Piotr Kryszewski nowym zastępcą Prezydent Gdańska. Odchodzi Alan Aleksandrowicz

Z początkiem czerwca szeregi zarządzających miastem zasili Piotr Kryszewski, jako nowy zastępca prezydenta do spraw usług komunalnych. Zadania związane z inwestycjami przejmie prezydent Piotr Grzelak. W konsekwencji nastąpią zmiany personalne i w zakresach obowiązków poszczególnych zastępców prezydenta.
( Publikacja: 31.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. (od lewej) Piotr Kryszewski, nowy zastępca prezydenta Miasta, Alan Aleksandrowicz, odchodzący zastępca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta
Nz. (od lewej) Piotr Kryszewski, nowy zastępca prezydenta Miasta, Alan Aleksandrowicz, odchodzący zastępca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Alan Aleksandrowicz odchodzi. Jakie ma nowe zadania?

- W zarządzaniu każdą organizacją przychodzi taki moment, że kluczowe jest właściwe odczytanie talentów i umiejętności swoich współpracowników i dawanie im możliwości rozwoju i pracy w tym miejscu, w którym te talenty mogą realizować. Dlatego chce państwa poinformować, że dotychczasowy mój zastępca pan prezydent Alan Aleksandrowicz, odpowiadający za inwestycje, od trzeciego czerwca wraca do Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Dotarły do nas kolejne informacje dotyczące horrendalnie wysokiej inflacji, wynoszącej prawie czternaście procent. Jednym z kluczowych zadań także gminy, także naszego miasta jest utrzymanie tempa rozwoju gospodarczego. Dlatego Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego będzie odgrywała jeszcze większą rolę, nie tylko w przyciąganiu nowych inwestycji, ale także we wspieraniu tych Inwestorów, którzy już dzisiaj w Gdańsku są po to, aby mogli się rozwijać, a w konsekwencji także tworzyć miejsca pracy i przyciągać nowych podatników.

- Nie spodziewałem się, że praca dla miasta potrwa trzy lata. Myślałem, że to będzie raczej wypełnienie pewnej luki, a w międzyczasie przyjdzie ktoś bardzo doświadczony – powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, a wkrótce prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Teraz przekazuję obowiązki doświadczonemu samorządowcowi, Piotrowi Grzelakowi, który na co dzień mierzył się z bardzo trudnym obszarem miasta gospodarki komunalnej. Ma niesamowite kompetencje i doświadczenie, dlatego zmiana na stanowisku odbędzie się w sposób płynny i będziemy mogli kontynuować cały proces realizacji inwestycji bez zakłóceń. Miałem szczęście pracować na bardzo ciekawych, choć trudnych projektach i przy realizacji trudnych zadań. Wszystkie leżą mi w sercu i pewnie będę o nich pamiętał, ale te najważniejsze to chociażby węzeł Biskupia Górka, inwestycje komunikacyjne na Stogach, Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej i realizacja alei Adamowicza, projekty w obszarach historycznych, rewitalizacji i rewaloryzacji czy obiekty społeczne. Te wszystkie prace nie byłyby możliwe, bez współpracowników zarówno na poziomie zarządu miasta, który zawsze wspierał mnie w pracy, jak i pracowników wydziałów, którzy poświęcali się Gdańskowi, wspierając nasze miejskie projekty.

łysy mężczyzna mówi do mikrofonu, w tle kobieta i dwaj inni mężczyźni w oficjalnych strojach
Alan Aleksandrowicz znowu będzie kierował Gdańską Inwestycją Rozwoju Gospodarczego
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Za co odpowiada Piotr Grzelak?

Zastępcą prezydenta odpowiedzialnym za inwestycje zostanie Piotr Grzelak. 

- W tej chwili mamy do czynienia z szalejącą inflacją, ze skutkami wojny w Ukrainie, ze wzrostem cen surowców, czyli na pewno są to ogromne wyzwania, które czekają na mnie w ramach nowej odpowiedzialności, w ramach tych nowych kompetencji, co do których zaufała mi pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Są momenty w życiu, kiedy należy dokonać pewnej zmiany. Myślę, że taki moment nadszedł, chociaż z ogromnym sentymentem będę patrzył na gospodarkę komunalną, ponieważ parę rzeczy udało nam się wspólnie zrobić.

Jakie ma obowiązki Piotr Kryszewski?

Stanowisko zastępcy prezydenta ds. usług komunalnych obejmie Piotr Kryszewski, dotychczasowy dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. 

- Chciałbym podziękować za zaufanie i za tę nominację, jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy na rzecz mieszkańców Gdańska – powiedział Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych. – Dziękuję również moim dotychczasowym współpracownikom z Wydziału Gospodarki Komunalnej, bez ich zaangażowania ta nominacja nie miałaby miejsca. Moje najbliższe plany, to spotkania z pracownikami, z kierownictwem jednostek i spółek komunalnych. Na tej podstawie wyznaczę priorytety i skupię się na ich realizacji, bo każdy miesiąc, każdy tydzień jest ważny. Najbliższe wyzwanie to na pewno będzie kwestia budżetu. W związku z sytuacją makroekonomiczna i międzynarodowa jednym z pierwszych punktów będzie przygotowanie spółek komunalnych na odpowiednie świadczenie usług na rzecz mieszkańców.

Nowy zastępca prezydenta Miasta Piotr Kryszewski będzie odpowiadał za gospodarkę komunalną
Nowy zastępca prezydenta Miasta Piotr Kryszewski będzie odpowiadał za gospodarkę komunalną
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kim jest Piotr Kryszewski, nowy zastępca Prezydent Gdańska

Piotr Kryszewski w roku 2006 ukończył Wyższą Szkołę Bankową na kierunku Finanse i Bankowość, natomiast w roku 2008 uzyskał tytuł magistra na kierunku finanse i rachunkowości na Uniwersytecie Gdańskim. W roku 2009 uzyskał Certyfikat Księgowego Nr 28563/2008 przyznany przez Ministra Finansów. W ramach doskonalenia zawodowego ukończył również Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim w zakresie zarządzania nieruchomościami. W roku 2011 roku uzyskał Licencję Zarządcy Nieruchomości nadaną przez Ministra Infrastruktury.

Zobacz zapis konferencji, podczas której ogłoszono zmiany:

oprac. MW