
Bożena to ciemnowłosa, piękna dziewczyna w środku zdjęcia. Po prawej stronie czułym i braterskim ramieniem obejmuje ją młodszy o trzy lata brat Sławomir
mat. SP 69
Nieznane zdjęcie z przeszłości
Swoim niezwykłym odkryciem polityk Koalicji Obywatelskiej podzielił się w piątek, 23 maja, publicznie, podczas uroczystej akademii z okazji 60. rocznicy powstania SP 69.
W rozmowie z gdansk.pl przyznał, że jest wzruszony tą niecodzienną sytuacją.
- To niesamowita historia. Oboje z siostrą nie znaliśmy wcześniej tego zdjęcia. Nie mamy go w swoich rodzinnych albumach - mówi Sławomir Rybicki.
Jego siostra Bożena Rybicka-Grzywaczewska (ur. 1957) to zasłużona gdańska działaczka antykomunistyczna. Wraz z bratem Sławomirem oraz Arkadiuszem “Aramem” Rybickim (zginął w wieku 57 lat w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.) byli aktywnymi działaczami Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 r. podczas historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej wraz z Magdaleną Modzelewską prowadziła modlitwy, integrujące i podnoszące na duchu protestujących robotników.

Rodzeństwo Rybickich współcześnie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl - Bożena Rybicka-Grzywaczewska, fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl - Sławomir Rybicki
Siostra Sławomira Rybickiego wyszła za mąż za Macieja Grzywaczewskiego, który z kolei wraz z jej bratem “Aramem” Rybickim wypisał na drewnianej tablicy słynne 21 postulatów strajkowych Sierpnia’80. Zawisły nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, aby wszyscy dowiedzieli się, jakie żądania komunistycznej władzy postawili strajkujący. Dziś tablice z postulatami można oglądać na wystawie stałej w Europejskim Centrum Solidarności - są głównym elementem ekspozycji.
O bogatej historii Szkoły Podstawowej nr 69 oraz o tym, jak placówka uczciła swój jubileusz przeczytasz w tym artykule.
Na wszelki wypadek szkolne zdjęcie, na którym po ponad 50 latach rozpoznało się rodzeństwo Rybickich, pokazujemy w całości. Może ktoś jeszcze inny rozpozna siebie na tej archiwalnej fotografii?

mat. SP 69