• Start
  • Wiadomości
  • Spragnieni miasta. Dodatkowe bilety na wyprzedane wydarzenie

Spragnieni miasta. Dodatkowe bilety na wyprzedane wydarzenie

„Spragnieni miasta” to cieszące się ogromną popularnością wykłady performatywne Jacka Dominiczaka, którymi zachwycił się nawet Filip Springer. Nic dziwnego, że bilety na najbliższy - 26 lutego - się wyprzedały. Ale Gdański Teatr Szekspirowski przygotował niespodziankę, i we wtorek, 18 lutego, wypuścił do sprzedaży dodatkową pulę biletów!
18.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać mężczyznę siedzącego przy biurku na scenie, oświetlonego lampką. Obok niego na dużym ekranie wyświetlony jest czarno-niebieski portret Tadeusza Kantora, znanego polskiego artysty
Prof. Jacek Dominiczak kontynuuje dialog z architekturą, który zainicjował przeszło dekadę temu. Tym razem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Są jeszcze bilety na mocny spektakl Kleczewskiej

„Spragnieni miasta” to seria czterech wykładów, stanowiących autorską opowieść profesora Jacka Dominiczaka - o nowym podejściu do architektury, zachęcające do zmiany sposobu jej widzenia i pojmowania. Celem tego uznanego architekta, profesora Akademii Sztuk Pięknychy w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich, jest zachęcenie do kolektywnej refleksji i potraktowania przestrzeni miasta jako wspólnego kulturowego dzieła, tworzonego dla wspólnego dobrostanu.

Filip Springer poleca

- Muszę, bo pęknę. Wczoraj w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku wydarzyło się coś bardzo ważnego. Chciałoby się napisać, że mimo iż mamy dopiero koniec stycznia było to w polskiej architekturze wydarzenie roku, albo dekady. Ale po co tak pisać, skoro wszelkie próby zbudowania takiego rankingu po prostu do tego nie pasują? To było po prostu ogromnie ważne - napisał na Facebooku oczarowany reportażysta, pisarz i fotoreporter Filip Springer, zaraz po pierwszym wykładzie profesora Jacka Dominiczaka, który odbył się w styczniu tego roku. W swojej książce pt. „Szara godzina. Czas na nową architekturę” uznał z kolei prace prace Dominiczaka nad dialogicznością za jedną z niewielu opracowanych dróg w kierunku przyszłości architektury. 

„Stajemy się spragnieni miasta”

Hasło przyświecające cyklowi wykładów bezpośrednio nawiązuje do Manifestu Przestrzeni Dialogicznej, który po raz pierwszy ogłoszony został w Gdańsku w styczniu 2024 roku - w trakcie indywidualnej wystawy profesora Jacka Dominiczaka w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, zatytułowanej właśnie „Spragnieni miasta”.  

Jak podkreśla autor, praca nad treścią powołanego wówczas manifestu trwa nieustannie, stanowi on bowiem wnikliwą próbę opisywania współczesnego i przyszłego sensu architektury - „zarówno architektury mieszkań i domów, w których żyjemy prywatnie, jak i architektury miasta, w której nasze życie staje się publiczne”.

- By doświadczyć subtelnej radości z obcowania z przestrzenią architektury miasta, mówi Dominiczak, muszę tę przestrzeń widzieć i rozumieć. A jeśli przeżywam w niej zarówno ciszę różnych samotności, jak i gwar wielu spotkań, to jasno stawiam architekturze pytanie: jak mam formować przestrzeń wokół siebie, by zawsze czuć jej dobre współuczestniczenie we wszystkim, co mi się wydarza? Jak formować ją dla Innych, a jak dla nas wszystkich? Zobacz: organizujemy wycieczki w super-miejsca, podróżujemy, by znaleźć się na ulicach i placach wspaniałych miast, albo w uliczkach i zaułkach małych miasteczek. O co nam chodzi? Przecież nie tylko o wypełnienie wolnego czasu i rozbudowę kolekcji własnych wrażeń. Myślę, że szukamy dobrostanu, w którym zachwyt nad tym, czego doświadczamy, rozciąga się w czasie i, zdarzając się wielokrotnie, wytwarza w nas długotrwałe uczucie wewnętrznego zadowolenia. Mówimy wtedy, że ta wycieczka, ta podróż, że to był dobry czas. Zwykle w takich dobrostanach pojawiają się chwile zdziwienia (a u mnie też momenty trudnej zazdrości), że zwykła przestrzeń codziennego życia może być tak pełna architektonicznego, miejskiego uroku. Ale po jakimś czasie pamięć tego, co się wydarzyło, stapia się w całość i wybucha wewnętrznym pragnieniem: niech tak będzie u mnie w domu! Niech tak będzie w mojej dzielnicy, w moim mieście. Niech tak działa moje i każde współczesne miasto! Gdy tylko umiemy widzieć i rozumieć architekturę miasta stajemy się — ja na pewno i Ty, myślę, też — stajemy się spragnieni uroku codziennego życia w mieście, spragnieni dobrej atmosfery w jego architektonicznym klimacie. Stajemy się spragnieni miasta – czytamy w manifeście prof. Jacka Dominiczaka.

Te spektakle zobaczymy na SzekspirOFF 2025

Na zdjęciu widać mężczyznę w eleganckim stroju, siedzącego przy biurku i oświetlonego lampką, co nadaje mu skupiony i refleksyjny charakter. W tle wyświetlany jest obraz okna z widokiem na kamienicę oraz tekst w języku polskim: „Opowieść o tęsknocie i pisaniu manifestu następnej arch…”
"Spragnieni miasta" to swobodna, wręcz poetycka opowieść o architekturze, która pozwala nam inaczej spojrzeć na nasze otoczenie
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Bardzo ważna postać polskiej architektury i kultury

Jacek Dominiczak jest profesorem sztuki i architektem IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast.

Profesor Dominiczak pracuje nad dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Jest badaczem i popularyzatorem tych idei: rezultaty swoich prac przedstawia w publicznych wykładach, seminariach, warsztatach i wystawach, pisze o nich w książkach i czasopismach. Jest też praktykiem opracowywanych idei - projektuje wtedy, gdy idea zaciekawia Innych i ma szanse realizacji.

Przez 12 lat pracował w podróży. Wykładał i uczył projektowania na uczelniach w różnych miejscach świata. W rezultacie wszystkich tych praktyk powstały liczne opracowania studialne, projektowe i artystyczne - między wieloma innymi takie, jak kompletny „Kod Tożsamości Lokalnej miasta Fremantle w Australii” (2009), czy realizacja wnętrz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” 2 w Gdańsku (2012).

Międzynarodowej publiczności przedstawiona była instalacja „Deley(er)ing Facade” w trakcie 9. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji (2004) oraz wystawa „Uncovering the City. Architectural Dialogues”, która pokazana była w USA, Kanadzie, i Danii (1994). Krajowej publiczności przedstawione były między innymi: indywidualna wystawa „DEFORMA. Intymność Miasta Dialogicznego” (Katowice 2015) oraz akademickie wystawy „Studia: Gdańsk” (SARP Gdańsk 2016) i „Ku idei Miasta Dialogicznego” (Instytut Sztuki WYSPA, Gdańsk 2013). Publiczne zainteresowanie wywołały cykle wykładów „Miasto Dialogiczne, Miasto Ukryte” (PGS, ASP Gdańsk, 1998-99), „Przemyśleć miasto. Miasto Dialogiczne wobec realności” (IKM Gdańsk, 2015-16).

Wydana została monografia „Miasto Dialogiczne i inne teksty rozproszone” (ASP Gdańsk, 2016), zredagowana i wydana została seria pięciu albumów fotograficznych „Przemyśleć Miasto. Perspektywy gdańskie” (Fundacja Karrenwall, 2012-2014). Opracowane przez profesora Jacka Dominiczaka „Kody Tożsamości Lokalnej” uzyskały nagrody Amerykańskiego Instytutu Architektów w USA (1995) i Krajowej Izby Urbanistów w Polsce (2009). Zrealizowane wnętrza CSW „Łaźnia 2” uzyskały wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce (2013).

W swojej dotychczasowej pracy akademickiej profesor Jacek Dominiczak był promotorem sześciu rozpraw doktorskich i ponad czterdziestu magisterskich. Wygłosił ponad siedemdziesiąt zaproszonych wykładów akademickich i publicznych, w tym akademickie wykłady inauguracyjne (ASP w Gdańsku, 1997, 2002) i naukowe keynote adress (Australia ICOMOS National Conference 2006). Swoje idee przedstawiał na uczelniach i w instytucjach Polski, Łotwy, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, USA, Kanady i Australii.

Profesor Jacek Dominiczak jest absolwentem gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (1973) oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1978). Po latach podróży znowu mieszka i pracuje na Głównym Mieście w Gdańsku.

Na zdjęciu widać elegancką salę teatralną z drewnianą konstrukcją i wieloma poziomami balkonów, wypełnioną publicznością czekającą na rozpoczęcie wydarzenia
Wykłady profesora Dominiczaka cieszą się ogromną popularnością. Nz. pierwsze spotkanie z cyklu, w styczniu tego roku
fot. Dawid Linkowski / Gdański Teatr Szekspirowski

Dodatkowa pula biletów na wykład

Najbliższy wykład „Spragnieni miasta” odbędzie się w środę, 26 lutego, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1). Początek o godzinie 19:00, wydarzenie trwa 90 minut. Dodatkowa pula biletów na wydarzenie, w cenie 10 zł, do kupienia online na bilety.teatrszekspirowski.pl.

Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Nowy sukces. Teatr Wybrzeże potwierdza świetną markę

TV

Zamiatarki ruszyły w miasto