• Start
  • Wiadomości
  • „Teatr w budowie”. Jak wygląda nowa widownia Teatru Wybrzeże?

Teatr Wybrzeże. Prace budowlane w toku, ale można zobaczyć, jak wygląda nowa widownia

Teatr Wybrzeże wspólnie ze studentami z Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy przygotował nowy cykl filmowy - „Teatr w budowie”. Przybliża on historię i proces gruntownej modernizacji budynku Dużej Sceny, którego otwarcie zaplanowane jest na jesień tego roku.
02.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
widownia w remoncie
Jeszcze kilka miesięcy temu widownia Dużej Sceny Teatru Wybrzeże wyglądała tak. W październiku zobaczymy efekt końcowy
Renata Dąbrowska / Teatr Wybrzeże

Teatr Wybrzeże w tym roku wróci do publiczności. Poznaj jego historię, ZOBACZ archiwalne zdjęcia

Trwa gruntowna modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym. To największa inwestycja w powojennej historii tego teatru. Zakres robót obejmuje m.in. przebudową widowni, foyer i urządzeń mechaniki sceny... Obecnie zakończone są roboty ziemne i trwają prace wykończeniowe.

Na otwarcie budynku musimy jeszcze trochę poczekać, ale już teraz można się przekonać, jak remontowany teatr wygląda w środku. Teatr Wybrzeże zaprasza nas bowiem do zwiedzania modernizowanego wnętrza bez wychodzenia z domu - za sprawą materiałów filmowych, które realizują studenci z Centrum Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy.

Cykl filmowy, który pozwoli widzom zobaczyć zmiany, jakie zachodzą zarówno na widowni i scenie, jak i we foyer, nosi nazwę „Teatr w budowie”. Oglądać go można na YouTubie - pierwszy odcinek, poświęcony miejscom dla publiczności, ukazał się 1 lutego. 

Zobacz na filmie, jak zmienia się Teatr Wybrzeże:

 

Największa inwestycja w powojennej historii Teatru

 
Zakres prac w ramach tej największej inwestycji w powojennej historii Teatru Wybrzeże obejmuje m.in. przebudowę widowni, foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny i przebudowę frontowej fasady szklanej. Dzięki temu Duża Scena Teatru Wybrzeże stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie.
 
Wartość budżetu wynosi 50,6 mln zł brutto. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska, a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej. Dotąd Miasto Gdańsk przekazało 10 mln zł.
 
Zakończenie modernizacji budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże i ponowne udostępnienie obiektu dla widzów planowane jest na jesień 2023 roku.

Budynek z historią

 
Modernistyczny budynek, w którym się znajduje, z charakterystycznymi, dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego, wybudowano w 1967 roku. Powstał w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. 
 
Od czasu powstania budynek Dużej Sceny nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawia, iż obecny stan techniczny obiektu znacząco odbiega od współczesnych standardów i oczekiwań widzów, stąd naturalna decyzja o koniecznej modernizacji. Umowa z wykonawcą robót budowlanych - firmą Budimex S.A. - została podpisana 22 lipca 2020 roku.

Finał wieloletniego przedsięwzięcia

 
Modernizacja Dużej Sceny stanowi ostatni etap wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże w Gdańsku. To największa, zarówno pod względem wartości, jak i stopnia złożoności, z prowadzonych dotąd przez Teatr inwestycji. 
 
Przypomnijmy, że 12 lipca 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie zmodernizowanej Sceny Kameralnej im. Joanny Bogackiej, znajdującej się w pochodzącej z początku XX wieku kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30 w Sopocie. Głównym celem tego przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu. W wyniku inwestycji zmianie uległ m.in. obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Koszt modernizacji Sceny Kameralnej wyniósł 2 miliony 13 tysięcy 465 zł.