Święto gdańskich służb społecznych. Ludzie z misją docenieni przez Miasto

W piątek, 18 listopada, Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i okolicznościowymi dyplomami uhonorowano wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Uroczystość nieprzypadkowo odbyła się tego dnia. Już 21 listopada przypada bowiem Dzień Pracownika Socjalnego.
( 18.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk uhonorował wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Gdańsk uhonorował wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uroczystość święta gdańskich służb społecznych odbyła się w piątek, 18 listopada, w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Medale i wyróżnienia odebrali pracownicy MOPR, których działania na rzecz potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan są kreatywne, nietuzinkowe, skuteczne i zawsze odpowiadają społecznym potrzebom. To także nagrody za wyjątkową wrażliwość, aktywność i zaangażowanie w codzienne niesienie wsparcia potrzebującym osobom. Uhonorowani specjaliści Ośrodka służą fachową poradą i kompleksową pomocą.

Symboliczne malwy i niesymboliczne nagrody - za ogrom serca

„Dziękuję” naprawdę wiele znaczy   

Podczas piątkowej uroczystości pracowników MOPR uhonorowała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

- Przyleciałam tu dzisiaj na skrzydłach, bo jestem szczęśliwa, że mogę z Wami pracować dla gdańszczanek i gdańszczan - przyznała Monika Chabior. - Cieszę się, że ten nasz Ośrodek tak świetnie się rozwija i odpowiada na współczesne społeczne potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Nowe wyzwania są przed nami. Podziwiam, jak staracie się im przeciwdziałać zespołowo i dojrzale. Za to Wam ogromnie dziękuję.

-  To jedyny taki dzień w roku, gdy spotykamy się, by powiedzieć sobie „dziękuję” i celebrować nasze święto - dodawała Agnieszka Chomiuk, p.o. dyrektorki gdańskiego MOPR. - To ogromny zaszczyt móc wspólnie, z całym zespołem ludzi z misją, robić coś dobrego dla innych, dla świata. Życzę Wam z całego serca, abyście nigdy nie stracili wiary w sens tego, co robicie.

W gronie nagrodzonych Medalem Prezydenta Miasta Gdańska znalazła się Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna w Centrum Pracy Socjalnej 1 MOPR.

Pięcioro szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wręczone 

- Ogromnie się cieszę, że doceniono moją pracę. Mam jednak poczucie, że ten medal jest nie tylko mój. To wyróżnienie dla całego naszego zespołu, dla moich koleżanek i kolegów, z którymi współpracuję w CPS. Tworzymy naprawdę zgrany zespół, któremu bardzo zależy, by nasi podopieczni mieli skuteczne i jak najlepsze wsparcie, bo przecież to oni są dla nas najważniejsi - powiedziała Barbara Czeszumska-Kowalczyk.

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest na mocy ustawy o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku. W gdańskim MOPR pracuje ponad 200 pracowników socjalnych.

Uroczystość odbyła się w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Uroczystość odbyła się w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ludzie z misją

Od kilku lat gdański MOPR stara się przybliżać i promować pracę służb społecznych. Wskazywać na istotny społeczny, pomocowy charakter zawodu pracownika socjalnego. Praca w MOPR ma wymiar służby, ale jest też dla wielu osób misją i zawodowym spełnieniem. W 2020 roku powstała strona: www.ludziezmisja.pl, która prezentuje pracowników gdańskiego Ośrodka wyjątkowo zaangażowanych w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. Są empatyczni, wrażliwi, zawsze gotowi, by pomagać. O swoich działaniach opowiadają z pasją.

Spotkanie plenarne GROP. Monika Chabior: - Społecznicy są szczepionką na kryzys

Podczas piątkowej uroczystości do grona „Ludzi z misją” w gdańskim MOPR dołączyły trzy kolejne osoby, które wyróżniają się otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Są wrażliwe, kreatywne, w pracy z potrzebującymi szukają najlepszych i nowatorskich rozwiązań. To:

  • Danuta Krause, specjalistka pracy socjalnej,
  • Mariola Urban, specjalistka pracy socjalnej,
  • Aleksandra Lehmann, psycholożka.

Zachęcamy do posłuchania ich historii, które pokazują też m.in. jak zmieniła się na przestrzeni lat pomoc społeczna.   

Specjaliści MOPR nagrodzeni Medalami Prezydenta Miasta Gdańska:

  • Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna,
  • Magdalena Zambrzycka, specjalistka pracy socjalnej,
  • Maria Broma, specjalistka pracy socjalnej,
  • Katarzyna Kalinowska, specjalistka pracy socjalnej,
  • Aleksandra Drogoś-Rozalewska, specjalistka pracy socjalnej,
  • Sylwia Wrzosek, specjalistka pracy socjalnej,
  • Mirela i Arkadiusz Gosz, prowadzący zawodową rodzinę zastępczą.