Trzecia odsłona „Sprzątania Świata 2.0”. Gdańskie firmy i instytucje teraz czas na Was

Gdańsk postawił na cykliczność popularnej akcji „Sprzątania Świata” i integrację wokół jej idei możliwie wielu środowisk. Po nurkach, kajakarzach, czy rodzinach, do działań zaproszone zostały odpowiedzialne marki, przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje publiczne. Inicjatywa „Eko-wolontariat pracowniczy” potrwa przez cały miesiąc.
07.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sprzątanie świata w swojej najbliższej okolicy - wystarczy chcieć
Sprzątanie świata w swojej najbliższej okolicy - wystarczy chcieć
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku

Głównym celem zainaugurowanej pod koniec kwietnia akcji “Sprzątanie Świata 2.0” jest budowa proekologicznego efektu skali i edukacja wszystkich, którym leży na sercu dobro środowiska i estetyka naszego miasta. Nie ma wątpliwości, że takich zaangażowanych podmiotów w Gdańsku nie brakuje, więc organizatorzy gorąco zapraszają wszystkich do wspólnego działania.

 - Nie ma znaczenia czy Wasze firmy lub organizacje są duże, średnie czy małe. Czy prowadzicie salon kosmetyczny, budujecie jachty, zajmujecie się księgowością w centrum usług wspólnych, a może tworzycie zgrany zespół organizacji pozarządowej. Każdy jest tak samo ważny. W tym projekcie, najważniejsza jest nie - liczba uczestników, a zjednoczenie wokół jednego, wspólnego celu. Połączmy siły i pokażmy, że Gdańsk potrafi - zachęca Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Piotr Kryszewski nowym zastępcą Prezydent Gdańska. Odchodzi Alan Aleksandrowicz

Jakie są założenia akcji?

Założenia akcji są bardzo proste. Organizacja, która zadeklaruje udział w inicjatywie, otrzymuje worki, rękawice (odbiór osobisty w Urzędzie Miejskim) i oczywiście gwarancję odbioru zebranych odpadów. Polem działań może być dowolny teren publiczny w Gdańsku. Jedyny warunek jest taki, że musi on być własnością gminy Gdańsk. Jeśli będzie potrzebna wskazówka, gdzie warto się udać, organizatorzy służą rekomendacją.

Inauguracja akcji ekoKajak. Darmowe wypożyczenie kajaka w zamian za sprzątanie

Kultura, biznes, urzędnicy - kto już jest z nami?

Akcja “Eko - wolontariat pracowniczy” rozpoczęła się 5 czerwca i potrwa do początku lipca. Dzięki rozciągnięciu w czasie chętni będą mogli łatwiej znaleźć dogodny dla siebie termin. Organizatorzy przekonują jednak, że najlepiej, jeśli będą to poniedziałki i wtorki.

Już po pierwszych zgłoszeniach widać, że wśród zainteresowanych grup rysuje się duża różnorodność. Od ekipy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przez miejskie jednostki (np. Biuro Rozwoju Gdańska, Gdańskie Usługi Komunalne), firmy rozmaitych branż (np. Bioderma, McDonald’s, Northvolt, Robyg), aż po samego organizatora – czyli Urząd Miejski.

- Nie może być inaczej. Tym bardziej że Gdańsk szczyci się tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Cykl „Sprzątanie Świata 2.0” doskonale się w to wpisuje - zapewnia Olga Goitowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. -  W przypadku dużego zainteresowania, w które mocno wierzymy, „eko-wolontariat pracowniczy” stanie się naszą nową tradycją, a zarazem perspektywicznym projektem edukacyjno-proekologicznym wartym dalszego rozwijania.

Sprzątanie Świata 2.0 w Gdańsku. Cztery odsłony akcji w tym roku

sprzati

Kto jeszcze? Dołączcie do nas! 

Prosimy o formalne zgłoszenia do akcji do 14 czerwca br. Konieczne jest uprzednie ustalenie z koordynatorem akcji: terminu, miejsca, ilości potrzebnych worków / rękawic, szczegółów dotyczących odbioru odpadów. Będziemy wdzięczni za kontakt minimum tydzień przed planowanym dniem „Sprzątania”.

Wszelkie informacje dostępne są w Wydziale Gospodarki Komunalnej UMG (koordynatorka Sylwia Zapisek) pod numerem telefonu: 58 323 7067, e-mail: sylwia.zapisek@gdansk.gda.pl.

Gorąco zachęcamy do udziału i wspólnego wysiłku w trosce o Czyste Miasto Gdańsk! 

Podstawowe wyposażenie sprzątacza świata
Podstawowe wyposażenie sprzątacza świata
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

oprac. IB

 

TV

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, z wizytą w Gdańsku