Stogi. W sobotę, 1 kwietnia, festyn dzielnicowy. To nie żart na prima aprilis

To pierwszy w tym roku festyn, organizowany w dzielnicy, z myślą głównie o lokalnej społeczności. Na wydarzenie zaprasza Rada Dzielnicy Stogi. Przygotowano sporo atrakcji, w tym prelekcję, występy artystyczne, ale i poczęstunek dla obecnych. Imprezę nieprzypadkowo zaplanowano 1 kwietnia. Warto przeczytać, dlaczego.
30.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment torowiska tramwajowego i jezdnia, widać dwa zaparkowane samochody, za nimi dwa niskie, podłużne budynki usługowe, a za nimi dwa wysokie bloki mieszkaniowe o pomarańczowej elewacji
Mija 109 lat od oficjalnego przyłączenia Stogów do granic miasta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Co będzie się działo 1 kwietnia na Stogach?

Wszystkie atrakcje zaplanowano przy ul. Hożej 14, gdzie działa Biblioteka Społeczna, a także mieści się siedziba Rady Dzielnicy Stogi.

- O godz. 11 - prelekcja Rafała Jana Krausego, miłośnika i jednocześnie mieszkańca Stogów. Jest on też krajoznawcą, nauczycielem historii i przewodnikiem turystycznym. W sobotę opowie o ciekawostkach historyczno - przyrodniczych związanych z wyspą Stogi. Po prelekcji zaplanowano dla mieszkańców quiz wiedzy z nagrodami - pytania będą związane głównie z opowiadanymi wcześniej ciekawostkami. Warto więc uważnie słuchać.

- O godz. 13 - rozpoczną się występy artystyczne zespołów związanych z Biblioteką Społeczną. Zagra zespół Liarman, który specjalizuje się w utworach folk-rockowych oraz nawiązujących do muzyki dawnej, a także kilka innych grup muzyczno - wokalnych, także działających na co dzień przy tej dzielnicowej bibliotece.

W tym miejscu zaplanowano też inne atrakcje. Najmłodsi mogą liczyć m.in. na kolorowe malowanie buziek, tatuaże brokatowe i liczne animacje. Dla wszystkich przygotowany będzie popcorn i wata cukrowa. A na zewnątrz, przed siedzibą Rady Dzielnicy, ustawione zostaną namioty, pod którymi nęcić będzie kiełbasa z grilla i ciepła zupa - dla wszystkich chętnych.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz służbowo na Stogach

Festyn nieprzypadkowo odbędzie się w najbliższą sobotę

1 kwietnia 1914 roku Stogi zostały przyłączone do granic administracyjnych Gdańska. Za kilka dni przypada więc 109. rocznica tego wydarzenia.

- Usłyszeliśmy już kilkukrotnie pytanie, czy ten festyn dzielnicowy, to przypadkiem nie jest żart primaaprilisowy - przyznaje pani Sabina Mirska, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Stogi. - Wydarzenie to jak najbardziej odbędzie się, i serdecznie na nie zapraszamy. Tak się stało, że rządzący ponad 100 lat temu Gdańskiem uznali, że przyłączą Stogi akurat 1 kwietnia. Taka jest nasza historia.

Festyny z okazji włączenia Stogów do Gdańska nie były organizowane w ostatnich latach. Dużą fetę zorganizowano przed 9 laty, kiedy to świętowano 100. rocznicę.

- Jako Radzie Dzielnicy zależy nam, żeby mieszkańcy identyfikowali się z tą dzielnicą, jak najwięcej o niej wiedzieli, także w kontekście historycznym. Stąd pomysł na taki festyn, w takim dniu. Na dodatek szczęśliwie w tym roku rocznica przypada w sobotę - nie ukrywa pani Sabina Mirska. - Mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze bawić. Prognozy pogody na sobotę zapowiadają się optymistycznie, na pewno nie będzie padać.

Festyn odbędzie się w godz. 11 - 15.

Stogi. Tak może wyglądać za kilka lat wejście na plażę

Trochę historii

Pierwotnie były tu łąki w części należące do rybaków z Osieka (od XIII wieku), w części do opactwa oliwskiego, w części do szpitala św. Jakuba (XV-XVI wiek). Od 1454 r. była to własność miasta Gdańska, z nadania króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka, który zastrzegł sobie na mierzei prawo polowania w tutejszych lasach. W XVI wieku było to osiedle rybackie z centrum nad Wisłą. W 1603 roku przy zachodnim brzegu Pustego Stawu istniał należący do gdańskiego burmistrza Johanna Bekego (1547–1611) dwór, obok którego znajdował się browar. Po spaleniu nadmorskich lasów przez Rosjan w wojnie z lat 1734-1735 Towarzystwo Przyrodnicze rozpisało konkurs na ponowne zalesienie. Przyczyniło się to do... powstania kurortu - początkowo nad Pustym Stawem, następnie nad brzegiem morza. Rozkwit kurortu wpłynął na szybki rozwój wsi, mimo zniszczeń w okresie wojen napoleońskich, zwłaszcza w roku 1813. Od 1869 r. trwała niwelacja, osuszanie i drenowanie terenów łąkowych i leśnych przy granicy z Wisłoujściem dla budowanych wodociągów gdańskich.

Obszar nadmorski objęty był od drugiej połowy XIX wieku artyleryjskim systemem obrony od strony morza. W roku 1922 obszar ten nabył Robert Amsel, zakładając fabrykę pasmanteryjną (obecny Pasanil), dla której adaptowano Hotel Kuracyjny (Kurhotel) i Neuer Saal (rozebrane z uwagi na zły stan techniczny po 1945). Z dawnego założenia kuracyjnego nad Pustym Stawem obecnie pozostały czytelne promenady i ścieżki. W 1927 r. doprowadzono do plaży tramwaj, wzdłuż torowiska wybudowano asfaltową drogę, oddaną do użytku w 1935 roku. W okresie II Wolnego Miasta Gdańska po polsku Stogi nazywano nieoficjalnie Hejbudy, Sienna Huta.

Rejon Stogów od 31 marca do 6 kwietnia 1945 r. był miejscem ciężkich walk, zniszczona została większość zabudowy .

W 1963 r. rozpoczęła się zabudowa obszaru Stogów nowoczesnymi wówczas blokami, a wzrost liczby ludności spowodował m.in. konieczność wybudowania (obok działającej od 1945 r. SP nr 11) w 1965 r. SP nr 72 przy ul. Kłosowej 3, od 1999 r. Gimnazjum nr 11. W latach 1957-1968 przy ul. Nowotnej 18 działało kino Włókniarz. W północno-zachodniej części Stogów powstał Port Północny (budowany od 1970 r.), baza przeładunku węgla, paliw i terminal kontenerowy DCT Gdańsk.

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku