UCK. Rozdano nagrody za transplantacje

Pół tysiąca transplantacji wykonano w ubiegłym roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. W poniedziałek, 20 maja, podsumowano pracę lekarzy, pielęgniarek i koordynatorów w trakcie 4. Gali Transplantologii.
21.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sala operacyjna
Zespół UCK w czasie przeszczepu serca
fot. Sylwia Mierzewska UCK

Rekordowy rok

W rekordowym dla UCK 2024 roku przeszczepiono 159 szpików i komórek krwiotwórczych, a do tego wykonano 126 transplantacji nerek, a także przeszczepiono 78 wątrób i 71 rogówek oraz 50 płuc i 17 serc. Łącznie w gdańskim ośrodku wykonano transplantację 504 narządów.

Do przeszczepu wymagana jest praca całych zespołów lekarskich i pielęgniarskich i koordynatorów. Zaangażowanych jest kilkadziesiąt osób. Praca jest zmianowa, całodobowa, a lekarze i pielęgniarki muszą być stale do dyspozycji. W procesie transplantacji ważna jest także rola psychologów, fizjoterapeutów i dietetyków, którzy nie uczestniczą bezpośrednio w operacji, ale ich wsparcie w przygotowaniu pacjenta do zabiegu oraz jego rekonwalescencji jest bardzo istotne.

Największa kolejka ustawia się do przeszczepu serca. Niestety nie zawsze udaje się znaleźć dawcę. 

Edukacja zdrowotna - nowe studia podyplomowe na GUMed

Przeszczepy od dawców żywych

W poniedziałek na UCK odbyła się 4. Gala Transplantologii. Dr Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK, szpitala klinicznego GUMed, powiedział: - Pomorze nieustannie znajduje się w czołówce regionów, w których świadomość o transplantacjach i dawstwie jest największa, między innymi dzięki nagrodzonym laureatom. Świadczy o tym na przykład wzrost liczby przeszczepów nerek od dawców żywych, których w ubiegłym roku odbyło się w Gdańsku aż 17. Kluczowe w tej kwestii jest budowanie pozytywnego obrazu transplantacji nie tylko przez środowisko medyczne, ale również przez rodziny i samych uratowanych pacjentów. 

operacja
50 przeszczep płuc na UCK
fot.Sylwia Mierzewska UCK

Prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed, dodał: - Jesteśmy dumni z naszego szpitala uniwersyteckiego i z lekarzy tu pracujących. Dokonują niesamowitych rzeczy, aby leczyć pacjentów. W Polsce nadal poziom wyszczepialności jest niższy niż w Europie, co powoduje, że niestety nadal wielu pacjentów nie doczekuje do momentu, gdy pojawia się właściwy przeszczep. Dlatego to tak ważne, abyśmy mówili o transplantologii i uczyli społeczeństwo. To właśnie robimy każdego dnia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. 

Lista nagrodzonych: 

  • LEKARZ - dr n. med. Marian Łukiański  - liczba zabiegów związanych z transplantacją, w których brał
    udział wynosi ponad 1100, w tym ponad 500 z nich to przeszczepienia nerek;
  • PIELĘGNIARKA - Edyta Strahl-Brzeska - specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego;
  • WSPARCIE TRANSPLANTACJI - Alicja Patoła - koordynator pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, a także koordynator pobierania i przeszczepiania nerek od dawców żywych;
  • NAGRODA SPECJALNA – Fundacja DKMS - największy w Polsce ośrodek dawców szpiku. 

 

TV

Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja