Szkoła Podstawowa nr 69 powstała w ramach akcji władz PRL związanej z obchodami 1000-lecia Państwa Polskiego, przypadającymi na 1966 rok
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Obchody 60-lecia szkoły
Przed okolicznościową akademią uczniowie szkoły wrzucili do specjalnie przygotowanego spadochronu kartki z wypisanymi wartościami, którymi kierował się patron szkoły generała Stanisław Sosabowski. Następnie, złożony spadochron został uroczyście wniesiony na salę przez dyrektor SP 69 Krystynę Baryś.
W apelu szkolnym uczestniczyły radne miasta Gdańska Agnieszka Bartków i Żaneta Geryk oraz Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger. Był też senator Koalicji Obywatelskiej Sławomir Rybicki, absolwent SP 69, który podczas przemówienia zaskoczył wszystkich swoim odkryciem, o którym przeczytasz w osobnym artykule.
Tajemnice kroniki szkolnej. Po 50 latach znalazł zdjęcie z siostrą
Zrozumieć szkołę poprzez osiedle
Dzieje każdej szkoły to też historia miejsca, otoczenia i mieszkających tam ludzi. Tak jest i ze Szkołą Podstawową nr 69, która już od 60 lat buduje i wpływa na lokalną tożsamość.
Zielony Trójkąt to osiedle w dzielnicy Młyniska położone przy ulicy o tej samej nazwie. Granice osiedla stanowi trójkąt wyznaczony przez fragmenty ulic Marynarki Polskiej, Mikołaja Reja i tory kolejowe. Nazwa Zielony Trójkąt jest bezpośrednim tłumaczeniem niemieckiej nazwy Grunes Dreieck.
Grunt, gdzie powstała szkoła był początkowo na tyle grząski, że utopiła się koparka
mat. SP 69
Osiedle powstało w 1922 r. gdy spółdzielnia budowlana Hirschdunker rozpoczęła budowę dwurodzinnych, parterowych domów mieszkalnych z ogrodami. Osiedlili się w nich robotnicy i drobni rzemieślnicy z warsztatami. Budynki powstały na miejscu dawnego gospodarstwa ogrodniczego. Kilka z nich, w sąsiedztwie SP 69, przetrwało do dnia dzisiejszego.
Mury szkoły na Zielonym Trójkącie są już gotowe
mat. SP 69
Do zakończenia II wojny światowej osiedle zamieszkiwali Niemcy, którzy po 1945 r. w większości wyjechali, a ich domy przeszły na własność państwa polskiego.
Szkoła, jakich tysiąc w Polsce
Budowa nowego osiedla rozpoczęto w połowie 1962 r. Podstawowy etap inwestycji, adresowanej do pracowników Stoczni Remontowej, zakończono pięć lat później. Wybudowano pięć budynków 10-piętrowych oraz cztery budynki 4-piętrowe.
To dzięki tym między innymi robotnikom została zbudowana SP 69
mat. SP 69
Jednocześnie powstał plan budowy szkoły - w ramach obchodów Milenium (tysiąc szkół w Polsce na 1000-lecia państwa polskiego).
Harcerki z SP 69
mat. SP 69
W czasie wykonywania początkowych prac ziemnych stwierdzono, że teren przeznaczony pod budowę obiektu jest podmokły. Utopiła się nawet koparka. Po ekspertyzie, autorstwa naukowca z Politechniki Gdańskiej, torf został wykopany, a cały grunt wysypany żwirem.
W środku nauczyciel matematyki i dyrektor SP 69 Janusz Michalski, pełniący tę funkcję przez aż 26 lat, do 1991 r. Zmarł w czerwcu 1992 r.
mat. SP 69
1 września 1965 r. naukę w nowej szkole, przy Zielony Trójkąt 1, rozpoczęło 816 uczniów, którzy zostali podzieleni na 22 oddziały. W placówce zatrudniono 29 nauczycieli i 3 osoby do zadań administracyjnych.
Na pochodzie 1-majowym w roku 1967
mat. 69
Klasy były wówczas bardzo liczne: od 38 do 45 uczniów. Wkrótce zaczęło też funkcjonować przedszkole, które wraz ze szkołą stanowiło Zespół Kształcenia i Wychowania nr 10.
Szkolne kółko fotograficzne, 1967 rok
mat. SP 69
- Czterech uczniów z kl. VII b, V a, VI c zabezpieczyło towary w sklepie piekarnicznym. Uczniowie widząc wybitą przez wiatr szybę w oknie wystawowy sklepu samorzutnie zorganizowali wartę i pełnili ją do przybycia funkcjonariuszy MO
z kart kroniki szkolnej w listopadzie 1967 r.
Nie samą nauką uczeń żyje
mat. SP 69
Patron - bohater II wojny światowej
Jednym z kamieni milowych historii SP 69 jest data 13 maja 1995 r. To wtedy szkoła otrzymała imię generała Stanisława Sosabowskiego. Stało się tak z inicjatywy Zarządu Wojewódzkiego w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Szkoła otrzymała sztandar oraz odsłonięto tablicę pamiątkową.
Jedna z klas w roku 1968
mat. SP 69
Stanisław Sosabowski urodził się 8 maja 1892 r. w Stanisławowie (dziś na terenie Ukrainy). Zmarł 25 września 1967 r. w Londynie. Dwa lata później jego szczątki spoczęły w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie.
Na wycieczce w Warszawie
mat. SP 69
To wybitny polski dowódca wojskowy, uczestnik I wojny światowej w szeregach armii austro-węgierskiej. Po wybuchu II wojny światowej zasłużył się zwłaszcza w obronie Warszawy i jej dzielnicy Grochowa. Po kapitulacji przedostał się do Francji. Następnie, w Wielkiej Brytanii był organizatorem i dowódcą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, z którą we wrześniu 1944 r. brał udział w bitwie o Arnhem (Holandia), za którą otrzymał Krzyż Walecznych.
Gdzie pojedzie ten autokar?
mat. SP 69
Generał jest autorem dwóch barwnych wspomnień "Droga wiodła ugorem" oraz "Najkrótszą drogą".
- Od szczenięcych lat uczyłem się pokonywać trudności. Nie żałuję tego, co przeszedłem w moim życiu. Gdyby mi kazano przeżywać to ponownie, nie zawahałbym się
- pisał oficer.
Bal karnawałowy
mat. SP 69
Z okazji nadania szkole imienia gen. Stanisława Sosabowskiego nauczycielki - Janina Skrzypińska (słowa) i Violetta Cielebańska (muzyka) - stworzyły “Pieśń Szkolną”, która do dziś jest hymnem SP 69.
Zabawa klas VIII w klubie "Akwen"
mat. SP 69
Nowa wersja pieśni szkolnej powstała w 2015 r. na 50-lecie SP 69.
Jedna przeszłość i przyszłość nas łączy
Życie moje - szkoło ma.
Tutaj na Zielonym Trójkącie
W świat nie wyruszam już sam.
- brzmi pierwsza zwrotka utworu.
W drodze na obóz harcerski nad jeziorem
mat. SP 69
Od kilku lat dzieci I klasy w SP 69 w nawiązaniu do patrona pasowani są na ucznia “Skrzydłami Sosabowskiego” - symbolem bohaterskiej brygady spadochronowej, dowodzonej przez generała.
Szkoła "bez papierów"
Dyrektorka SP 69 Krystyna Baryś podczas długiej rozmowy poświęconej "wczoraj i dziś" placówki z lekkim smutkiem wyznaje, że nie zachował się, niestety, akt założycielski szkoły.
Pasowanie na ucznia w roku szkolnym 1977/1978
mat. SP 69
- Pisałam w tej sprawie do Rady Miasta i Urzędu Miejskiego. Nikt, żadna instytucja nie ma tego dokumentu. Ustalając początek naszej działalności opieramy się wyłącznie na piśmie dotyczącym przekazania szkoły do użytkowania - dodaje Krystyna Baryś, dyrektorka SP 69.
Podobna uroczystość niespełna 20 lat później, już w wolnej Polsce - 1995 r.
mat. SP 69
Podkreśla, że placówka na Zielonym Trójkącie to mała i kameralna szkoła, która pielęgnuje tradycję.
Szkolna Wigilia w 1996 roku
mat. SP 69
- Przede wszystkim dbamy o jak najlepsze relacje z uczniami. Drzwi gabinetów naszych nauczycieli i pedagogów są otwarte dla wszystkich dzieci. Wsłuchujemy się w ich głos. Pozwalamy im na sprawczość. Stawiamy też na otwartą rozmowę z rodzicami. Kierujemy się wartościami, które wyznawał nasz patron, takimi jak: przyjaźń, życzliwość, sprawiedliwość, szacunek i równość. Staramy się być wierni jego dewizie - "Najkrótszą drogą" - aby nie kroczyć w życiu bocznymi ścieżkami - dodaje Krystyna Baryś.
Pierwsze wycieczki zagraniczne - Paryż, rok 1996
mat. SP 69
Na kursie do innowacji edukacyjnych
SP 69 kieruje się ideą “żywą i autentycznej szkoły”. Co to oznacza w praktyce?
- Raz w tygodniu, w sezonie od maja do października, praktykujemy aktywne przerwy: taneczne, muzyczne i sportowe. Na przykład dzieci tańczą belgijkę, organizują koncert życzeń, a w ramach zajęć ruchowych mają chociażby do pokonania tor przeszkód. W zabawie biorą też udział nauczyciele. Nazywamy to "żywymi przerwami". Ich koncepcja zależy wyłącznie od uczniów. Sami mówią, że nie chcą siedzieć jak posągi z "komórkami" pod klasami - opowiada Krystyna Baryś.
Na wycieczkę można się też wybrać znacznie bliżej i też wspaniale spędzić czas
mat. SP 69
"Żywe przerwy" to niejedyne oryginalne rozwiązanie stosowane w Szkole Podstawowej na Zielonym Trójkącie.
Zawody sportowe w czerwcu 1996 r.
mat. SP 69
SP 69 za zgodą ministerstwa edukacji narodowej prowadzi dwa eksperymenty (klasy I-III, IV-VIII) pedagogiczne dotyczące modelowych rozwiązań w pracy z uczniem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dodatkowo, takie samo przedsięwzięcie realizowane jest też na poziomie przedszkolnym.
Prawdziwa duma Biskupiej Górki. Szkoła Podstawowa nr 21 skończyła 60 lat
To absolutnie nowatorska inicjatywa pedagogiczna nie tylko w Gdańsku, ale też i w całym kraju.
Rok 1996 i wycieczka do Sejmu
mat. SP 69
W szkole działa osiem klas specjalnych dla dzieci (łącznie 31) zmagających się z autyzmem. W każdej z nich jest maksymalnie czworo uczniów, będących pod opieką dwóch nauczycieli jednocześnie. W pozostałych, ogólnodostępnych 11 oddziałach też uczą się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
1996 - zakończenie roku szkolnego
mat. SP 69
- Nieraz mieliśmy dzieci, których nie chciała przyjąć w Gdańsku żadna szkoła, a one u nas się dobrze czują i pomagamy im wyjść na prostą - wyjaśnia Krystyna Baryś.
Grupa kombatantów idąca do szkoły na uroczystość nadania jej imienia gen. Stanisława Sosabowskiego
mat. SP 69
Do wyjątkowych, autorskich w skali Gdańska należą też organizowane przez SP 69, we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych, odwrócone debaty oxfordzkie z uczniami. W tej formie dyskusji strony mogą się zamieniać. Dla przykładu, na początku debaty drużyna propozycji broni tezy, a drużyna opozycji ją neguje. Potem, role w debacie się odwracają i obie strony zmieniają swoje stanowiska.
13 maja 1995 r. - uroczystość nadania szkole imienia gen. Stanisława Sosabowskiego
mat. SP 69
Pierwsza odwrócona debata oxfordzka w SP 69 pod hasłem “Ku wartościom, z wartościami” odbyła się w październiku 2018 r. Do dziś zorganizowano ich dziewięć.
Znani absolwenci
Szkołę na Zielonym Trójkącie ukończyła Agnieszka Dauksza, pisarka i literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako naukowiec specjalizuje się w antropologii kulturowej.
Tablica ku czci patrona SP 69
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Jej wydany w 2016 r. "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców" przyniósł rok później Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę. Książka stanowi analizę serii wywiadów z więźniami obozów koncentracyjnych pod kątem pamięci, polskiego doświadczenia wojny i relacji polsko-żydowskich.
Wielki portret "Sosaba" widoczny zaraz po wejściu do budynku szkoły
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
W 2018 r. Agnieszka Dauksza została finalistką Nagród Naukowych „Polityki” w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2019 r. wydała biografię malarki i rzeźbiarki Marii Jaremy pt. "Jaremianka. Biografia", która w październiku tego samego roku została Krakowską Książką Miesiąca, a w roku 2020 została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” i znalazła się w jej finale.
Gablota z pamiątkami związanymi z gen. Stanisławem Sosabowskim. W tym roku uroczystość 60-lecia SP 69 połączona jest z obchodami 30-lecia nadania szkole imienia słynnego oficera polskiej armii
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Do SP 69 uczęszczał też polityk Platformy Obywatelskiej Sławomir Rybicki, zasiadający przez cztery kadencje w Sejmie, a przez trzy kadencje (od 2015 r.) w Senacie. W latach 2012-2015 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Z wykształcenia jest prawnikiem.
W latach 70. i 80. ub. wieku Sławomir Rybicki był działaczem Ruchu Młodej Polski, antykomunistycznej organizacji.
W SP 69 nauczyciele mają bliski kontakt z każdym uczniem
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Absolwentem SP 69 jest też Przemysław Kitowski, absolwent Politechniki Gdańskiej, przez wiele lat pracownik naukowy tej uczelni. Obecnie zatrudniony na Uniwersytecie WSB Merito Gdańsk. Ma w swoim dorobku monografie, publikacje oraz opatentowane pomysły technologiczne.
Altana edukacyjna na terenie Szkoły Podstawowej nr 69, w której prowadzone są plenerowe lekcje
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Do Szkoły Podstawowej nr 69 uczęszcza obecnie 202 uczniów. Placówka zatrudnia 57 nauczycieli oraz 22 pracowników obsługi i administracji.
Swój jubileusz SP 69 obchodziła hucznie w piątek, 23 maja. W programie, oprócz uroczystego apelu, był też festyn i koncert wielopokoleniowy. Niespodzianką dla dzieci był Escape Room przygotowany przez Radę Rodziców.
LISTA DYREKTORÓW SP 69:
- Janusz Michalski (1965-1991)
- Zdzisława Omiecińska (1991-2002)
- Danuta Okuniewska (2002-2015)
- Kamil Gajewski (2015-2018)
- Krystyna Baryś (2018 -)
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 60-LECIA SP 69: