• Start
  • Wiadomości
  • Tłumy mieszkańców na otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego

Tłumy mieszkańców i gości na otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego FILM i ZDJĘCIA

- Jak co roku spotykamy się na Targu Węglowym na jednym z najpiękniejszych świątecznych jarmarków w Europie - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju w sobotę, 25 listopada, podczas ceremonii otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego. Mieszkańcy i turyści licznie zjawili się, aby podziwiać paradę świątecznych i zimowych postaci, wysłuchać hejnału jarmarku i obejść jarmarkowe kramy. 
25.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20231125-jarmark-bozo-3_949x633
Uroczysta ceremonia otwarcia Jarmarku Bożenarodzeniowego odbyła się w sobotę 25 listopada 2023 roku tradycyjnie na Targu Węglowym
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy drugi wśród najpiękniejszych w Europie

Parada aktorów i szczudlarzy przed rozpoczęciem jarmarku 

Ceremonia otwarcia Jarmarku Bożenarodzeniowego odbyła się w sobotę 25 listopada 2023 roku o godzinie 16.00. Jednak już wcześniej aktorzy i szczudlarze Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury i dzieci z czterech zespołów artystyczno-twórczych Pałacu Młodzież oraz dzieci z ZPiT GAK utworzyli wspólnie korowód zimowych, świątecznych postaci. Towarzyszyły im zespół „Taraban”, czyli grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdański” oraz zespół instrumentalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wyruszyli w barwnej paradzie z ulicy Tkackiej w kierunku ul. Długiej i przez Złotą Bramę i wmaszerowali na Targ Węglowy przed scenę Jarmarku.


ZOBACZ FILM Z JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO W GDAŃSKU

Hejnał Jarmarku Bożonarodzeniowego wybrany 

Podczas ceremonii otwarcia poznaliśmy zwyciężczynię konkursu kompozytorskiego na hejnał i logo dźwiękowe Jarmarku Bożonarodzeniowego.  

- Pomysł na hejnał wyszedł od Ryszarda Minkiewicza, rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku - powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora jarmarku. - Pomyśleliśmy sobie, że skoro Jarmark świętego Dominika, starszy brat zimowego jarmarku, ma swój hejnał, dlaczego by nie spróbować? Byłem sceptyczny, nie wiedziałem czy to będzie atrakcyjne dla studentów Akademii Muzycznej, ale okazało się, że jest duże zainteresowanie. Będziemy teraz go odgrywać na naszym Jarmarku Bożonarodzeniowym, który jest jednym z najładniejszych w Europie, a na pewno w Polsce. 

W centrum młoda uśmiechnięta kobieta, siedzi na oświetlonym lampkami tronie, trzyma w dłoni plakat z napisem voucher na 4 tysiące złotych dla Magdaleny Garbeckiej za pierwsze miejsce w konkursie, na hejnał jarmarku bożenarodzeniowego
Podczas ceremonii otwarcia poznaliśmy zwyciężczynię konkursu kompozytorskiego na hejnał i logo dźwiękowe Gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.  To Magdalena Garbecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zwyciężczynią konkursu kompozytorskiego na hejnał i logo Jarmarku Bożonarodzeniowego została Magdalena Garbecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Trzecia i druga nagroda w konkursie trafiła do Szymona Janiszewskiego. 

Na oficjalnym otwarciu jarmarku pojawili się też liczni goście m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, Leszek Bonna - wicemarszałek woj. pomorskiego, przedstawiciele Międzynarodowych Targów Gdańskich: prezes Andrzej Bojanowski i wiceprezes Paweł Orłowski, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, radni Kamila Błaszczyk, Emilia Lodzińska, Beata JankowiakKrystian Kłos, Andrzej Kowalczys, Andrzej Stelmasiewicz,Łukasz Bejm, Piotr Dzik, Przemysław Malak, poseł Piotr Adamowicz

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza! Dziś został już oficjalnie otwarty

Jarmarkowe atrakcje i smakołyki do 23 grudnia 

- Zabrzmiał dźwięk hejnału, to znaczy że oficjalnie możemy rozpocząć Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 - powiedział zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Jak co roku spotykamy się na Targu Węglowym na jednym z najpiękniejszych świątecznych jarmarków w Europie i w Polsce. W tym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie przygotowały mnóstwo atrakcji, niemal codziennie będzie działo się tu coś nowego. Mamy 150 wystawców z Gdańska i z całego świata. Cieszmy się, odwiedzajmy stoiska, próbujmy pyszności, wąchajmy piękne zapachy. Niech to będzie czas spotkania się z drugim człowiekiem, spójrzmy sobie w oczy, zatrzymajmy się na chwilę, porozmawiajmy i przygotujmy się do pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego najlepszego od prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Scena, u góry napis Jarmark Bożenarodzeniowy Gdańsk. Pod napisem stoi kilkanaście osób, kobiet i mężczyzn, cześć z nich ma aksamitne peleryny, to Radni Miasta Gdańska. Obok nich młoda dziewczyna w białym, zimowym stroju, obok niej klęczy młoda dziewczyna ubrana na czerwono
Na oficjalnym otwarciu jarmarku pojawili się też licznie goście m.in. przedstawiciele Międzynarodowych Targów Gdańskich, radni Miasta Gdańska, władze Gdańska i postacie z zimowych bajek
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Podobnie jak przed rokiem, kolorowe kramy ustawiono na Targu Węglowym, a także wzdłuż zabytkowej Katowni - po obu stronach budynku, częściowo na ul. Bogusławskiego oraz na ul. Tkackiej. Sporym zainteresowaniem w pierwszych godzinach funkcjonowania jarmarku cieszyła się głównie gastronomia: mieszkańcy i turyści najczęściej brali w rękę smakołyki, bądź napoje i zwiedzali kolejne stoiska. Popularnością cieszyły się "foto - iluminacje": przy świetlnych saniach ustawionych obok Katowni co rusz pozowały do zdjęcia dzieci lub zakochane pary. Wielu amatorów miały także świetlne skrzydła ustawione przy ul. Tkackiej, przy których chętnie robiono pamiątkowe fotografie. Kilkuosobowe kolejki ustawiały się do nowej atrakcji jarmarku, którą są tzw. Wirujące Beczki, czyli mini kolejka górska. 

To już 25 lat! Wspominamy pierwszy powojenny koncert carillonu w Gdańsku 

Co można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym?

Stoiska z żywnością oferują miody - w różnych smakach, w różnych pojemnościach. Jest dużo serów i wędlin: z Kaszub, z południa Polski, ale też z Litwy, Włoch i innych regionów. Można znaleźć stoiska z wyrobami rybnymi, czy kaszubskimi. Nie zabraknie słodyczy, są: cukierki, pierniki, ciasteczka, ale też wspaniałe wyroby z czekolady - dla każdego coś dobrego. 

Mruczy, śpiewa, opowiada i jest bardzo dowcipny. Łoś Lucek skradł serca odwiedzających Jarmark Bożonarodzeniowy

Oferta gastronomiczna także powinna zadowolić - poza bigosem, przy jarmarkowych stoiskach zjemy m.in. kiełbasy na ciepło, pierogi czy potrawy kuchni wschodniej. Jest dużo punktów oferujących grzane wino, jak i jego bezalkoholową wersję, serwowane są również inne alkohole, kawa i herbata.

U góry świecące się lampki, pod nimi tłum osób w różnym wieku, ciepło ubranych
Mieszkańcy i turyści licznie zjawili się na ceremonii otwarcia, aby podziwiać paradę świątecznych i zimowych postaci, wysłuchać hejnału jarmarku i obejść kramy 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Nie tylko żywność znajdziemy na jarmarku. Jest sporo stoisk z ciepłymi czapkami: dzierganymi i z futerkiem, są bluzki, rękawiczki, świąteczne skarpety, ale też torby, torebki, plecaki - wykonane przez rzemieślników. Na jarmarku cieszą oko również świąteczne ozdoby. Warto zajrzeć do Zbrojowni, gdzie ustawiono kilkadziesiąt stoisk oferujących oryginalne ubrania, dużo biżuterii, jak również zabawek i ciekawych ozdób. 

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. Jakie atrakcje?

Ceremonia Otwarcia była pierwszym punktem bogatego programu artystycznego, który wypełni prawie każdy dzień Jarmarku. We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawi się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED. W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne podczas karaoke. W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. W piątki organizatorzy zaproszą najmłodszych na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich. W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.

Tradycyjnie Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia. Niedziele to czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Od 1 grudnia rozpocznie się otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Jarmarku Bożenarodzeniowego. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, w tym warsztaty kreatywne - to wszystko zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Dlaczego warto tu zajrzeć?

Jednym z wyjątkowych domków Jarmarku Bożonarodzeniowego jest domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej - Fabryka Prezentów św. Mikołaja, który znajduje się w pobliżu wielkiego napisu „JARMARK”, na Targu Węglowym. Każdy kto go odwiedzi, będzie mógł zakupić atrakcyjne gdańskie upominki, przede wszystkim o świątecznym charakterze, ale nie tylko. W domku czeka również pyszna niespodzianka. Można w nim nabyć pakiety projektu Smaki Gdańska, dostępne w wersji dla jednej, dwóch, a nawet czterech osób. A to nie koniec! GOT przygotowała konkurs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Za skanowanie kodów QR można zdobyć fantastyczne nagrody. Zadanie polega na polowaniu na 10 „kubików” z kodami i ich skanowaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie jestemzgdanska.pl.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO W GDAŃSKU

 

TV

Światowa stolica bursztynu