• Start
 • Wiadomości
 • Teatry, galerie, kluby - czy będzie drożej w instytucjach kultury? Sprawdzamy

Teatry, galerie, kluby - czy będzie drożej w instytucjach kultury? Sprawdzamy

Porównując siłę nabywczą naszych portfeli z cenami towarów na półkach i liczbami na rachunkach łapiemy się za głowę. Musimy oszczędzać - to już wiemy. Przykręcamy więc wodę w kranie i w kaloryferach, wyłączamy niepotrzebne światła. Czy będziemy musieli zrewidować też nasz udział w kulturze? Czy ceny biletów wzrosły? 
( 15.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka dziewcząt wznoszą ramiona w górę, zdjęcie w kolorach czerwieni
"Cztery pory roku" - warsztaty w Miejskim Teatrze Miniatura
fot. mat. MTM

Oszczędności w instytucjach kultury w Gdańsku

Instytucje kultury stosują się do zaleceń i oszczędzają, jak my wszyscy. Instytucje kultury zobowiązane są do tego nawet odgórnie, co wynika z ustawy z dnia 7 października 2022 r. Czytamy w niej: “W okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, zobowiązani są do zmniejszenia o 10 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy."

Jest chłodniej w biurach, kinach, salach koncertowych i wystawienniczych. A co z cenami biletów?

ECS zamknięte. Ponowne otwarcie 30 grudnia 2022. Oszczędności…

TEATRY

 

dziewczynka w stroju w norweskie wzory i kasku na głowie pędzi na sankach
Miłośnicy Pippi Pończoszanki pokochają tę postać. To bohaterka spektaklu "Tonja z Glimmerdalen". Spektakl oparto na powieści norweskiej autorki Marii Parr, nazywanej nową Astrid Lindgren. Spektakl Teatru Miniatura zdobył Grand Prix 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w Warszawie
fot. mat. MTM

Miejski Teatr Miniatura

Kochany nie tylko przez dzieci MTM zapewnia, że w tym sezonie teatralnym nic się nie zmieni. Ceny biletów na seanse kształtują się od 28 do 35 zł. Ale co będzie od września, nie wiadomo. 

- U nas nie ma być podwyżek w tym sezonie. Zobaczymy, jak będzie od następnego - informuje Agnieszka Kochanowska z MTM.

Najbliższy dostępny spektakl to “Tonja z Glimmerdalen” - 22 stycznia. Bilety na wcześniejsze terminy różnych spektakli są już wykupione. 

mężczyzna w marynarce stoi na środku sceny, wyrzuca ramiona w górę, jest uśmiechnięty
Mirosław Baka w spektaklu "Punkt zero"
fot. Natalia Kabanow

Teatr Wybrzeże

również cen nie zmienia. Premiera najnowszego spektaklu “Punkt Zero” w reż. P. Orzechowskiego i z Mirosławem Baką w roli głównej - odbyła się 13 stycznia. Ale biletów (od 55 zł, na premierę od 100 zł) do końca stycznia już brak.

„Punkt zero” z Mirosławem Baką. Spektakl o pokoleniu czasów transformacji 

Gdański Teatr Szekspirowski

jak wiadomo, nie posiada własnego zespołu aktorskiego i kształtuje politykę cenową w zależności od spektaklu. Zmieniły się jednak ceny wydarzeń regularnych, np. za „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle”. Cykl został zainaugurowany w GTS 23 kwietnia 2021 roku, w 457. rocznicę Urodzin Williama Szekspira, a prowadzi go filozof Piotr Augustyniak. Dotąd wstęp kosztował 5 zł, teraz zapłacimy nieco więcej.

Gratką dla teatromaniaków będzie informacja, że od 19 do 22 stycznia w GTS wystawione zostaną “Trojanki” w reż. Jana Klaty (ostatnie bilety jeszcze są). Na słynny już musical “1989", który będzie grany na początku lutego, nie ma już biletów.


Opera Bałtycka

Ceny bilety na spektakle Opery Bałtyckiej w najbliższych miesiącach nie podrożeją. Przynajmniej do końca sezonu artystycznego.

- Trudno w tej chwili powiedzieć czy sytuacja się nie zmieni i czy nie będziemy zmuszeni wprowadzić zmian w cenniku od nowego sezonu, czyli we wrześniu 2023 - przyznaje Marta Boleska z Opery Bałtyckiej. - Nieco inaczej jest z wydarzeniami edukacyjnymi: zwiedzanie opery, czyli "Opera od kulis", od 1 lutego będzie kosztowało 15 zł od uczestnika (do tej pory było to 10 zł). 

"Król Roger" w Operze Bałtyckiej - intrygujący, perfekcyjny wizualnie i pełen emocji spektakl

 

Teatr w Blokowisku Gdańskiego Archipelagu Kultury

Za spektakle w ramach cyklu Teatr w Blokowisku (ul. Pilotów 11) - to scena teatralna Gdańskiego Archipelagu Kultury - zapłacimy również tyle samo, co rok wcześniej, czyli 25 zł (premiera 30 zł) - na spektakle własne i wydarzenia zewnętrzne, ulgowe: 15 zł (premiera 20 zł). 15 zł to również stała cena biletów na czytania performatywne czy performanse.

Teatr w Blokowisku zmienia kierunek. Wywiad z reżyserem Tomaszem Kaczorowskim

- Postanowiliśmy utrzymać ceny biletów, by walczyć z wykluczeniem ekonomicznym i stworzyć możliwość, by nasi widzowie mogli uczestniczyć w zaplanowanych przez nas spektaklach częściej niż "raz na jakiś czas" - mówi Tomasz Kaczorowski, kurator Teatru w Blokowisku. - Na spektakle dla dzieci od lat bilety utrzymujemy w stałej cenie ulgowej, dla dzieci i dorosłych - 15 zł.

Dla grup zorganizowanych (szkół, grup studenckich itp.) przygotowano stałą ofertę, w której opłata za udział w pakiecie SPEKTAKL+WARSZTAT wynosi 20 zł od osoby. Opiekunowie i nauczyciele nie płacą.

Przypomnijmy, że scena GAK oferuje w programie cztery przedstawienia:

 • "Smutek&Melancholia" - cieszy się dużą popularnością wśród gdańskich liceów i studentów; produkcja własna Teatru w Blokowisku 
 • "Supernova Live" - to najnowsza premiera; produkcja własna Teatru w Blokowisku, bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, 
 • "(Nie)Cierpienia Młodego Wertera", reż. Mariusz Babicki
 • "WF - Wyobcowanie Fizyczne" - reż. Małgorzat Polakowskiej, spektakl w formule teatru forum. (Cena biletu wyjątkowo 25 zł ze względu na większy koszty zorganizowania wydarzenia).

Szczegóły tutaj 

Polska Filharmonia Bałtycka

Będzie nieco drożej, a właściwie już jest, więc nie powinniśmy odczuć znaczących zmian w tym roku.

- Proces podwyżek cen biletów (z uwagi na coraz trudniejsze realia i rosnące ceny mediów, co jest bardzo odczuwalne również w instytucjach kultury) jest niestety nieunikniony - tłumaczy Łukasz Rudziński, rzecznik Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. - W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zdecydowaliśmy się na rozłożenie podwyżek na całą pierwszą część sezonu artystycznego, więc ceny biletów ulegały stopniowej modyfikacji od września ubiegłego roku. W sumie podnieśliśmy ceny biletów od kilku do 20 proc. ich wartości. Ostatnie podwyżki cen biletów nie powinny być dla melomanów mocno odczuwalne.

Przykład? Bilety na pierwsze w 2023 roku koncerty edukacyjne pod tytułem „Jak to działa? Rodzinka skrzypiec”, kierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej, kosztują 25 zł zamiast 22 zł - tyle trzeba było zapłacić za koncert w ubiegłym roku. Do końca sezonu dalszych podwyżek cen biletów na wydarzenia Polska Filharmonia Bałtycka nie przewiduje.

Warto zauważyć, że jest kilka koncertów, na które warto się wybrać do filharmonii jeszcze w karnawale:

 • 20/01 – Koncert symfoniczny – Jakub Jakowicz (Orkiestra PFB, George Tchitchinadze – dyrygent, Jakub Jakowicz - skrzypce)
 • 21/01 – Koncert Karnawałowy – Bal Gdański: Byłaś serca biciem (Jacek Kotlarski – śpiew, Piotr Wrombel – fortepian, Zbigniew Wrombel – kontrabas, gitara basowa, Krzysztof Szmańda – perkusja)
 • 27/01 – Koncert symfoniczny – Pietro de Maria (Orkiestra PFB, George Tchitchinadze – dyrygent, Pietro de Maria – fortepian)
 • 28/01 – Koncert Karnawałowy – Bal Gdański: W filmowym kadrze (Orkiestra Kameralna Progress, Szymon Morus – dyrygent, Joanna Nawrot – sopran, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Jakub Ostrowski – fortepian)

GALERIE, KLUBY i MUZEA

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Na bilety do Łaźni trudno się zrujnować i to się na razie nie zmieni. Wstęp na wystawy do Łaźni 2 w Nowym Porcie pozostaje bezpłatny, wstęp na wystawy do Łaźni 1 na Dolnym Mieście kosztuje 1 zł, ze względu na tymczasowe zamknięcie dużej sali wystawienniczej (wystawy odbywają się tylko na jednym piętrze).

Również ceny biletów do kina KinoPort pozostają bez zmian: 15 zł bilet normalny, 12 zł bilet ulgowy i bilet promocyjny za 10 zł.

Klub Żak

Tutaj do kina możemy również przyjść w niezmienionej od ubiegłego roku cenie - 20 zł.

- Ceny biletów do kina Żak podnieśliśmy w 2022 roku: o złotówkę w styczniu i ponownie w lipcu - przypomina Magdalena Renk-Grabowska, dyrektora Klubu Żak. - Te podwyżki były symboliczne i wynikały raczej z oczekiwań dystrybutorów, co do wysokości średniej ceny za bilet. Na razie nie planujemy podwyżki cen biletów kinowych.

Przypomnijmy, że w 2021 normalny bilet do Kina Żak kosztował 18 zł, obowiązywała też cała struktura zniżek: 16 zł – zniżka na Kartę Do Kultury; 14 zł – ulgowy dla studentów, uczniów, seniorów; 8 zł – członkostwo NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny.

Od ubiegłego roku za normalny bilet płacimy 20 zł, pozostałe ceny biletów również wzrosły o 2 zł, a "Kino za Dyszkę" zamieniło się w "Tanie Kino" i kosztuje teraz 12 zł. To oferta na poniedziałek dla wszystkich. Seniorskie środy i Studenckie piątki. Kino dzieci kosztuje 15 zł.

Jednak ceny energii (wciąż do końca nieznane) i wymuszane na instytucjach oszczędności powodują pewne korekty. Seansów będzie mniej.

- Klub Żak jest gdańskiej grupie zakupowej i do końca 2022 roku cena energii była relatywnie niska. Ile tak naprawdę będziemy płacić za prąd w tym roku, dopiero się okaże - tłumaczy Renk-Grabowska. - Na razie planujemy po dwa seanse wieczorne (w ubiegłym roku często były to trzy seanse wieczorne) i dwa poranne dla szkół. W styczniu 2023 roku będą to w sumie 82 seanse, w latach ubiegłych było to od 90 do 100 miesięcznie.  

Bilety na spektakle Gdańskiego Festiwalu Tańca pozostają bez zmian; bilety na PC Dramę rosną o 5 zł (z 25 na 30 zł). Bilety na koncerty także są relatywnie niskie, np. na podwójny koncert Trzaska solo / Ślina, Trzaska – kosztują 60 zł, 55 na KdK i 30 zł ulgowe.

Gdańska Galeria Miejska

Ceny nie tylko się nie zmieniają, ale w czwartki wchodzimy za darmo.

- GGM dzielnie nie podwyższa cen, czyli 10 zł za regularny, 7 zł ulgowy, powyżej 10 osób grupowy 5 zł, a w czwartki wstęp bezpłatny - zachęca Marcin Skirło, specjalista ds. promocji i PR GGM. - A na jednym bilecie można wejść do wszystkich oddziałów GGM.

Instytut Kultury Miejskiej

Część wydarzeń (koncerty, warsztaty czy konferencje) organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej już wcześniej była płatna. Teraz czekają nas więc nieznaczne zmiany, związane też m.in. z przenosinami do nowej siedziby.

- Obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna nie pozostaje bez wpływu na budżety instytucji kultury - przyznaje Marta Bańska z IKM. -  Planujemy wprowadzenie niewielkich opłat m.in. za spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, Metropolitanki czy Las w mieście, z uwzględnieniem preferencji dla posiadaczy Karty Mieszkańca. W związku z jesiennym otwarciem nowej siedziby IKM przy Targu Rakowym 11 (budynek Kunsztu Wodnego) i nowościami w programie instytucji (działalność kinowa, performatywna, koncertowa, edukacyjna związana z makietą Gdańska) więcej wydarzeń będzie biletowanych. Trudno podać nam w tej chwili dokładne ceny. Zaplanujemy je na takim poziomie, by nasza oferta była dostępna dla jak najszerszego grona osób.

Muzeum Gdańska

MG to aż 10 oddziałów chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów, którzy najczęściej interesują się m.in. Ratuszem Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dworem Artusa czy Wartownią nr 1 na Westerplatte. Przed pandemią, w 2019 roku, Muzeum Gdańska zanotowało liczbę aż 512 tys. odwiedzin - było to o ponad 100 tys. więcej niż rok wcześniej. Teraz odrabia pandemiczne straty.

A jak kształtują się aktualne ceny biletów? Drożały już w ubiegłym roku, od stycznia 2023 zł na razie pozostaną bez zmian. Najwięcej zapłacimy za bilet do Muzeum Bursztynu 32 zł (z 26 zł pod koniec roku 2022), w pozostałych oddziałach bilety są najczęściej dostępne w cenie 22 zł (było 16 zł). W sumie płacimy o ok. 20, 30 proc. więcej. Możemy się jedna spodziewać kilku ważnych wydarzeń, jak otwarcie Katowni czy wystawa prac Wojciecha Siudmaka, mieszkającego we Francji cenionego malarza i rzeźbiarza, uznanego głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego na świecie.

Planując wyjście do MG, warto pamiętać, że we wtorki oddziały są nieczynne, lecz poniedziałki są darmowe!

 • Bilet normalny - 32 zł
 • Bilet ulgowy - 22 zł
 • Bilet rodzinny (max. 2 dorosłych i 6 dzieci) - 80zł
 • Karnet 90 dni - normalny 120 zł.
 • Karnet 90 dni - ulgowy 80 zł.