• Start
  • Wiadomości
  • Już 10. Trójmiejski Marsz Równości przeszedł przez centrum miasta

Już 10. Trójmiejski Marsz Równości przeszedł przez centrum miasta

Już po raz 10. ulicami Gdańska przeszedł Trójmiejski Marsz Równości. Jubileuszowa, kolorowa parada pod hasłem "Równość! Jest tu i teraz!" zgromadziła tysiące uczestników. - Społeczność LGBTQ+ jest pełnoprawną częścią naszego miasta. Jestem z Was bardzo dumna - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 
07.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy radosną atmosferę podczas marszu równości. Uśmiechnięta kobieta w centrum kadru, ubrana w kolorowy naszyjnik z kwiatów i czarno-białą marynarkę, unosi ręce w geście radości. Wokół niej znajdują się inni uczestnicy wydarzenia, trzymający tęczowe flagi symbolizujące społeczność LGBTQ+. W tle widać więcej kolorów, kwiatowych ozdób i uśmiechniętych twarzy. Zdjęcie oddaje pozytywną energię, wsparcie i solidarność w czasie publicznego świętowania różnorodności.
Prawdziwą gwiazdą 10. Trójmiejskiego Marszu Równości była Joanna Senyszyn
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Marsz w tęczowych barwach 

W tym roku Marsz Równości ruszył z Targu Rybnego i przeszedł Podwalem Staromiejskim, Targiem Drzewnym, Wałami Jagiellońskimi, Wałami Piastowskimi i ulicą Jana z Kolna. Metą był klub 100cznia, gdzie wystąpiła wokalistka Mandaryna. 
 
Podczas manifestacji było wiele transparentów z takimi hasłami jak: "Czasy takie niespokojne - róbmy miłość, a nie wojnę", "Wywal fobię z głowy - rób świat kolorowy", "Chcę po prostu być kim jestem", "Wszyscy różni - każdy równy", "Kochaj sobie kogo chcesz". 

Idziemy z podniesioną głową

Przemarsz poprzedziło kilka przemówień zaproszonych gości. 
To zdjęcie pochodzi z Trójmiejskiego Marszu Równości, który odbył się w atmosferze radości, solidarności i akceptacji. W centrum kadru znajduje się uśmiechnięta osoba trzymająca mikrofon i kartkę z przemówieniem – prawdopodobnie jedna z organizatorek lub prowadzących wydarzenie. Ma na sobie identyfikator oraz tęczową smycz, co symbolizuje wsparcie dla społeczności LGBTQ+.
Na scenie na Targu Rybnym brylowała Marta Magott, radna miasta z klubu “Wszystko dla Gdańska” oraz prezeska Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, organizująca od Marsz Równości
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Jestem absolutnie wzruszona gdy widzę przed sobą, obok siebie, za sobą tyle pięknych, silnych, odważnych, ale także kolorowych, uśmiechniętych tęczowych twarzy. Jesteśmy tu wspólnie, aby powiedzieć: że jesteśmy, że istniejemy, że jesteśmy częścią tego świata i donikąd się nie wybieramy - powiedziała Marta Magott, radna miasta z klubu “Wszystko dla Gdańska” oraz prezeska Stowarzyszenia na rzecz osób LGBT Tolerado, organizująca od początku Marsze Równości. 
 
Przypomniała, że inicjatywę Tolerado od 2017 r. wspierał śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, a od 2019 r. jego następczyni Aleksandra Dulkiewicz
To zdjęcie ukazuje grupę uśmiechniętych uczestników Trójmiejskiego Marszu Równości – pełnych radości i dumy. Na pierwszym planie widzimy trzy osoby przytulone do siebie, otulone tęczową flagą, a starsza kobieta w barwnej koszulce z motywem marynistycznym dzierży flagi reprezentujące różnorodność tożsamości płciowych i orientacji – w tym Progress Pride Flag i flagę osób interpłciowych.
Marsz równości miał charakter wielopokoleniowy
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Nasz Gdańsk nie tylko przychodzi na marsze, ale je współorganizuje. To pokazuje, że jesteśmy chcianymi, ważnymi i pełnoprawnymi obywatelami naszej lokalnej społeczności. Jesteśmy tutaj, żeby ramię w ramię, z podniesioną głową przejść ulicami naszego miasta na znak solidarności, wolności, bezpieczeństwa, otwartości, różnorodności, na znak miłości do każdego człowieka - mówiła Marta Magott. 

Tworzycie wspólnotę miasta

Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że trudno jest jej ukryć wzruszenie. 
Na tym zdjęciu uchwycony został moment oficjalnego przemówienia podczas Trójmiejskiego Marszu Równości. Kobieta stojąca przy mikrofonie, ubrana w różową marynarkę i białą bluzkę, z tęczową przypinką w klapie, najprawdopodobniej pełni rolę organizatorki, przedstawicielki władz lub zaproszonej gościni. W tle widoczne są czerwone flagi z herbem Gdańska oraz napisem GDAŃSK , co sugeruje, że wydarzenie odbywa się przy wsparciu lub patronacie miasta.
Za przemawiającą prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz stoi (pierwsza z prawej) jest zastępca Monika Chabior odpowiadająca w mieście za rozwój społeczny i równe traktowanie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Bo rzeczywiście 10 lat to szmat czasu. Bardzo zmieniliśmy się w tym czasie jako miasto i społeczeństwo i też jako kraj. Zobaczcie, jak dzisiaj wyglądają marsze równości w różnych miejscach w naszej ojczyźnie. Wiem, że to nie jest wszystko. Na pewno chcemy więcej. Wszyscy oczekujemy prawdziwej równości - podkreśliła prezydent Gdańska.  

Gdańskie Nagrody Społeczne przyznane

Aleksandra Dulkiewicz podziękowała też stowarzyszeniu Tolerado za akcję edukacyjną przez ostatnie lata. 
To zdjęcie przedstawia czoło Trójmiejskiego Marszu Równości 2025, który odbył się 7 czerwca. Uczestnicy trzymają baner z hasłem: „Równość! Jest tu i teraz!”, co doskonale oddaje ducha wydarzenia – walki o prawa człowieka, akceptację i szacunek dla różnorodności.
Marsz Równości jest już gotowy do startu
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Kiedy szłam tutaj po drodze mijałam wielu rodziców, którzy przyszli tu z dumą ze swoimi dziećmi. To nie już dzisiaj żaden wstyd mieć dziecko, które kocha inaczej. Ale też wiem, że wielu rodziców ma z tym jeszcze kłopot - przyznała Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Na koniec swojego wystąpienia prezydent Gdańska złożyła ważną deklarację: 
 
- Dzisiaj chcę Wam powiedzieć: społeczność LGBTQ+ jest pełnoprawną częścią naszego miasta. Cieszę się, że tworzycie wspólnotę w Gdańsku. Jestem z Was bardzo dumna.    

Przesłanie od ministry równości

Do uczestników wydarzenia zwróciła się też ministra do spraw równości Katarzyna Kotula
Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości zadeklarowała, że w przyszłym tygodniu złoży w Sejmie poselski projekt ustawy o związkach partnerskich
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Nie będzie tu dzisiaj żadnej smuty. Będzie gniew i miłość. Wasza obecność tutaj to siła i nadzieja, której potrzebujemy tak bardzo w obliczu tego, co stało się w niedzielę. Nie ścigajmy się z Kaczyńskim, Mentzenem i Braunem, którzy chcieliby osoby LGBT schować do szafy. Więcej odwagi koleżanki i koledzy z koalicji rządowej. Stałam i zawsze będę stać po stronie Waszych praw - mówiła. 
 
Zaznaczyła, że niezależnie od wyniku ostatnich wyborów prezydenckich rząd Donalda Tuska ma “obowiązek nie tylko mówić o równości, ale robić równość”. 
gcm-download-1920-2025-06-07-trojmiejski-marsz-wolnosci-014-684484123a6c0.JPG
Uczestnicy Marszu Równości chętnie pozowali do zdjęć
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Wprowadzić związki partnerskie, otoczyć Was opieką i dać Wam pełnię praw. Dziś ponownie potrzebujemy wspólnoty, zjednoczenia i wspólnego działania. Wiem, że czujecie żal i rozgoryczenie. Ale nie zamierzamy się poddawać. Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy, potrzebujemy woli politycznej i zielonego światła. Ale czasem, jak się nie da drzwiami, trzeba oknem. Dlatego po weekendzie, w najbliższym tygodniu złożę w Sejmie poselski projekt ustawy o związkach partnerskich, a potem projekt ustawy o równości małżeńskiej i projekt ustawy o mowie nienawiści. Jedziemy! - zadeklarowała ministra ds. równości.     

Macie prawo czuć żal, ale i dumę

Głos zabrała również Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
gcm-download-1920-2025-06-07-trojmiejski-marsz-wolnosci-035-68447e601af6d.JPG
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
 
- Czerwiec to miesiąc dumy i nadziei. Wiem, że w tym roku czerwiec jest wyjątkowo trudny. Czujecie żal, wkurzenie, lęk. Wszystkie te emocje są okej. Macie prawo tak czuć i nie dajcie sobie wmówić, że macie mieć inne emocje. Ale macie też wszelkie prawo, żeby czuć dumę. W trudnym momentach musimy trzymać się razem. Polska jest podzielona i jak kania dżdżu potrzebuje dziś wspólnoty, poczucia połączenia. Wy jesteście żywym dowodem na to, że można być wspólnotą w różnorodności, opartą na szacunku i miłości - powiedziała. 
 
ZOBACZ WIDEO Z TRÓJMIEJSKIEGO MARSZU RÓWNOŚCI:
 
 

Moc jest z nami

Prawdziwą euforię wśród zebranych wywołała jednak profesor Joanna Senyszyn, kandydująca w ostatnich wyborach prezydenckich.  
- Kochani! Wiem, że tak jak ja chcecie żyć w pokoju i spokoju. Kiedy na Was patrzę rozpiera mnie duma. Jesteśmy z innej galaktyki, do której nasz kraj jeszcze nie dorósł. Nie dajcie sobie wmówić, że kochacie inaczej: kochacie tak samo. Już niedługo powstanie moja partia, która zmieni oblicze ziemi, tej ziemi - zapowiedziała.     
gcm-download-1920-2025-06-07-trojmiejski-marsz-wolnosci-067-68447ede267ed.JPG
Czoło Marszu Równości minęło Halę Targową
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
W trakcie jej wystąpienia głośno skandowano “Moc jest z nami”
 
Do uczestników Marszu Równości przemawiali też prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Gdyni Oktawia Gorzeńska, wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno oraz Jakub Hamanowicz z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z TRÓJMIEJSKIEGO MARSZU RÓWNOŚCI:


 

TV

Głosujemy na Prezydenta RP