• Start
 • Wiadomości
 • Tydzień zawodowca! Gimnazjalisto, poznaj gdańskie zawodówki!

Tydzień zawodowca! Gimnazjalisto, poznaj gdańskie zawodówki!

Od 6 do 11 marca gimnazjaliści i ich rodzice przyjrzą się, jak funkcjonują szkoły zawodowe i w jakich profesjach kształcą uczniów. Będzie też okazja, by poznać firmy współpracujące ze szkołami i porozmawiać z praktykami o sytuacji na rynku pracy. Po raz pierwszy w tym roku uczniowie będą mogli sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe w Centrum Rozwoju Talentów.
( Publikacja: 06.03.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piątek, 3 marca, konferencja dla gimnazjalistów w gdańskim Conradiunum: Przemysł okrętowy - fascynujące miejsce pracy

Gdańsk konsekwentnie rozwija szkolnictwo zawodowe, oferujące uczniom zdobycie konkretnego zawodu i zwiększające tym samym ich szanse na udany start na rynku pracy. W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach kształci się ponad 6000 uczniów.

W roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2900 miejsc w klasach pierwszych. Możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe oferty, w tym: szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.

Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.

- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. Absolwenci szkół zawodowych wchodzą na rynek pracy z doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia. Z myślą o gimnazjalistach, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej, przygotowaliśmy Gdański Tydzień Zawodowca. W tym czasie uczniowie będą mogli poznać ofertę szkół i współpracujących z nimi pracodawców - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - A trzeba pamiętać, że nasze szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy.


W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano wiele wydarzeń: spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów, targi pracodawców szkolnictwa zawodowego, a także galę, podczas której specjalną nagrodę Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej otrzymają te firmy, kładące w ramach swojej działalności szczególny nacisk na współpracę ze szkołami zawodowymi. Będzie to także okazja, by uczniowie gimnazjów sprawdzili swoje predyspozycje zawodowe i odkryli swoje talenty w asyście specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów.

- Bardzo ważne jest dla nas zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół. Decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. A wręcz, kiedy patrzymy na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji a potem nauki na studiach. Dzisiejsi absolwenci i absolwentki techników mają w ręku konkretny fach, wiedzę zdobytą w szkole i praktykę zdobytą u pracodawców - mówi Kowalczuk.
 

Gdański Tydzień Zawodowca: 6-11 marca 2017

6 marca, godz. 12:30-15:00 - konferencja dla gimnazjalistów Nowoczesne technologie w budownictwie – Państwowe Szkoły Budownictwa;
6-7 marca, godz. 9:00-13:00 - wizyty gimnazjalistów w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre, budynek Olivia Six;
7-8 marca - wizyty gimnazjalistów u pracodawców;
9 marca, godz. 10:30-12:30 - uroczysta gala wręczenia statuetek "Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej" w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2;
10 marca, godz. 9:00-15:00 - targi szkół zawodowych w Zespole Szkół Morskich;
11 marca, godz. 10:00-14:00 - dni otwarte szkół zawodowych


Inauguracja Gdańskiego Tygodnia Zawodowca odbędzie się w poniedziałek, 6 marca o godz. 12.30 w Państwowych Szkołach Budownictwa podczas konferencji dla gimnazjalistów. Konferencji towarzyszy hasło: Nowoczesne technologie w budownictwie oraz prezentacje najnowszych rozwiązań w branży budowlanej i meblarskiej.

Przedstawiciele firm, współpracujący ze szkołą, przedstawią realizacje najciekawszych inwestycji budowlanych oraz unikalnych projektów meblarskich. Dla gimnazjalistów będzie to okazja, by poznać ofertę szkoły, zajrzeć do pracowni i warsztatów. Podczas konferencji podpisane zostaną także umowy z pracodawcami dotyczące klas patronackich.

W poniedziałek i wtorek uczniowie szkół gimnazjalnych będą mogli wziąć udział w Zawodowym zawrocie głowy – czyli spotkaniach ze specjalistami z Centrum Rozwoju Talentów (mieszczącym się w Olivia Business Centre). Przedstawią oni młodzieży różne rodzaje zawodów oraz pomogą odkryć swoje talenty. W programie przewidziano m.in. kreatywny warsztat Pudełko Inspiracji Zawodowych, czyli do czego masz talent? poświęcony zainteresowaniom i predyspozycjom zawodowym.

Inną propozycją jest Sześciu wspaniałych – spotkania z zawodowcami. Specjaliści przedstawią młodzieży możliwości rozwoju w swoich branżach i odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące tajników ich pracy. W spotkaniach wezmą udział: Agnieszka Król i Igor Ciszkowski - założyciele ButKompany, przedstawiciel firmy zajmującej się krajowym i międzynarodowym przewozem rzeczy Trans-Fair; Zofia Hordyńska z firmy Opel Haller, przedstawiciel firmy Peri z branży budowlanej; Andrzej Śledzion - koordynator prac wykonywanych przez Grupę Techniczną w Olivia Business Centre oraz Piotr Pielichowski - uczestnik III edycji programu MasterChef i właściciel restauracji Gar-Masz, któremu towarzyszyć będzie Karol Suk, zawodowy rzeźnik.


Sprawdź, w której szkole możesz nauczyć się wybranego przez siebie zawodu.

We wtorek i środę gimnazjaliści będą, wraz z nauczycielami, odwiedzać firmy współpracujące z gdańskimi szkołami zawodowymi. Podczas wizyty w zakładzie pracy uczniowie kończący gimnazjum zostają zapoznani z profilem firmy, realiami pracy poszczególnych wydziałów, zwiedzają hale produkcyjne. Pracodawcy przekażą młodzieży informacje na temat warunków pracy w firmie po ukończeniu szkoły oraz perspektyw rozwoju, co w dużym stopniu może pomóc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

- Młodzi ludzie najczęściej po raz pierwszy mają bezpośredni kontakt z funkcjonowaniem dużego zakładu przemysłowego, pracą specjalistycznych maszyn i urządzeń. Często spotykają w zakładzie pracy swoich starszych kolegów, którzy zostali skierowani do firmy przez nasze centrum na zajęcia praktyczne lub pracują w zakładzie pracy jako nasi absolwenci. Rozmowa gimnazjalistów z takimi osobami daje obraz realnych warunków pracy w firmie oraz ma wpływ na wybór zawodu i przyszłej szkoły - mówi Alicja Szreder, kierownik szkolenia praktycznego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.

W czwartek, 9 marca, o godz. 10.30 poznamy zwycięzców konkursu „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”.

- Firmy, które współdziałają ze szkołami, pokazują swoimi działaniami, że można odpowiedzialnie wspierać zawodowców, osiągając synergię w działaniach na rzecz podnoszenia kompetencji absolwentów i realizacji oczekiwań pracodawców - mówi Piotr Kowalczuk. - Tylko z takimi firmami ma sens budowanie programów szkolenia i rozwoju szkolnictwa zawodowego. W Gdańsku korzystamy z hasła pracodawców "Masz zawód i praktykę, masz pracę".

W piątek, 10 marca, w Zespole Szkół Morskich odbędą się natomiast targi szkół zawodowych, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą zawodówek oraz współpracujących z nimi firm. 

W sobotę, 11 marca, na dzień otwarty zapraszają gimnazjalistów wraz z rodzicami gdańskie szkoły. Będzie to doskonała okazja, by poznać kadrę pracującą w szkołach, zapoznać się z pracowniami i warsztatami, a także otrzymać odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi i ich rodziców, zanim uczniowie dokonają wyboru dalszej drogi edukacyjnej. 
 

WYKAZ BRANŻ I ZAWODÓW W POSZCZEGÓLNYCH SZKOŁACH

budownictwo

 • technik budownictwa - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
 • technik renowacji elementów architektury - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5) technik budowy dróg - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
 • technik inżynierii sanitarnej - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
 • technik geodeta - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
 • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • monter sieci i instalacji sanitarnych - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • murarz-tynkarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • dekarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • cieśla - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • betoniarz-zbrojarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • monter izolacji przemysłowych - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
 • monter izolacji - budowlanych Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)

meblarstwo

 • technik technologii drewna - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
 • stolarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)

finanse i biznes

 • technik handlowiec - Szkoły Ekonomiczno-Handlowe (Technikum nr 11 )
 • technik ekonomista - Szkoły Ekonomiczno-Handlowe (Technikum nr 11 )
 • technik organizacji reklamy - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
 • sprzedawca - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2)

rolnictwo i środowisko

 • technik architektury krajobrazu - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
 • technik ogrodnik - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
 • technik weterynarii - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
 • technik ochrony środowiska - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
 • technik inżynierii środowiska i melioracji - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
 • ogrodnik - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7)

turystyka, sport, rekreacja

 • technik obsługi turystycznej - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 ) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
 • technik hotelarstwa - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3) oraz Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)

gastronomia i spozywcza

 • technik żywienia i usług gastronomicznych - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3)
 • technik kelner - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3)
 • kucharz - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • wędliniarz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8)
 • cukiernik - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • piekarz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • technik technologii żywności - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8) Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
 • operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8)

energetyka, elektroenergetyka i elektryka

 • elektryk - Zespół Szkół Energetycznych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10)
 • technik - energetyk Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13)
 • technik - gazownictwa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)
 • technik - urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13)
 • technik - elektryk Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)
 • technik chłodnictwa i klimatyzacji - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)

chemia lekka

 • technik analityk - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8)
 • technik technologii chemicznej - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8)

kreatywna

 • technik stylista (eksperyment pedagogiczny) - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
 • krawiec - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9)
 • fryzjer - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • technik przemysłu mody - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
 • fotograf - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • złotnik jubiler - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • optyk mechanik - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • drukarz - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • technik fotografii i multimediów - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
 • technik usług fryzjerskich - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
 • technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
 • technik procesów introligatorskich - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)

ICT i elektronika

 • technik elektronik - Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
 • technik grafiki i poligrafii cyfrowej - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)
 • technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
 • technik automatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
 • technik teleinformatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
 • technik mechatronik - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
 • technik informatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4), Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)

morska

 • technik nawigator morski - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
 • monter kadłubów jednostek pływających - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
 • technik budowy jednostek pływających - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)
 • technik mechanik okrętowy - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
 • technik żeglugi śródlądowej - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
 • szkutnik - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2)

transport i logistyka

 • technik eksploatacji portów i terminali - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
 • technik logistyk - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
 • technik spedytor - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)

motoryzacja

 • mechanik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
 • elektromechanik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
 • kierowca mechanik - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
 • mechanik pojazdów motocyklowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
 • blacharz samochodowy - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
 • technik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Technikum nr 12)
 • technik mechanik - Zespół Szkół Samochodowych (Technikum nr 12), Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
 • mechanik-monter maszyn i urządzeń - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2) Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)