Święto gdańskich służb społecznych. Ludzie z misją docenieni przez Miasto

W piątek, 18 listopada, Medalami Prezydenta Miasta Gdańska i okolicznościowymi dyplomami uhonorowano wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Uroczystość nieprzypadkowo odbyła się tego dnia. Już 21 listopada przypada bowiem Dzień Pracownika Socjalnego.
18.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk uhonorował wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Gdańsk uhonorował wyróżniających się pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Uroczystość święta gdańskich służb społecznych odbyła się w piątek, 18 listopada, w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Medale i wyróżnienia odebrali pracownicy MOPR, których działania na rzecz potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan są kreatywne, nietuzinkowe, skuteczne i zawsze odpowiadają społecznym potrzebom. To także nagrody za wyjątkową wrażliwość, aktywność i zaangażowanie w codzienne niesienie wsparcia potrzebującym osobom. Uhonorowani specjaliści Ośrodka służą fachową poradą i kompleksową pomocą.

Symboliczne malwy i niesymboliczne nagrody - za ogrom serca

„Dziękuję” naprawdę wiele znaczy   

Podczas piątkowej uroczystości pracowników MOPR uhonorowała Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

- Przyleciałam tu dzisiaj na skrzydłach, bo jestem szczęśliwa, że mogę z Wami pracować dla gdańszczanek i gdańszczan - przyznała Monika Chabior. - Cieszę się, że ten nasz Ośrodek tak świetnie się rozwija i odpowiada na współczesne społeczne potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Nowe wyzwania są przed nami. Podziwiam, jak staracie się im przeciwdziałać zespołowo i dojrzale. Za to Wam ogromnie dziękuję.

-  To jedyny taki dzień w roku, gdy spotykamy się, by powiedzieć sobie „dziękuję” i celebrować nasze święto - dodawała Agnieszka Chomiuk, p.o. dyrektorki gdańskiego MOPR. - To ogromny zaszczyt móc wspólnie, z całym zespołem ludzi z misją, robić coś dobrego dla innych, dla świata. Życzę Wam z całego serca, abyście nigdy nie stracili wiary w sens tego, co robicie.

W gronie nagrodzonych Medalem Prezydenta Miasta Gdańska znalazła się Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna w Centrum Pracy Socjalnej 1 MOPR.

Pięcioro szczególnie zasłużonych pracowników ochrony zdrowia. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wręczone 

- Ogromnie się cieszę, że doceniono moją pracę. Mam jednak poczucie, że ten medal jest nie tylko mój. To wyróżnienie dla całego naszego zespołu, dla moich koleżanek i kolegów, z którymi współpracuję w CPS. Tworzymy naprawdę zgrany zespół, któremu bardzo zależy, by nasi podopieczni mieli skuteczne i jak najlepsze wsparcie, bo przecież to oni są dla nas najważniejsi - powiedziała Barbara Czeszumska-Kowalczyk.

Dzień Pracownika Socjalnego obchodzony jest na mocy ustawy o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku. W gdańskim MOPR pracuje ponad 200 pracowników socjalnych.

Uroczystość odbyła się w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Uroczystość odbyła się w gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ludzie z misją

Od kilku lat gdański MOPR stara się przybliżać i promować pracę służb społecznych. Wskazywać na istotny społeczny, pomocowy charakter zawodu pracownika socjalnego. Praca w MOPR ma wymiar służby, ale jest też dla wielu osób misją i zawodowym spełnieniem. W 2020 roku powstała strona: www.ludziezmisja.pl, która prezentuje pracowników gdańskiego Ośrodka wyjątkowo zaangażowanych w niesienie wsparcia mieszkankom i mieszkańcom. Są empatyczni, wrażliwi, zawsze gotowi, by pomagać. O swoich działaniach opowiadają z pasją.

Spotkanie plenarne GROP. Monika Chabior: - Społecznicy są szczepionką na kryzys

Podczas piątkowej uroczystości do grona „Ludzi z misją” w gdańskim MOPR dołączyły trzy kolejne osoby, które wyróżniają się otwartością na potrzeby drugiego człowieka. Są wrażliwe, kreatywne, w pracy z potrzebującymi szukają najlepszych i nowatorskich rozwiązań. To:

  • Danuta Krause, specjalistka pracy socjalnej,
  • Mariola Urban, specjalistka pracy socjalnej,
  • Aleksandra Lehmann, psycholożka.

Zachęcamy do posłuchania ich historii, które pokazują też m.in. jak zmieniła się na przestrzeni lat pomoc społeczna.   

Specjaliści MOPR nagrodzeni Medalami Prezydenta Miasta Gdańska:

  • Barbara Czeszumska-Kowalczyk, starsza pracownica socjalna,
  • Magdalena Zambrzycka, specjalistka pracy socjalnej,
  • Maria Broma, specjalistka pracy socjalnej,
  • Katarzyna Kalinowska, specjalistka pracy socjalnej,
  • Aleksandra Drogoś-Rozalewska, specjalistka pracy socjalnej,
  • Sylwia Wrzosek, specjalistka pracy socjalnej,
  • Mirela i Arkadiusz Gosz, prowadzący zawodową rodzinę zastępczą.

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami