
Są jeszcze bilety na mocny spektakl Kleczewskiej
„Spragnieni miasta” to seria czterech wykładów, stanowiących autorską opowieść profesora Jacka Dominiczaka - o nowym podejściu do architektury, zachęcające do zmiany sposobu jej widzenia i pojmowania. Celem tego uznanego architekta, profesora Akademii Sztuk Pięknychy w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich, jest zachęcenie do kolektywnej refleksji i potraktowania przestrzeni miasta jako wspólnego kulturowego dzieła, tworzonego dla wspólnego dobrostanu.
Filip Springer poleca
- Muszę, bo pęknę. Wczoraj w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku wydarzyło się coś bardzo ważnego. Chciałoby się napisać, że mimo iż mamy dopiero koniec stycznia było to w polskiej architekturze wydarzenie roku, albo dekady. Ale po co tak pisać, skoro wszelkie próby zbudowania takiego rankingu po prostu do tego nie pasują? To było po prostu ogromnie ważne - napisał na Facebooku oczarowany reportażysta, pisarz i fotoreporter Filip Springer, zaraz po pierwszym wykładzie profesora Jacka Dominiczaka, który odbył się w styczniu tego roku. W swojej książce pt. „Szara godzina. Czas na nową architekturę” uznał z kolei prace prace Dominiczaka nad dialogicznością za jedną z niewielu opracowanych dróg w kierunku przyszłości architektury.
„Stajemy się spragnieni miasta”
Hasło przyświecające cyklowi wykładów bezpośrednio nawiązuje do Manifestu Przestrzeni Dialogicznej, który po raz pierwszy ogłoszony został w Gdańsku w styczniu 2024 roku - w trakcie indywidualnej wystawy profesora Jacka Dominiczaka w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, zatytułowanej właśnie „Spragnieni miasta”.
Jak podkreśla autor, praca nad treścią powołanego wówczas manifestu trwa nieustannie, stanowi on bowiem wnikliwą próbę opisywania współczesnego i przyszłego sensu architektury - „zarówno architektury mieszkań i domów, w których żyjemy prywatnie, jak i architektury miasta, w której nasze życie staje się publiczne”.
- By doświadczyć subtelnej radości z obcowania z przestrzenią architektury miasta, mówi Dominiczak, muszę tę przestrzeń widzieć i rozumieć. A jeśli przeżywam w niej zarówno ciszę różnych samotności, jak i gwar wielu spotkań, to jasno stawiam architekturze pytanie: jak mam formować przestrzeń wokół siebie, by zawsze czuć jej dobre współuczestniczenie we wszystkim, co mi się wydarza? Jak formować ją dla Innych, a jak dla nas wszystkich? Zobacz: organizujemy wycieczki w super-miejsca, podróżujemy, by znaleźć się na ulicach i placach wspaniałych miast, albo w uliczkach i zaułkach małych miasteczek. O co nam chodzi? Przecież nie tylko o wypełnienie wolnego czasu i rozbudowę kolekcji własnych wrażeń. Myślę, że szukamy dobrostanu, w którym zachwyt nad tym, czego doświadczamy, rozciąga się w czasie i, zdarzając się wielokrotnie, wytwarza w nas długotrwałe uczucie wewnętrznego zadowolenia. Mówimy wtedy, że ta wycieczka, ta podróż, że to był dobry czas. Zwykle w takich dobrostanach pojawiają się chwile zdziwienia (a u mnie też momenty trudnej zazdrości), że zwykła przestrzeń codziennego życia może być tak pełna architektonicznego, miejskiego uroku. Ale po jakimś czasie pamięć tego, co się wydarzyło, stapia się w całość i wybucha wewnętrznym pragnieniem: niech tak będzie u mnie w domu! Niech tak będzie w mojej dzielnicy, w moim mieście. Niech tak działa moje i każde współczesne miasto! Gdy tylko umiemy widzieć i rozumieć architekturę miasta stajemy się — ja na pewno i Ty, myślę, też — stajemy się spragnieni uroku codziennego życia w mieście, spragnieni dobrej atmosfery w jego architektonicznym klimacie. Stajemy się spragnieni miasta – czytamy w manifeście prof. Jacka Dominiczaka.
Te spektakle zobaczymy na SzekspirOFF 2025

Bardzo ważna postać polskiej architektury i kultury
Jacek Dominiczak jest profesorem sztuki i architektem IARP (Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej). Na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich dedykowaną studiom nad zaawansowaniem architektury i urbanistyki współczesnych miast.
Profesor Dominiczak pracuje nad dialogiczną formułą etyki architektury, jest autorem teorii Miasta Dialogicznego oraz narzędzi pomocnych w jego projektowaniu: Metody Siatki Miejskiej i Kodu Tożsamości Lokalnej. Jest badaczem i popularyzatorem tych idei: rezultaty swoich prac przedstawia w publicznych wykładach, seminariach, warsztatach i wystawach, pisze o nich w książkach i czasopismach. Jest też praktykiem opracowywanych idei - projektuje wtedy, gdy idea zaciekawia Innych i ma szanse realizacji.
Przez 12 lat pracował w podróży. Wykładał i uczył projektowania na uczelniach w różnych miejscach świata. W rezultacie wszystkich tych praktyk powstały liczne opracowania studialne, projektowe i artystyczne - między wieloma innymi takie, jak kompletny „Kod Tożsamości Lokalnej miasta Fremantle w Australii” (2009), czy realizacja wnętrz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” 2 w Gdańsku (2012).
Międzynarodowej publiczności przedstawiona była instalacja „Deley(er)ing Facade” w trakcie 9. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji (2004) oraz wystawa „Uncovering the City. Architectural Dialogues”, która pokazana była w USA, Kanadzie, i Danii (1994). Krajowej publiczności przedstawione były między innymi: indywidualna wystawa „DEFORMA. Intymność Miasta Dialogicznego” (Katowice 2015) oraz akademickie wystawy „Studia: Gdańsk” (SARP Gdańsk 2016) i „Ku idei Miasta Dialogicznego” (Instytut Sztuki WYSPA, Gdańsk 2013). Publiczne zainteresowanie wywołały cykle wykładów „Miasto Dialogiczne, Miasto Ukryte” (PGS, ASP Gdańsk, 1998-99), „Przemyśleć miasto. Miasto Dialogiczne wobec realności” (IKM Gdańsk, 2015-16).
Wydana została monografia „Miasto Dialogiczne i inne teksty rozproszone” (ASP Gdańsk, 2016), zredagowana i wydana została seria pięciu albumów fotograficznych „Przemyśleć Miasto. Perspektywy gdańskie” (Fundacja Karrenwall, 2012-2014). Opracowane przez profesora Jacka Dominiczaka „Kody Tożsamości Lokalnej” uzyskały nagrody Amerykańskiego Instytutu Architektów w USA (1995) i Krajowej Izby Urbanistów w Polsce (2009). Zrealizowane wnętrza CSW „Łaźnia 2” uzyskały wyróżnienie Generalnego Konserwatora Zabytków w Polsce (2013).
W swojej dotychczasowej pracy akademickiej profesor Jacek Dominiczak był promotorem sześciu rozpraw doktorskich i ponad czterdziestu magisterskich. Wygłosił ponad siedemdziesiąt zaproszonych wykładów akademickich i publicznych, w tym akademickie wykłady inauguracyjne (ASP w Gdańsku, 1997, 2002) i naukowe keynote adress (Australia ICOMOS National Conference 2006). Swoje idee przedstawiał na uczelniach i w instytucjach Polski, Łotwy, Chorwacji, Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, USA, Kanady i Australii.
Profesor Jacek Dominiczak jest absolwentem gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (1973) oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (1978). Po latach podróży znowu mieszka i pracuje na Głównym Mieście w Gdańsku.

Dodatkowa pula biletów na wykład
Najbliższy wykład „Spragnieni miasta” odbędzie się w środę, 26 lutego, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1). Początek o godzinie 19:00, wydarzenie trwa 90 minut. Dodatkowa pula biletów na wydarzenie, w cenie 10 zł, do kupienia online na bilety.teatrszekspirowski.pl.
Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.