Nowe studia na GUMed dla nauczycieli edukacji zdrowotnej

Przedmiot edukacja zdrowotna wchodzi do szkół od września w miejsce wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Gdański Uniwersytet Medyczny uruchomił studia podyplomowe, które przygotują nauczycieli nowego przedmiotu. Studia są darmowe. Na pierwszy nabór zgłosiło się 60 chętnych, wybrano 30 osób. Studia potrwają trzy semestry. Niewykluczone, że będą kolejne nabory.
19.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Zdrowia trzeba się nauczyć 

Ada Guźniczak, szefowa gabinetu politycznego Ministry Edukacji Barbary Nowackiej, wyjaśnia gdansk.pl: - Przedmiot edukacja zdrowotna to nasza inwestycja w zdrowie polskich dzieci i w zdrowie społeczeństwa. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne to rzeczy bardzo istotne, których trzeba się nauczyć tak samo, jak dodawania i słówek z języka angielskiego.  

Studia podyplomowe, dla nauczycieli nowego przedmiotu edukacja zdrowotna, rozpoczynają się na GUMed w Gdańsku. Pierwszych 30 osób będzie się uczyło przez trzy semestry. Podobne studia startują w sumie w 11 ośrodkach w Polsce. Płaci za nie Ministerstwo Edukacji. 

gcm-download-1920-20250516-edukacja-zdrowotna-18-682a628836f01
Ada Guźniczak, szefowa gabinetu politycznego Ministry Edukacji Barbary Nowackiej (z prawej) wręcza list od ministry prof. Agnieszce Zimmermann
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zadbać o dobrostan

Jak mówi gdansk.pl prof. Agnieszka Zimmermann, prorektorka ds. kształcenia GUMed, nowy przedmiot jest niezwykle istotny społecznie: - Jako społeczeństwu powinno nam zależeć, żebyśmy byli zdrowi, a nasze dzieci i młodzież były świadomie, jak żyć w dobrostanie i jak chronić się przed chorowaniem. 

Prof. Zimmermann wyjaśnia, że w szkołach, w ramach nowego przedmiotu, będą realizowane takie tematy, jak zapobieganie uzależnieniom, dbanie o dobrostan w świecie cyfrowym czy tzw. zdrowie środowiskowe dotyczące zmian klimatycznych.     

Z kolei dr hab. Dorota Kilańska, kierownik studiów podyplomowych Edukacja Zdrowotna, tłumaczy, że program studiów na GUMed jest kompleksowy i obejmuje 11 obszarów:  - Program studiów to 11 modułów dotyczących zdrowia fizycznego, psychologii czy tematów związanych ze zdrowiem seksualnym. Studia to w sumie 300 godzin zajęć, w tym warsztatów, oraz 90 godzin praktyk zawodowych w szkołach. 

Absolwenci będą gotowi do kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. 

gcm-download-1920-20250516-edukacja-zdrowotna-7-682a626fb9a19
Od lewej: prof. Anna Żaczek; wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz; Aga Guźniczak z MEN; dr hab. Dorota Kilańska i prof. Agnieszka Zimmermann
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Przedmiot nieobowiązkowy

Przedmiot edukacja zdrowotna jest nieobowiązkowy. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację. 

GUMed: szybsza diagnoza raka jajnika

Zajęcia w publicznych szkołach podstawowych będą realizowane w klasach IV-VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo. W liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole branżowej zajęcia będą realizowane także w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

Zajęcia będą organizowane w klasach i grupach liczących nie więcej niż 24 uczniów. W przypadku zajęć z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania, klasa może być podzielona na mniejsze grupy.

Więcej o nowym kierunku na GUMed przeczytasz TUTAJ

Zobacz naszą fotogalerię z inauguracji studiów w piątek, 16 maja, na GUMed:

 

 

TV

Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja