W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej. Będzie 110 łóżek dla małych pacjentów

Prawie 300 milionów złotych otrzymał Gdański Uniwersytet Medyczny na budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP). Środki na ten cel pochodzą w większości z budżetu państwa. W nowoczesnym centrum będą leczeni najmłodsi pacjenci z najwyższym dostępem do świadczeń i zabezpieczeń zdrowotnych. 
04.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rektor GUMed, dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski, Wiceminister Zdrowia
Symboliczne wręczenie czeku na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej. Z lewej Marcin Gruchała, rektor GUMed, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK i Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Fot. Paweł Sudara/GUMed

“Gaudeamus Igitur“ na Uniwersytecie Gdańskim - największa uczelnia w mieście rozpoczęła rok akademicki

Symboliczny czek na kwotę 298,5 mln zł na ręce rektora GUMed prof. Marcina Gruchały przekazał 3 października 2022 roku Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Przekazanie czeku na budowe nowej inwestycji UCK 

W spotkaniu udział wzięli posłowie na Sejm RP: Marcin Horała, Andrzej Jaworski, Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Ze strony Uczelni obecni byli także: prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, p.o. kanclerza prof. Jacek Bigda, prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, pełnomocnik Rektora ds. inwestycji Marek Langowski oraz Agnieszka Kubińska-Meller z Działu Obsługi Inwestycji. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku reprezentowali dyrektor naczelny Jakub Kraszewski i Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych.

Muzeum Gdańska już całkiem otwarte dla zwiedzających, zerwało współpracę z agencją ochrony

- To przede wszystkim jest sukces polskich pacjentów. Mam nieukrywaną przyjemność ogłosić, że właśnie taka instytucja jak Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miała okazję realizować projekt Centrum Medycyny Pediatrycznej - budowy nowoczesnego centrum, w którym będą leczeni najmłodsi pacjenci z najlepszym dostępem do świadczeń zdrowotnych - powiedział podczas spotkania  Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia. 

Budowa Centrum Medycyny Pediatrycznej. Kiedy koniec realizacji?

Środki na inwestycję pochodzą z Funduszu Medycznego - Subfunduszu infrastruktury strategicznej. W konkursie wyróżniono łącznie 14 podmiotów zlokalizowanych w 11 województwach.

Władze Uczelni starały się od kilku lat o pozyskanie środków na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej, co pozwoli na zintegrowanie dotychczas rozproszonej bazy klinicznej. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt składający się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Planowane zakończenie realizacji to 3 - 4 kwartał 2026 r.

Konfadobra

Konfadobra
Fot. Paweł Sudara/GUMed

Rektor Marcin Gruchała: - Pomoc w najbardziej skomplikowanych sytuacjach

- Dziękuję za zaufanie do naszego uniwersytetu i szpitala klinicznego oraz powierzenie nam tak znaczącej kwoty, którą będziemy mogli przekazać na podniesienie i poprawienie standardu leczenia najmłodszych pacjentów - mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - UCK stanowi niezwykle ważny w naszym regionie ośrodek wysokospecjalistycznego leczenia pediatrycznego. To tutaj dzieci nie tylko z Pomorza znajdują pomoc w najbardziej skomplikowanych medycznie sytuacjach. Poprawa warunków oraz poszerzenie możliwości leczenia, zwłaszcza o spektrum leczenia chirurgicznego jest dla nas niezwykle istotne.


Na Pomorzu trwają szczepienia przeciw grypie. Kto może za darmo, a kto zapłaci?

Zakładany koszt inwestycji to 299,9 mln zł, z czego 298,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 1,4 mln zł to środki własne. Inwestycja zakłada budowę kompleksu oraz jego całkowite wyposażenie i przygotowanie pomieszczeń pod docelową przeprowadzkę jednostek.

Centrum Medycyny Pediatrycznej. Jakie wyposażenie?

- To jest wielki skok w przyszłość dla polskiej pediatrii. Wielki skok w przyszłość dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Nowy obiekt służyć będzie nie tylko pacjentom, ale także kształceniu nowych kadr medycznych - zaznaczył poseł Kacper Płażyński. - Kiedy patrzę na ten horyzont czasowy od 2015 r. do dzisiaj, to jest pewna cegiełka. W ciągu tych 7 lat budżet na zdrowie w Polsce zwiększył się ponad dwukrotnie. Niech te środki służą temu, abyśmy wszyscy czuli się w Polsce bezpieczni i przede wszystkim dobrze zaopiekowani.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich jednostek, które obejmuje inwestycja, w nowoczesną aparaturę medyczną, z której najważniejsze to: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy.

Niech Gdańsk kojarzy się z nauką. Otwarcie gdańskiego roku akademickiego 2022/2023. WIDEO I ZDJĘCIA

CMP będzie się skupiać się na opiece dziennej oraz ambulatoryjnej. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany w głównym kompleksie szpitalnym przy ul. Dębinki 7 i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej łącznikami, co pozwoli efektywniej realizować transport pacjentów i logistykę zaopatrzenia.

- Zawsze chciałem, żeby w Gdańsku powstał wielospecjalistyczny szpital dziecięcy z prawdziwego zdarzenia - podkreślił prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed. - Ten moment właśnie nadszedł. W miejscu mocno wysłużonych i nadwyrężonych czasem budynków już wkrótce powstanie obiekt, w którym warunki leczenia i pobytu pacjentów będą na miarę dzisiejszych czasów i oczekiwań. Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nieść pomoc naszym pacjentom taką, jak w najnowocześniejszych krajach Europy. Przyszłość leczenia dzieci jest w wielospecjalistycznych instytucjach, gdzie można zebrać najlepszych specjalistów z różnych dziedzin.

Centrum Medycyny Pediatrycznej dysponować będzie bazą liczącą 110 łóżek

Planowana powierzchnia całkowita obiektu wynosi 29 029 m 2 . W CMP zlokalizowane będą:

  • na poziomie -2 oraz -1 pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska
  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.