• Start
  • Wiadomości
  • Świece w obronie praw człowieka i w geście solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi

Świece w obronie praw człowieka i w geście solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi

Wspominając bliskich, którzy odeszli, myślimy także o żywych - żywych w więzieniach białoruskich. W niedzielę, 30 października, pod Katownią na Targu Węglowym Grupa Lokalna Amnesty International w Trójmieście zachęca, by wspólnie zapalić świeczki w obronie praw człowieka i w solidarności z więźniami politycznymi na Białorusi, także dla uwięzionych i niedawno skazanych działaczy Wiasny.
( 29.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ponad 1,3 tysiąca więźniów politycznych na Białorusi

Centrum Praw Człowieka Wiasna informuje, że obecnie w Białorusi jest 1339 więźniów i więźniarek politycznych. We wrześniu 2022 roku, na jeden z najwyższych wyroków - na 15 lat, została skazana Marfa Rabkowa, koordynatorka wolontariatu Wiasny. Razem z nią został skazany wolontariusz Wiasny, Andrej Czapiuk, i ośmiu działaczy białoruskich organizacji anarchistycznych. Otrzymali wyroki w wysokości od 5 do 17 lat pozbawienia wolności:

  • Alaksandr Franckiewicz – 17 lat kolonii karnej
  • Akihira Hajeuski-Hanada – 16 lat kolonii karnej
  • Marfa Rabkowa – 15 lat kolonii karnej
  • Alaksiej Hałauki – 12 lat kolonii karnej
  • Andrej Czapiuk, Paweł Szpietny, Mikita Draniec, Alaksandr Kazlanka – 6 lat kolonii karnej
  • Andrej Maracz, Danila Czul – 5 lat kolonii karnej

 

Kim jest Marfa Rabkowa?

Członkowie Wiasny byli prześladowani od początku istnienia tej organizacji, ale represje nasiliły się podczas ostatnich 18 miesięcy. Marfę Rabkową zatrzymano jako pierwszą (17 września 2020 roku). Jej działalność okazała się kluczowa dla ujawnienia masowego łamania praw człowieka przez białoruskie władze, a kierowany przez nią zespół wolontariuszy zajmował się m. in. ustaleniem liczby i miejsca przetrzymywania pokojowych demonstrantów oraz zbieraniem zeznań od ofiar tortur i innych naruszeń podstawowych praw człowieka. Dokumentowanie naruszeń praw człowieka nie jest przestępstwem!

Co tydzień na Długim Targu przeciwko reżimowi. Niesłabnący protest Białorusinów

 

Postępowanie przeciwko Marfie wpisuje się w szerszy kontekst prześladowań obrońców praw człowieka przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Od czasu wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku władze białoruskie praktycznie całkowicie zdelegalizowały przejawy aktywności społeczeństwa obywatelskiego, pozbawiając aktywistów wolności na podstawie sfałszowanych zarzutów, zamykając organizacje pozarządowe i zatrzymując setki pokojowych demonstrantów.

Marfa jest obrończynią praw człowieka i jest prześladowana wyłącznie ze względu na swoją pokojową działalność w tym obszarze.

wiasna

Aleś Bialacki - Nobista, także w więzieniu

Warto dodać, że jednym z uwięzionych aktywistów jest też bohater Maratonu Pisania Listów, cyklicznej akcji Amnesty International – Aleś Bialacki, założyciel Wiasny, uhonorowany w tym roku Pokojową Nagrodą Nobla. Kilka lat temu gościł na Maratonie Pisania Listów w Gdańsku.

- Zatem dołącz do nas w niedzielę 30 października o godz. 19 - przyjdź pod Katownię ze świecą i zapal ją dla osoby w białoruskim więzieniu. Mile widziane także portrety więzionych osób - zachęca Krystian Kosiński - koordynator ds aktywizmu Grupy Lokalnej Amnesty International w Trójmieście. 

Wydarzenie na Fb

tekst za Amnesty International w Trójmieście