• Start
  • Wiadomości
  • Miasto Gdańsk podpisało umowę na dalsze działanie Niebieskich Trampek

Młodzi zaufali Niebieskim Trampkom. Gdańsk podpisał umowę na kolejne lata działania

- Kiedy ktoś tonie, często go nie słychać. Musimy być uważni na osoby, które zaczynają tonąć w kryzysie - powiedział Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA, która we wtorek, 27 lutego 2024 roku, podpisała umowę z Miastem na kolejne lata działania Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. To unikatowe miejsce w skali Polski, w którym młodzi ludzie mogą wspólnie spędzać czas otrzymując wsparcie dorosłych. 
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240227145931_98A2966.JPG
Podpisanie umowy na prowadzenie punktu Forum Młodzieży Niebieskie Trampki na lata 2024-2026 w Forum Gdańsk. W środku Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, z prawej Alina Kaszkiel-Suska, prezes fundacji FOSA i Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA. Od prawej stoją: radny Cezary Śpiewak-Dowbór z klubu Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Gdańska, radna Beata Dunajewska z klubu Wszystko dla Gdańska i Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Ponad 4 miliony złotych na kolejną edycję Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

- 23 lutego obchodziliśmy Światowy dzień Walki z Depresją. Do roku 2030, według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą na świecie - powiedziała podczas uroczystego podpisania umowy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Niezdiagnozowana i nieleczona może prowadzić do samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by umieć rozpoznać jej symptomy, w porę zareagować, a przede wszystkim: nie stygmatyzować osób zmagających się z depresją. Jako całe społeczeństwo musimy zabiegać, aby ta choroba się nie rozprzestrzeniała, żeby ludzie nie byli samotni. 

Lekcja Obywatelska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz w ZSŁ: “Chciałam zmieniać świat”

Jak przypomniała prezydent Dulkiewicz w październiku 2023 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026. W tym roku na realizację Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego z budżetu miasta przeznaczono ponad 4,3 miliona złotych.

W ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024 -2026 w listopadzie ubiegłego roku w imieniu Miasta Wydział Rozwoju Społecznego UMG ogłosił konkurs na realizację zadań z zakresu zdrowia psychicznego. Wybrano 22 projekty przygotowane przez 13 realizatorów. Łączna kwota wsparcia to 6 838 560,00 zł na trzy lata.

20240227150056_98A2983.JPG
Spotkanie przedstawicieli Miasta Gdańska, radnych, organizacji pozarządowych i młodych ludzi na podwórku XXI - Niebieskich Trampkach w GH Forum Gdańsk
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Galerie handlowe to podwórka XXI wieku

- Kiedy ktoś tonie, często go nie słychać. Dlatego musimy być uważni na osoby, które zaczynają tonąć - powiedział Dastin Suski, wiceprezes Fundacji FOSA. - Galerie handlowe, centra handlowe to takie podwórka XXI wieku. Młodzież spędza tu dużo czasu, dlatego także w tym miejscu doświadcza kryzysów. Szukaliśmy realnego miejsca, w którym możemy być z młodymi ludźmi, wspólnie coś robić. Dzięki temu, że spotkaliśmy na swojej drodze Centrum Handlowe Forum, fakt że oni szukali kogoś, kto pracuje z młodzieżą, pozwala na działania, dzięki którym możemy usłyszeć drugą osobę, zobaczyć tę rękę spod tafli wody, podać swoją. Wszystkie działania z programu ochrony zdrowia psychicznego zmierzają do tego, aby zapobiec samobójstwu, nie dopuścić, aby ktoś bliski utracił życie.

Stres, depresja, stany lękowe. Na Pomorzu przybywa zwolnień lekarskich

W Niebieskich Trampkach kilkanaście nowych osób każdego dnia 

Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA otrzymała dofinansowanie wysokości 1 mln 50 tys. zł (na 3 lata po 350 tys. zł) na prowadzenie Forum Młodzieży Niebieskie Trampki. Działania Niebieskich Trampek są innowacyjne - polegają na wejściu w naturalne środowisko grup młodzieżowych (przestrzeń galerii handlowej), wykorzystaniu pracy specjalistów w formie streetworkingu, udostępnieniu przestrzeni galerii handlowej na działania animacyjno-wspierające.

W 2023 roku z tych działań skorzystało ok. 80 osób dziennie (ok. 10-12 nowych osób każdego dnia); łącznie ok.1233 uczestników. Innowacyjne jest także międzysektorowe działanie - połączenie zasobów samorządu (Gmina Miasta Gdańska), biznesu (FORUM Gdańsk, które nieodpłatnie udostępnia lokal) i NGO (Fundacja FOSA). Fundacja FOSA otrzymała także dofinansowanie na kampanię Body and Mind Niebieskie Trampki, w ramach której 21 marca 2024 roku planowany jest specjalny koncert i cykl warsztatów profilaktycznych ze znanymi osobami. 

2023-12-07-niebieskie-trampki-039_949x633.JPG
Nz. Otwarcie drugiego w Gdańsku punktu Niebieskich Trampek w Galerii Metropolia w grudniu 2023 roku. Młodzi ludzie są tu u siebie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Ponad dwieście miejsc w Gdańsku z bezpłatnym wsparciem psychologicznym

Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest realizowany i stale rozwijany od 2016 roku. Przez te lata na ten cel miasto przeznaczyło 15 167 597 zł.

 - Samotność to słowo bardzo istotne jeżeli mówimy o chorobach związanych ze zdrowiem psychicznym, szczególnie o depresji - przypomniała Beata Dunajewska, radna miasta Gdańska. - Młodzież która przychodzi do Niebieskich Trampek, znajduje wsparcie ale też przestaje czuć się samotna. Kiedy w 2016 zaczynaliśmy mówić o depresji, próbach samobójczych wśród młodzieży, był to temat tabu, dziś mówią o tym wszyscy. 

Konferencja "Różne twarze depresji". Zdrowie psychiczne młodych ludzi to dla Gdańska priorytet 

W Gdańsku jest ponad dwieście miejsc, w których można uzyskać bezpłatne wsparcie psychologiczne. Fundacja FOSA otrzymuje od miasta wsparcie także na prowadzenie Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego. To strona www.wsparciewgdansku.pl z aplikacją, gdzie znajdują się szczegółowe informacje o wszystkich dostępnych formach wsparcia, możliwy jest też telefoniczny kontakt z konsultantem PIK (tel. 787 960 860). Oprócz tego w roku 2024 kontynuowany będzie projekt Jestem - wsparcie psychologiczne środowiska szkolnego, koordynowany przez Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej, z którego korzystają gdańscy uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. W roku 2023 w konsultacjach, terapii i warsztatach uczestniczyły 1462 osoby. GOPP prowadzi też psychoterapeutyczną grupę dla młodzieży poszukującej swojej tożsamości płciowej i seksualnej „W poszukiwaniu siebie”.

GALERIA ZDJĘĆ Z PODPISANIA UMOWY

Wsparcie nie tylko dla młodych. Projekty dla rodziców, pracowników, nauczycieli 

-  W Gdańskim Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego znalazły się środki nie tylko na Niebieskie Trampki, ale na szereg różnych działań - dodał Cezary Śpiewak-Dowbor, radny miasta Gdańska. - To są działania wspierające rodziców w budowaniu ich kompetencji i więzi z dziećmi, promocję zdrowego środowiska pracy, przeciwdziałania mobbingowi i wypaleniu zawodowemu, na przykład „Zdrowe Środowisko Pracy” Fundacji Dobra Baza czy „Tumbo Pomaga Psychologom” Fundacji Hospicyjnej. 

Czas dobrej energii. Doroczne spotkanie gdańskich NGO

Wśród wszystkich dofinansowanych ofert znajdują się też projekty z zakresu specjalistycznego wsparcia krótkoterminowego i długoterminowego, które realizuje wiele organizacji, m.in. FOSA, Fundacja Hospicyjna, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskie Centrum Toksykologii, Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń. Wiele projektów dotyczy wsparcia dzieci i młodzieży z innymi problemami - dofinansowanie otrzymało np. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Nadpobudliwością Psychoruchową i ich Rodzinom „Pomost”. To też projekt podnoszenia kompetencji kadry placówek oświatowych - kontynuacja pilotażu z roku 2023 - szkolenie z zakresu komunikacji z uczniem i klasą (Dialog Motywujący) którego realizatorem jest Mrowisko.TV

To przedszkole jest wzorem