii będzie nowoczesną przyjazną środowisku naturalnemu elektrociepłownią. Energia elektryczna i ciepło powstaną w wyniku termicznego przekształcenia odpadów komunalnych. W instalacji spalane będą pozostałości po procesie sortowania, które nie nadają się do recyklingu takie, jak zużyte pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian, zabrudzony papier, folie po słodyczach, nabiale, itp. 

Nowy lądowy terminal kontenerowy w Gdańsku oficjalnie otwarty

Do instalacji trafiać będą odpady z miasta Gdańska i 34 pomorskich gmin.

Ile prądu i ciepła wyprodukuje Port Czystej Energii?

Roczna wydajność Portu Czystej Energii wyniesie 160 tys. ton śmieci. Temperatura spalania wyniesie od 850 do 1050 stopni Celsjusza
 
Planowana roczna produkcja energii elektrycznej w PCE to 109 GWh. Wystarczy to, dla przykładu, na pokrycie zapotrzebowania: 
 
  • 3,5 roku gdańskiego taboru tramwajowego
  • 11 lat oświetlenia drogowego w Gdańsku
  • 54 tys. gospodarstw domowych rocznie
Roczna produkcja energii cieplnej w PCE szacowana jest na 509 TJ.
 
Wystarczy to np. na:
 
  • zasilenie 19 tys. gospodarstw domowych (zimą)
  • 70 tys. gospodarstw domowych (latem)

Zielona energia z gdańskiego zakładu pozwoli m.in. ograniczyć o:

  • 1,83 mln metrów sześciennych emisję gazu wysypiskowego rocznie
  • zaoszczędzić rocznie 52,8 tys. ton węgla kamiennego
  • zaoszczędzić rocznie 47,2 tys. ton węgla brunatnego
  • zmniejszyć rocznie o 164 tys. ton roczną emisję dwutlenku węgla (CO2) w porównaniu do oddzielnej produkcji energii na bazie węgla