• Start
  • Wiadomości
  • “Gaudeamus Igitur“ na Uniwersytecie Gdańskim - największa uczelnia w mieście rozpoczęła rok akademicki

“Gaudeamus Igitur“ na Uniwersytecie Gdańskim - największa uczelnia w mieście rozpoczęła rok akademicki

Nadzwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, inaugurujące nowy rok akademicki, odbyło się w Bibliotece Głównej uczelni. - Pamiętajcie, że wiedza i praca bez umiejętności społecznych, empatii, wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka, zrozumienia potrzeb innych, jest tylko zbiorem danych i definicji - to słowa prof. Piotra Stepnowskiego, rektora UG, do studentów I roku.
( Publikacja: 03.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Inauguracja roku akademickiego 2022/23 na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się w Bibliotece Głównej uczelni
Inauguracja roku akademickiego 2022/23 na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się w Bibliotece Głównej uczelni
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inauguracja roku akademickiego 2022/23 na Uniwersytecie Gdańskim

Po sobotniej wspólnej inauguracji roku akademickiego przez Uniwersytet Gdański, Politechnikę Gdańską i Gdański Uniwersytet Medyczny zrzeszone w Związku Uczelni Fahrenheita, które odbyło się na Drodze Królewskiej, przyszedł czas na centralne inauguracje w poszczególnych uczelniach. Jako pierwszy, rok akademicki zainaugurował Uniwersytet Gdański.

Niech Gdańsk kojarzy się z nauką. Otwarcie gdańskiego roku akademickiego 2022/2023. WIDEO I ZDJĘCIA

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego: morze jest jak nauka

Podczas uroczystości prof. Piotr Stepnowski, rektor UG powiedział m.in.: - Nie ma przestrzeni bardziej tajemniczej i pociągającej niż morze. Pod wieloma względami ta tajemnicza i pociągająca przestrzeń przypomina wprost naukę - jest tak samo niezgłębiona, a jej horyzont zdaje się być nieskończony. Ludzie morza i ludzie nauki mają z pewnością także wspólne cechy - upór, gotowość na spotkanie nowego, niepohamowaną chęć odkrywania. Połączenie tych dwóch światów ziściło się w naszym partnerstwie Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego SEA-EU, w którym dziewięć europejskich uczelni z miast położonych nad brzegami naszego kontynentu połączyły siły w niezwykłym projekcie. Tegoroczną, uroczystą inaugurację roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim dedykujemy właśnie naszej niezwykłej przyjaźni, która połączyła nas z akademickimi ośrodkami nadmorskimi całej wspólnoty europejskiej, której czujemy się ważną i nierozerwalną częścią.

Czym jest partnerstwo SEA-EU?

Partnerstwo SEA-EU umożliwia wspólne badania, współpracę i wymianę doświadczeń naukowców, studentów i pracowników administracji gdańskiej uczelni z uniwersytetami w Kadyksie, Breście, Kilonii, Splicie i na Malcie. W czerwcu b.r. na pokładzie statku badawczego UG r/v „Oceanograf”, odbył się rejs naukowo badawczy partnerskich uczelni, który przebył w sumie ponad cztery tysiące mil morskich.

Statek Uniwersytetu Gdańskiego "Oceanograf" po 39 dniach zakończył swój rejs

Rektorskie przesłanie dla studentów I roku

Prof. Piotr Stepnowski zwrócił się też do studentów pierwszego roku, który w tym roku akademickim na UG jest blisko 11 tysięcy: - Rozpoczynając naukę w uniwersytecie pamiętajcie proszę, że wiedza i praca bez umiejętności społecznych, empatii, wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka, zrozumienia potrzeb innych jest tylko zbiorem danych i definicji.

Najlepsi studenci i doktoranci w rekrutacji 2022 otrzymali wyróżnienia. Wręczała je m.in. Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska (składa gratulacje), obok niej dr hab. Arnold Kłonczyński prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG
Najlepsi studenci i doktoranci w rekrutacji 2022 otrzymali wyróżnienia. Wręczała je m.in. Monika Chabior zastępczyni prezydent Gdańska (składa gratulacje), obok niej dr hab. Arnold Kłonczyński prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Najlepsi wyróżnieni

W dalszej części inauguracji wyróżniono najlepszych kandydatów na studia w 2022 roku i doktorantów, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas rekrutacji. Wyróżnienia przekazali Monika Chabior - zastępczyni prezydent Gdańska, dr hab. Sylwia Mrozowska prorektorka ds. współpracy i rozwoju UG oraz dr hab. Arnold Kłonczyński prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UG. Uroczystość zakończyła się koncertem Akademickiego Chóru UG pod batutą prof. Marcina Tomczaka.

FILMOWY ZAPIS INAUGURACJI