• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. Wszystko o dzwonach kościoła św. Katarzyny - emisja o g. 12.00

Tym żyje Gdańsk. Wszystko o dzwonach kościoła św. Katarzyny - emisja o g. 12.00

11 listopada podczas gdańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości zabrzmią dzwony kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. W przededniu święta zapraszamy do obejrzenia programu z cyklu "Tym żyje Gdańsk", w którym gościć będziemy Mirosława Koźbiała z Konfraterni Dzwonników tegoż kościoła. Zdradzi on mnóstwo szczegółów związanych z pracą dzwonników. Emisja programu czwartek, godz.12, na gdansk.pl.
( 09.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
Dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Dzwony z kościoła św. Katarzyny

W kościele św. Katarzyny w Gdańsku znajduje się słynny carillon złożony z 50 dzwonów. 6 największych z nich, w tym 3-tonowa „Katarzyna” i „Pokój i pojednanie” dzwoni przy okazji ważnych dat lub miejskich uroczystości. 11 listopada 2022 r. o godz. 10.30, tuż przed rozpoczęciem Parady Niepodległości ich bicie uświetni nasze narodowe święto. Bicie dzwonów 11 listopada odbędzie się też w hołdzie bohaterskim żołnierzom z Westerplatte, których pogrzeb odbył się w ubiegłym tygodniu. Dzwony uruchamiane są ręcznie przez grupę pasjonatów z Konfraterni Dzwonników Kościoła św. Katarzyny. I właśnie przedstawiciel tej grupy odwiedzi nas w programie „Tym żyje Gdańsk”.

Biało-czerwony Gdańsk na Święto Niepodległości. Parada Niepodległości przejdzie już po raz 20

Dlaczego powstała konfraternia? Czy trudno jest wprawić w ruch ogromne dzwony? Dlaczego dzwonnicy nie korzystają z automatu? Przy jakich ważnych okazjach dzwonią i kiedy dzwonili najdłużej? Czy w innych polskich lub europejskich miastach działają podobne konfraternie? O to wszystko i parę innych ciekawych rzeczy zapytamy przedstawiciela dzwonników z kościoła św. Katarzyny pana Mirosława Koźbiała.

Emisja programu w czwartek 10 listopada o godz. 12.00. Zapraszamy!

"Tym żyje Gdańsk" - nowy program na gdansk.pl

Pod koniec wakacji, na portalu gdansk.pl, rozpoczęliśmy regularne emisje programów studyjnych z cyklu „Tym żyje Gdańsk”. Rozmawiamy w nich z gośćmi na ważne tematy dotyczące życia mieszkańców i funkcjonowania samorządu, nowych regulacji prawnych czy dużych organizowanych przez Miasto Gdańsk imprez kulturalnych bądź okolicznościowych. Tematyka szeroka, ale zawsze ważna dla mieszkańców. Rozmowy z gośćmi toczą się w naszym nowym wirtualnym studiu.