Tego nie przeczytasz w żadnej książce, czyli spacery subiektywne po wystawie stałej

Odmienne biografie, różne punkty widzenia i zupełnie inne wspomnienia - podczas spacerów po wystawie stałej ECS w rolę przewodników wcielą się uczestnicy wyborów 4 czerwca. Warto dołączyć, bo tych historii nie przeczyta się w żadnej książce. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza szczególnie tych, którzy urodzili się już w wolnej Polsce.
01.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jacek Fedorowicz, jeden z przewodników po wystawie stałej ECS, czerwiec 2019
Jacek Fedorowicz, jeden z przewodników po wystawie stałej ECS, czerwiec 2019
fot. Dawid Linkowski / Archiwum ECS

Cztery osoby, cztery różne biografie

Inżynier, działacz kaszubski, opozycjonista, który stanął do pojedynku o mandat poselski. Architektka, działaczka Solidarności i komisarz ds. wyborczych. Dziennikarz, członek zespołu telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. I astronom, więziony za działalność konspiracyjną w stanie wojennym, który stanął ramię w ramię z Lechem Wałęsą. Wszystkich tych ludzi łączy data - 4 czerwca 1989. Na wystawie stałej ECS podzielą się wspomnieniami.

Warto dołączyć - wystarczy zarezerwować wejściówkę i zaopatrzyć się w bilet za 1 zł.  

Spacery odbędą się w sobotę, 4 czerwca o godz. 11.00, 12.30, 14.00 i 15.30. Jedno zwiedzanie potrwa ok. 1,5 godziny. Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich po raz czwarty. Zobacz PROGRAM

Spacery subiektywne, bo każdy opowiada własną historię

– Nazywamy te spacery subiektywnymi, bo każdy oprowadzający opowiada historię z własnego punktu widzenia. To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby z współautorami polskiej wolności, uczestnikami historycznych wydarzeń lub ich świadkami, odbyć prawdziwą podróż w czasie – opowiada Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. – Takie spacery Europejskie Centrum Solidarności organizuje od chwili otwarcia wystawy stałej w 2014 roku. Ich walorami są autentyzm, osobisty kontakt i możliwość zadawania pytań. Goście ECS bardzo chwalą sobie taką formę poznawania historii. 

więto Wolności plakat

Kto oprowadza?

11.00  JAN WYROWIŃSKI

W wyborach czerwcowych został posłem z listy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Absolwent automatyki przemysłowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej.

W latach 70. XX wieku działacz Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Internowany w stanie wojennym. Od ponad czterech dekad członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Na przestrzeni wielu lat swojej działalności opozycyjnej i politycznej angażował się w kwestie związane m.in. z wolnością słowa i prawami człowieka. Wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

12.30  MAŁGORZATA GŁADYSZ

Przed wyborami czerwcowymi w 1989 roku weszła w skład Komitetu Obywatelskiego w Gdańsku, została przewodniczącą Regionalnego Komitetu Wyborczego i objęła stanowisko komisarza ds. wyborczych. Doradczyni wicemarszałka Bogdana Borusewicza.

Z wykształcenia architektka. W sierpniu 1980 roku w swoim zakładzie pracy – Pracowni Projektowej Zakładu Remontowo-Budowlanego Akademii Medycznej w Gdańsku – zorganizowała strajk. Współtworzyła struktury Solidarności. W późniejszym okresie angażowała się we wsparcie represjonowanych, m.in. organizowała pomoc prawną i miejsca do spotkań dla działaczy struktur podziemnych. W wolnej Polsce – delegatka pełnomocnika rządu ds. reformy samorządowej w województwie, szefowa ośrodka ekspertyz i doradztwa sejmiku pomorskiego, następnie radna sejmiku.

14.00 WOJCIECH SULECIŃSKI

Należał do zespołu telewizyjnego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i przygotowywał programy wyborcze przed wyborami z 4 czerwca. Dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Z wykształcenia historyk. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, uczestniczył w strajkach studenckich i w strajkach w Stoczni Gdańskiej w 1981 i 1988 roku. Od 32 lat pracuje w Telewizji Polskiej. Współpracował również z Video Studio Gdańsk, pierwszym i najdłużej działającym polskim niezależnym producentem filmowym i telewizyjnym. Tworzył lub współtworzył m.in. film opowiadający o stanie wojennym w Polsce, cykl „Ludzie z pierwszych stron gazet”, a także serię reportaży na temat wejścia polskiego wojska do NATO.

15.30 EDMUND KRASOWSKI

Sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z rekomendacji Komitetu Obywatelskiego w Elblągu i I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Polityk.

Z wykształcenia astronom. Do Solidarności przystąpił w 1981 roku. W drugiej połowie lat 80. XX wieku był więziony w związku z działalnością konspiracyjną nielegalnego wówczas związku. W 1989 roku został kierownikiem biura Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Zasiadał w sejmiku pomorskim I kadencji jako radny z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był pierwszym dyrektorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.

Były i przyszły redaktorzy naczelni "Newsweek Polska" wystąpią na debatach w Gdańsku

Dlaczego 4 czerwca 1989 jest ważną datą?

Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej o mandaty posłów i senatorów mogli ubiegać się ludzie spoza partii komunistycznej. W wyborach do Sejmu i Senatu pod sztandarami Solidarności o mandaty walczyło 261 kandydatów. Większość z nich promowana była na plakatach ramię w ramię z liderem opozycji - Lechem Wałęsą, stąd przydomek Drużyna Lecha.

Komitet Obywatelski „Solidarność” zdobył 99 miejsc w Senacie (na 100 możliwych) i wszystkie 161 mandatów w Sejmie.

4 czerwca 1989 roku stał się symbolicznym końcem komunizmu w Polsce, choć wojska sowieckie wciąż stacjonowały w naszym kraju. Po raz pierwszy od ponad 40 lat w Polsce komuniści musieli podzielić się władzą.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask