
Szkoła Podstawowa nr 61, adres: ul. Sienna 26
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Na uroczystym apelu szkolnym obecna była m.in. dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku Justyna Dmitruk oraz czterech radnych miasta Gdańska: Aleksander Jankowski, Andrzej Kowalczys, Andrzej Skiba i Cezary Śpiewak-Dowbór.
Nauczyciele, którzy dają z siebie wszystko
O tym, że Szkoła Podstawowa nr 61 jest wyjątkowa na mapie edukacyjnej Gdańska nie ma żadnych wątpliwości jej dyrektorka Anna Kuchta.

Chyba każdy, kto przeżył PRL ma takie zdjęcie ze szkoły w swoim albumie
mat. SP 61
- Pracują tu fantastyczni, kreatywni i zaangażowani w pracę nauczyciele. Stawiamy na dobre relacje z uczniami. Znamy ich wszystkich z imienia. Mamy niemalże rodzinną atmosferę - podkreśla z dumą Anna Kuchta.

Z kart kronik szkolnych
mat. SP 61
Od 2016 r. SP 61 bierze udział w Erasmus+. W ramach tego międzynarodowego programu uczniowie wyjeżdżali m.in. do Hiszpanii, Rumunii i Włoch, a nauczyciele pogłębiali swoje umiejętności pedagogiczne w tak dalekich miejscach jak Gwadelupa i Martynika (dwie wyspy na Karaibach, należące do Francji).

Kto rozpozna się na tym zdjęciu?
mat. SP 61
Przez kuchnię do wiedzy
SP 61 jest pierwszą w Gdańsku, w której powstała Szkolna Akademia Gotowania.

Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia w teczkę ...
mat. SP 61
- W 2018 r. dzięki zaangażowaniu lokalnych firm stworzyliśmy przestrzeń, gdzie dzieci mogą rozwijać swoje kulinarne pasje. Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest “Smaczna matematyka” - uczniowie z klas IV-VIII przyrządzając różne potrawy uczą się jednocześnie tego przedmiotu. Drugi podobny projekt z wykorzystaniem kuchni to “Kodujemy, wędrujemy gotujemy” dla klas I-III - opowiada Anna Kuchta.

Wystrzałowy bal karnawałowy
mat. SP 61
Szkoła dba też o atrakcyjną zieleń. Na jej terenie są ogrody wiciowe z wierzb, gdzie dzieci mogą korzystać z labiryntów i szałasów. Obok jest też “kuchnia błotna”, gdzie dzieci “gotują” z kamyków, piasku, gałązek, liści i wszystkiego co jest pod ręką.

Kolejny kadr ze szkolnej zabawy
mat. SP 61
Na lekcji bez butów
Oryginalnym pomysłem w SP 61, choć zaczerpniętym z jednej z wizyt w szkole w Finlandii, jest “strefa skarpetkowa”. Od 2022 r. dzieci z najmłodszych klas I-III siedzą podczas lekcji bez obuwia. Ten prosty pomysł sprawia, że uczniowie są bardziej zrelaksowani i chętni do nauki.

W szkole na Przeróbce dzieci ćwiczyły też łucznictwo
mat. SP 61
Wyróżnikiem SP 61 są też oddziały integracyjne, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnościami - na każdym poziomie jest jedna taka klasa.

Rok 1974 - uroczystość nadania szkole imienia Józefa Wybickiego
mat. SP 61
Ogółem, w SP 61 jest 17 klas, do których uczęszcza 286 uczniów, w tym ok. 20 pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Nauczycieli jest 51, a pracowników obsługi i administracji - 22.

Uczniowie SP 61 z wizytą na pokładzie drobnicowca Polskich Linii Oceanicznych M/S Józef Wybicki
mat. SP 61
Uczniowie w SP 61 nie żyją tylko nauką. Swoje pasje i zainteresowania mogą spełniać w kilku pracowniach m.in. ceramicznej i krawieckiej.

Kolejne zdjęcie z kroniki szkolnej
mat. SP 61
Czego życzyć szkole z Przeróbki z okazji jej 65. urodzin?
Szkoła z Zielonego Trójkąta. SP 69 kończy 60 lat!
- Marzy nam się termomodernizacja budynku. Przydałby się też remont nawierzchni boiska wraz z budową bieżni lekkoatletycznej i skoczni w dal - mówią zgodnie dyrektorka szkoły Anna Kuchta wraz ze swoją zastępczynią Iwoną Pojmaj.

Tego pomnika nie trzeba nikomu opisywać
mat. SP 61
Z kart historii szkoły
Do SP 61 uczęszczają głównie dzieci z Przeróbki, sąsiednich Stogów, ale są też dzieci z innych dzielnic miasta.

Przed budynkiem szkoły
mat. SP 61
- Pierwsi uczniowie podjęli w niej naukę 5 września 1960 r. Rozrastała się jednak dzielnica i wkrótce okazało się, że szkoła nie może w takich warunkach prawidłowo funkcjonować. Lekcje rozpoczynały się bowiem o godz. 8.00, a kończyły około godz. 18.00. Brakowało sal lekcyjnych. Stąd dwa pierwsze roczniki klas ósmych - po reformie oświatowej przedłużającej czas nauki w szkole podstawowej z siedmiu do ośmiu lat - korzystały z sal szkoły nr 6.
- czytamy w kronice szkolnej.

Harcerze z SP 61 pełnią honorową wartę przy urnie podczas wyborów do Miejskiej Rady Narodowej
mat. SP 61
W roku szkolnym 1966/1967 SP 61 liczyła aż 940 uczniów, podzielonych na 24 klasy.

Początek roku szkolnego 1983/84
mat. SP 61
Rok 1968 przyniósł zmiany. Dokonano rozbudowy szkoły, a uczniowie mogli już korzystać z nowej sali gimnastycznej. Od tego roku edukacja w SP 61 zaczęła być prowadzona na jednej zmianie.

Szkolnych wspomnień czar już na kolorowej kliszy
mat. SP 61
Jednym z kamieni milowych w historii szkoły z Przeróbki jest data 11 maja 1974 r. Wtedy to dokonano uroczystego nadania placówce imienia generała Józefa Wybickiego, twórcy słów Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która stała się później hymnem narodowym.

Przedstawiciele SP 61 brali udział w uroczystości otwarcia mostu wantowego, ten ważny dla Gdańska obiekt znajduje się blisko szkoły
mat. SP 61
- Z okazji nadania Szkole Podstawowej nr 61 imienia Józefa Wybickiego życzę wszystkim nauczycielom, aby w swojej pracy kierowali się zawsze dobrem kraju i dobrem narodu, aby nie opuszczała ich nigdy miłość do młodzieży, jak nie opuszczała Józefa Wybickiego - nauczyciela legionistów- miłość do polskiego ludu.Młodzieży zaś życzę, by postać patrona szkoły stała się żywym wzorem postaw patriotycznych, poczucia obowiązku wobec narodu, które wyrazić się winny zdyscyplinowaniem i sumiennym wykonywaniem obowiązków uczniowskich, szacunkiem i miłością do najbliższych i dumą z socjalistycznej Polski.
- napisał inspektor szkolny mgr Tadeusz Kowalewski.

Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę nowego boiska. Na zdjęciu śp. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz
mat. SP 61
Na tę okazję sztandar szkole ufundowały miejscowe Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego oraz Huta 1 Maja z Gliwic. We wrześniu 1975 r. w szkole otwarto Izbę Pamięci Narodowej, poświęconą patronowi szkoły.

Wejście główne do szkoły
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Inne ważne daty w historii szkoły:
- 1981 - pierwszy raz w szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 1988 - w szkole odbywa się po raz pierwszy zlot drużyn harcerskich
- 1990 - szkoła po raz pierwszy obchodzi rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
- 1992 - szkoła nawiązuje współpracę z Domem Dziecka na Oruni i przez wiele lat otacza opieką wychowanków tej placówki
- 1994 - szkoła po raz pierwszy uczestniczy w akcji Sprzątanie Świata
- 1995 - odbywa się pierwszy finał Turnieju Wiedzy Ekonomicznej
- 1997 - szkoła bierze udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
- 2000 - nawiązanie współpracy z Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza
- 2002 - przystąpienie do ogólnopolskiej akcji Szkoła Bez Przemocy
- 2005 - ukazuje się pierwszy numer gazetki szkolnej "Echo szkoły"
- 2009 - otwarcie nowego boiska szkolnego
- 2011 - otwarcie Sali Zabaw
Od 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 61 wraz z przedszkolem tworzy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11.

Zabawa w ogrodach wiciowych
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Oto znani absolwenci SP 61
Szkołę Podstawową nr 61 ukończyła aktorka Joanna Kreft-Baka, związana od 1989 r. z gdańskim Teatrem Wybrzeże. W swoim dorobku ma też role filmowe. Prywatnie, jest żoną aktora Mirosława Baki.

Bez butów lepiej się uczymy
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
W szkole na Przeróbce uczył się siatkarz Leszek Urbanowicz, który rozegrał 252 mecze w reprezentacji Polski. Reprezentując biało-czerwone barwy uczestniczył m.in. w igrzyskach olimpijskich w Atlancie (1996).
Wśród sportowców-absolwentów szkoły z Przeróbki jest też wioślarka Monika Myszk, wicemistrzyni świata w 2008 r.
LISTA DYREKTORÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 61:
- Jadwiga Hajer (1960-1967)
- Marianna Nawrocka (1968-1979)
- Irena Jesionowska (1979-1985)
- Danuta Lieske (1985-1990)
- Iwona Malinowska (1990-2007)
- Barbara Wojtala (2007-2015)
- Anna Kuchta (2015 - obecnie)
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OBCHODÓW 65-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 61: