Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. Gdzie zaszczepić się w Gdańsku?

4 marca to Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy i innych groźnych nowotworów. Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat mieszkający na terenie Gdańska, jeśli ich rodzice i opiekunowie się zdecydują - mogą bezpłatnie szczepić się przeciwko temu wirusowi. Zobacz, w jakich przychodniach odbywają się szczepienia w Gdańsku. Program potrwa do czerwca 2025 r.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramię wkłuwa się igła strzykawki, którą trzymają dłonie w rękawiczkach
Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne, m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
fot. pixabay

Wirus HPV. Odpowiedzialny za rozwój raka  szyjki macicy, jamy ustnej i gardła

Wirus HPV towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Hipotezę, jakoby wirus HPV wpływał na powstawanie raka szyjki macicy, postawiono już w latach 70. XX wieku. Obecnie rola wirusa brodawczaka ludzkiego w powstawaniu tego typu raka jest niepodważalna. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100 procentach przez infekcję tym wirusem.

Multidyscyplinarne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych GUMed, UCK i UCS już działa

Znanych jest ponad 150 różnych typów wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Większość wirusów nie wywołuje żadnych objawów, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozwój raka szyjki macicy, ale też jamy ustnej czy gardła. Do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny z osobą będącą nosicielem wirusa, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Dlatego tak ważne jest wykonanie szczepienia jeszcze przed inicjacją seksualną.

W Gdańsku bezpłatne szczepionki dla 12-latków

Wszystkie dziewczęta i chłopcy w wieku 12 lat (przyjmując I dawkę) mieszkający na terenie Gdańska mogą bezpłatnie szczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), a szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Program szczepień potrwa do czerwca 2025 roku.

Gdański Uniwersytet Medyczny. Projekt Med fake, czyli zaufajmy szczepieniom

Do kogo skierowany jest program?

 • dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat (rocznikowo), zamieszkałych w Gdańsku, których rodzice rozliczają się z podatków w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku (weryfikacja na podstawie pierwszej strony ostatniej czasowo deklaracji PIT), w odniesieniu do dziewcząt i chłopców pozostających pod opieką prawną innych osób niż rodzice, wyznacznikiem będzie zamieszkanie dzieci na terenie Gdańska;
 • dzieci, które dotychczas wykonały pełny cykl szczepień zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych (o ile nie występowały medycznie uzasadnione przeciwskazania do wykonania szczepień);
 • dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni wyrazili pisemną zgodę na wykonanie usługi zaszczepienia;
 • dzieci, które przejdą pozytywną kwalifikację lekarską.

Jak skorzystać z miejskiego programu szczepień p/HPV?

Aby umówić się na wizytę, trzeba zgłosić się do jednego z realizatorów programu. Przed podaniem szczepionki niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań, po której dziewczynka lub chłopiec zostanie zakwalifikowane do szczepienia.

Szczepienia realizowane są w sześciu przychodniach:

 • Przychodnia BaltiMed sp. z o. o. sp. k.
  80-041 Gdańsk, ul. Krzemowa 16
  tel. 58-306-91-53
 • NZOZ Przychodnia Morena Sp. z o.o.
  Jaśkowa Dolina 105
  80-286 Gdańsk
  tel. 58 340 72 30
 • Centrum Medyczne Zaspa Sp. z o.o.
  Burzyńskiego 1
  80-462 Gdańsk
  tel. 58 769 38 69
 • Przychodnia Lekarska Nowy Chełm Sp. z o.o. Filia Reformacka
  Reformacka 22
  80-808 Gdańsk
  tel. 58 770 44 80
 • NZOZ Przychodnia MICKIEWICZA Sp. z o.o.
  Mickiewicza 28/30
  80-405 Gdańsk
  tel. 58 344 29 01
 • Centrum Medyczne „ZDROWIE” Sp. z o.o.
  Żeglarska 4
  80-273 Gdańsk
  tel. 58 573 38 88 wew. 4

Opiekujesz się osobą chorą w domu? Fundacja Hospicyjna zaprasza na bezpłatne szkolenia 

Szczepionka przeciwko HPV - przed czym chroni?

Szczepionka dziewięciowalentna chroni aż przed dziewięcioma typami wirusa HPV: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 (siedem z nich odpowiada za prawie 90 proc. wszystkich zachorowań na raka szyjki macicy).

Pozwala zapobiegać wywoływanym przez określone rodzaje HPV brodawkom narządów płciowych (tzw. kłykcinom kończystym) oraz nowotworom i zmianom przedrakowym sromu, pochwy, szyjki macicy i odbytnicy.

TV

Upominki i dekoracje. Walentynkowy Tramwaj jeździł po Gdańsku