Zdrowia trzeba się nauczyć
Ada Guźniczak, szefowa gabinetu politycznego Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, wyjaśnia gdansk.pl: - Przedmiot edukacja zdrowotna to nasza inwestycja w zdrowie polskich dzieci i w zdrowie społeczeństwa. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne to rzeczy bardzo istotne, których trzeba się nauczyć tak samo, jak dodawania i słówek z języka angielskiego.
Studia podyplomowe, dla nauczycieli nowego przedmiotu edukacja zdrowotna, rozpoczynają się na GUMed w Gdańsku. Pierwszych 30 osób będzie się uczyło przez trzy semestry. Podobne studia startują w sumie w 11 ośrodkach w Polsce. Płaci za nie Ministerstwo Edukacji.

Zadbać o dobrostan
Jak mówi gdansk.pl prof. Agnieszka Zimmermann, prorektorka ds. kształcenia GUMed, nowy przedmiot jest niezwykle istotny społecznie: - Jako społeczeństwu powinno nam zależeć, żebyśmy byli zdrowi, a nasze dzieci i młodzież były świadomie, jak żyć w dobrostanie i jak chronić się przed chorowaniem.
Prof. Zimmermann wyjaśnia, że w szkołach, w ramach nowego przedmiotu, będą realizowane takie tematy, jak zapobieganie uzależnieniom, dbanie o dobrostan w świecie cyfrowym czy tzw. zdrowie środowiskowe dotyczące zmian klimatycznych.
Z kolei dr hab. Dorota Kilańska, kierownik studiów podyplomowych Edukacja Zdrowotna, tłumaczy, że program studiów na GUMed jest kompleksowy i obejmuje 11 obszarów: - Program studiów to 11 modułów dotyczących zdrowia fizycznego, psychologii czy tematów związanych ze zdrowiem seksualnym. Studia to w sumie 300 godzin zajęć, w tym warsztatów, oraz 90 godzin praktyk zawodowych w szkołach.
Absolwenci będą gotowi do kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Przedmiot nieobowiązkowy
Przedmiot edukacja zdrowotna jest nieobowiązkowy. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację.
GUMed: szybsza diagnoza raka jajnika
Zajęcia w publicznych szkołach podstawowych będą realizowane w klasach IV-VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo. W liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej zajęcia będą realizowane także w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Zajęcia będą organizowane w klasach i grupach liczących nie więcej niż 24 uczniów. W przypadku zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania, klasa może być podzielona na mniejsze grupy.
Więcej o nowym kierunku na GUMed przeczytasz TUTAJ.
Zobacz naszą fotogalerię z inauguracji studiów w piątek, 16 maja, na GUMed: