• Start
  • Wiadomości
  • Swiatłana Cichanouskaja, liderka białoruskiej opozycji, odwiedziła Gdańsk w drodze po Nagrodę Nobla. "Solidarność jest dla nas natchnieniem"

Swiatłana Cichanouskaja jak Danuta Wałęsa - podróż po Nagrodę Nobla zaczęła od Gdańska

Swiatłana Cichanouskaja, liderka białoruskiej opozycji, odwiedziła Gdańsk w czwartek, 8 grudnia. Tak rozpoczęła podróż przez Europę do Oslo, gdzie 10 grudnia będzie towarzyszyć żonie Alesia Białackiego w uroczystości odebrania Pokojowej Nagrody Nobla. Jak podkreśliła, Sierpień i Solidarność są dla narodu białoruskiego inspiracją w walce o wolność i demokrację. - Kiedy 39 lat temu, także kobieta, Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, odebrała Nagrodę Nobla, dało to siłę Polakom do tego, żeby zmienić naszą ojczyznę. Wierzę, że ta nagroda także doda siły Białorusinom - mówiła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.
08.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Starszy mężczyzna siedzący za stołem obejmujący ramieniem młodą kobietę, na ścianie biura wiszą obrazy i krzyż
Lech Wałęsa podpowiadał liderce białoruskiej opozycji, w jaki sposób można obalić dyktaturę w Mińsku. Swiatłana Cichanouskaja: - Dzisiaj z Lechem Wałęsą rozmawialiśmy o paralelach między Solidarnością a białoruskim powstaniem 2020 roku. Rozmawialiśmy o Alesiu Białackim, który nie może osobiście odebrać Pokojowej Nagrody Nobla, podobnie jak kiedyś Lech Wałęsa. Naszym celem jest, by świat nie zapomniał o tysiącach Białorusinów, którzy są więzieni. Polska Solidarność daje nam natchnienie i jestem pewna, że możemy razem wyzwolić Europę od tyranów
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Co było w programie wizyty białoruskiej opozycjonistki?

Na początku swojej wizyty w Gdańsku Swiatłana Cichanouskaja złożyła kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, na placu Solidarności. 

 Swiatłana Cichanouskaja, liderka białoruskiej opozycji, złożyła hołd ofiarom Grudnia 1970

Białoruskiej liderce demokratycznej opozycji towarzyszyli doradcy: Franciszak Wiaczorka i Dzianis Kuczynski. 

Następnie, w pobliskim Europejskim Centrum Solidarności Swiatłana Cichanouskaja rozmawiała z Białorusinami, mieszkającymi w Trójmieście. W trwającym pół godziny spotkaniu w bibliotece ECS uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Rodacy, wchodzącą na salę Swiatłanę Cichanouską, powitali długimi oklaskami na stojąco. 

Co tydzień na Długim Targu przeciwko reżimowi. Niesłabnący protest Białorusinów

Kolejne punkty wizyty to zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), spotkanie z Lechem Wałęsą, prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i przewodniczącą Rady Miasta Gdańska, Agnieszką Owczarczak.

Swiatłana Cichanouskaja i Lech Wałęsa - rozmowa w wąskim gronie

Spotkanie z Lechem Wałęsą odbyło się biurze historycznego przywódcy Solidarności, w ECS. Rozmowa trwała niespełna godzinę i odbyła się bez udziału dziennikarzy.
Po spotkaniu liderka białoruskiej opozycji powiedziała, że rozmowa dotyczyła m.in. podobieństw między Solidarnością, a białoruskim powstaniem w 2020 r. B. prezydent RP radził m.in., aby opozycja na Białorusi prowadziła swoją walkę w sposób zorganizowany, ponieważ spontaniczne protesty mogą być łatwo stłamszone przez władzę.

Świece w obronie praw człowieka i w geście solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być w Gdańsku, w kolebce Solidarności i demokratycznego ruchu. Dzięki polskiej Solidarności, Białorusini czują energię, by iść naprzód do swojej demokratycznej przyszłości. Polska stała się domem dla setek tysięcy Białorusinów, którzy tu znaleźli schronienie przed represjami - mówiła Cichanouska. - Dzisiaj z Lechem Wałęsą rozmawialiśmy o paralelach między Solidarnością a białoruskim powstaniem 2020 roku. Rozmawialiśmy o Alesiu Białackim, który nie może osobiście odebrać Pokojowej Nagrody Nobla, podobnie jak kiedyś Lech Wałęsa. Naszym celem jest, by świat nie zapomniał o tysiącach Białorusinów, którzy są więzieni. Polska Solidarność daje nam natchnienie i jestem pewna, że możemy razem wyzwolić Europę od tyranów. Musimy działać szybko i razem, żeby ich zatrzymać, zanim pozbawią życia i wolności kolejnych ludzi. Dziękuję bardzo Polsce i Litwie za wsparcie naszej walki o wolność.

Dyrektor ECS do Swiatłany Cichanouskiej: - Witam naszą bohaterkę

Przedostatnim akcentem pobytu Swiatłany Cichanouskiej w Gdańsku było zwiedzanie wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie zorganizowano konferencję prasową podsumowującą wizytę liderki białoruskiej opozycji.
 
- Witam naszą bohaterkę, naszego idola, symbol walki o wolność, niepodległość i demokrację, nie tylko na Białorusi, prezydent-elekt Swiatłanę Cichanouską - powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.
 
Podczas wręczania logo Solidarności Aleksandra Dulkiewicz życzyła, aby polski ruch demokratyczny z lat 80. był inspiracją dla Białorusinów: - Kiedy 39 lat temu, także kobieta, Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, odebrała nagrodę Nobla, dało to siłę Polakom do tego, żeby zmienić naszą ojczyznę. Wierzę, że ta nagroda także doda siły Białorusinom
Podczas wręczania logo Solidarności Aleksandra Dulkiewicz życzyła, aby polski ruch demokratyczny z lat 80. był inspiracją dla Białorusinów: - Kiedy 39 lat temu, także kobieta, Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, odebrała nagrodę Nobla, dało to siłę Polakom do tego, żeby zmienić naszą ojczyznę. Wierzę, że ta nagroda także doda siły Białorusinom
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Dodał, że Swiatłana Cichanouskaja rozpoczyna w Gdańsku “symboliczną podróż”, którą zakończy w Oslo za dwa dni na uroczystości wręczenia jej rodakowi Alesiowi Białackiemu Pokojowej Nagrody Nobla (laur w jego imieniu ma odebrać żona - przyp. red.)
- 39 lat temu Lech Wałęsa jako lider Solidarności otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W tym roku Aleś Białacki jako jeden z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej - mogę też powiedzieć przyjaciel ECS, był kilkakrotnie u nas - jest też laureatem Pokojowej Nagrody Nobla - przypomniał Basil Kerski.
Dyrektor ECS zaznaczył, że zestawienie tych dwóch wydarzeń stanowi “szczególną symbolikę”.

Gdańsk podziwia Białorusinów w walce o wolność

- Witam w Gdańsku prawowitą prezydent Białorusi. Cieszę się bardzo, że możemy Panią gościć. Dla nas jest to wizyta państwowa. I tak, jak kiedyś odbywały się w Polsce wizyty państwowe, wielu przywódców rozpoczynało je właśnie tutaj, w Gdańsku, ze względu na Solidarność i Lecha Wałęsę. Chcę zapewnić, że podziwiamy wasz upór i wielką ofiarę, którą ponosicie w walce o wolną, demokratyczną i przestrzegającą praw człowieka Białoruś - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
 
2022-12-08-wizytaCichanouska-073_949x633.JPG
Na karteczce polityk z Białorusi zapisała zdania podkreślające znaczenie solidarności w walce o demokrację
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Podobnie, jak dyrektor ECS, nawiązała do wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.
 
- Kiedy 39 lat temu, także kobieta, Danuta Wałęsa, żona Lecha Wałęsy, odebrała nagrodę Nobla, dało to siłę Polakom do tego, żeby zmienić naszą ojczyznę. Wierzę, że ta nagroda także doda siły Białorusinom - stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz. 

Jak Gdańsk pomaga Białorusinom?

Prezydent Gdańska podkreśliła, że władze miasta, jak tylko mogą, wspierają mieszkających w Gdańsku Białorusinów. Jako jeden z przykładów podała trwającą teraz w Gdańskiej Galerii Miejskiej (GGM) roczną rezydencję artystyczną Andreja Chadanowicza, poety i tłumacza poezji m.in. Czesława Miłosza. W ubiegłym roku GGM gościła zaś artystkę z Białorusi Lesię Pcholkę

“Białoruś ma w tej chwili swój Sierpień” - tłum gdańszczan na wiecu poparcia z walczącą Białorusią

- Bardzo wierzymy, że wsparcie kultury, języka białoruskiego oraz organizacji białoruskich działających w Gdańsku, jest bardzo ważne, bo to kultura tworzy społeczeństwo. Wierzę głęboko, że także wy Białorusini, ze wsparciem społeczności międzynarodowej, zwyciężycie. Żywie Biełaruś - zakończyła Aleksandra Dulkiewicz. - Żywie wieczno - dopowiedziała spontanicznie Swiatłana Cichanouskaja.
 
W prezencie od Aleksandry Dulkiewicz polityk z Białorusi otrzymała kartkę ze słynnym logo “Solidarności”, autorstwa Jerzego Janiszewskiego

Gdańsk jako miasto wolności i Solidarności to praktyka

Głos podczas konferencji prasowej zabrała też m.in. Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 
 
P
Swiatłana Cichanouskaja z dużym zainteresowaniem obejrzała wystawę plenerową przed budynkiem ECS "ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ!"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Miasto Gdańsk nie jest miastem wolności i Solidarności tylko ze swojej historii czy sloganu marketingowego. Ale w naszym codziennym zarządzaniu miastem i życiu mieszkańców staramy się te dwie wartości pokazywać. Instytucje miejskie wspierają od samego początku i opozycję białoruską i tych, którzy muszą uciekać z ogarniętej wojną Ukrainy. I nadal nie będziemy ustawali w pomocy Białorusinom - zapewniła Agnieszka Owczarczak. 

Polska stała się schronieniem dla wielu Białorusinów 

W pierwszych słowach Swiatłana Cichanouskaja wyraziła dużą radość z wizyty w naszym mieście.
 
- Gdańsk to jest kolebka polskiej “Solidarności”. Dzięki niej wy możecie żyć w bogatym, demokratycznym i europejskim państwie. Dzięki waszej solidarności Białorusini czują energię, żeby iść naprzód do swojej demokratycznej przyszłości. Polska stała się domem dla setek tysięcy obywateli Białorusi, uciekających przed represjami - mówiła Swiatłana Cichanouskaja.

Czy Łukaszenka wyśle białoruskich żołnierzy na Ukrainę?

Liderka białoruskiej opozycji mówiła, że nie wyobraża sobie udziału armii białoruskiej w toczącej się od końca lutego w wojnie na Ukrainie. 
 
Po prawej stoi przy mikrofonie kobieta w średnim wieku, w okularach, ubrana w jasny żakiet. Po lewej - kobieta w średnim wieku, ubrana w ciemny komplet dopełniony ciemnym żakietem. Za drugą z kobiet stoi mężczyzna w średnim wieku
Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska (przy mikrofonie) i Swiatłana Cichanouskaja oraz jej doradca Franciszak Wiaczorka podczas spotkania w ECS. Miasto Gdańsk od lat wspiera wolnościowe dążenia Białorusinów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
 
- Proponuję odróżnić Białoruś od reżimu. Reżim już bierze udział w tej wojnie, a naród białoruski popiera Ukrainę. W białoruskim wojsku nie ma antyukraińskich nastrojów. 86 procent społeczeństwa białoruskiego jest przeciwna udziałowi naszego w wojska w wojnie na Ukrainie. Nie mamy złych stosunków z Ukrainą. Na Białorusi nie ma imperialistycznych ambicji, dlatego Łukaszenka boi się wydać taki rozkaz. A gdyby został wydany, to on wie, że Białorusini będą przechodzić na stronę ukraińską i składać broń - uważa Swiatłana Cichanouskaja.

Co napisała na karteczce Cichanouskaja?

Na zakończenie swojej wizyty w ECS Swiatłana Cichanouskaja podeszła do wielkiego znaku Solidarność, składającego się z mnóstwa białych i czerwonych karteczek, na których zwiedzający mogą zapisać swoje myśli i refleksje po obejrzeniu ekspozycji. 
 
- Naszą główną bronią jest Solidarność. Jeżeli jest Solidarność z nami, to nie możemy nie wygrać - napisała na czerwonej kartce najważniejsza dziś postać opozycji na Białorusi.

Kim jest Swiatłana Cichanouskaja?

Swiatłana Cichanouskaja była jednym z kandydatów w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2020 roku i cieszyła się w nich dużym poparciem społecznym. Mimo to, według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a zwycięzcą ogłoszono, rządzącego od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenkę, z wynikiem 80,1 proc. 
 
Po wyborach reżim zmusił Swiatłanę Cichanouską do emigracji. Mieszka na Litwie. W sierpniu tego roku, w drugą rocznicę wybuchu masowych protestów na Białorusi przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, Swiatłana Cichanouskaja ogłosiła powstanie Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego pod własnym kierownictwem. 

Pokojowy Nobel dla Memoriału! Dzięki nim odzyskaliśmy dokumenty katyńskie

Wśród celów nowej struktury znalazły się m.in. doprowadzenie do wolnych wyborów prezydenckich i wyprowadzenie z Białorusi wojsk rosyjskich. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY W GDAŃSKU LIDERKI BIAŁORUSKIEJ OPOZYCJI:
 


 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord