Były i przyszły redaktorzy naczelni "Newsweek Polska" na debatach w Gdańsku

Tomasz Lis pod koniec maja ogłosił, że nie będzie już redaktorem naczelnym "Newsweek Polska", Tomasz Sekielski w środę, 1 czerwca, poinformował, że od lipca będzie nowym naczelnym tego tygodnika. Obaj dziennikarze są gośćmi Święta Wolności i Praw Obywatelskich odbywającego się w Gdańsku w dniach 4-5 czerwca.
01.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomasz Lis i Tomasz Sekielski
Tomasz Lis i Tomasz Sekielski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl, FB Tomasz Sekielski

Święto Wolności i Praw Obywatelskich: 4 i 5 czerwca

Święto Wolności i Praw Obywatelskich w tym roku w Gdańsku odbywa się w sobotę i niedzielę, 4-5 czerwca. To czwarta edycja tej imprezy organizowana dla uczczenia częściowo wolnych wyborów do parlamentu w czerwcu 1989 roku. Choć wolne były tylko częściowo, stały się gwoździem do trumny systemu komunistycznego.

Święto Wolności i Praw Obywatelskich po raz czwarty. Zobacz PROGRAM

Podczas dwudniowego święta w Europejskim Centrum Solidarności i w specjalnie przygotowanej Strefie Społecznej odbywają się debaty, spotkania, pokazy. Wśród uczestników bohaterzy sprzed lat, politycy, samorządowcy aktorzy, muzycy, dziennikarze. 

Redaktorzy naczelni "Newsweek Polska" - były i przyszły  

Gośćmi debat są m.in. były i przyszły redaktorzy naczelni "Newsweek Polska", czyli Tomasz Lis i Tomasz Sekielski.

Tomasz Lis ze stanowiskiem pożegnał się po 10 latach 24 maja. Ani sam dziennikarz, zdobywca najwyższych nagród branżowych, ani wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, nie podali przyczyn natychmiastowego odejścia Lisa. W ostatnim tygodniu pojawiło się natomiast sporo spekulacji na temat rozstania, którego powodem mogły być - jak pisze portal wiertualnemedia.pl - m.in. ostatni felieton Lisa w tygodniku, w którym skrytykował wiele prywatnych mediów bądź jego zaangażowanie polityczne.

Z kolei w środę, 1 czerwca, na swoim profilu na FB Tomasz Sekielski, dwukrotny zdobywca tytułu Dziennikarz Roku, twórca głośnych filmów dokumentalnych, poinformował, że od lipca będzie nowym naczelnym "Newsweek Polska". 

"Od lipca obejmę stanowisko redaktora naczelnego „Newsweek Polska”. Długo zastanawiałem się czy przyjąć tę propozycję. Ważąc wszystkie za i przeciw uznałem, że jest to niepowtarzalna okazja aby na jeszcze większą skalę realizować ambitne dziennikarskie pomysły i projekty. Zarząd Ringier Axel Springer Polska zagwarantował mi niezależność i pełną swobodę w kierowaniu Newsweekiem. Znacie mnie i wiecie, że był to dla mnie warunek podstawowy." 

- napisał m.in. dziennikarz.

Tomasz Lis w Gdańsku o czasach przełomów

W sobotę, 4 czerwca, podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich odbyła się debata “Czasy przełomów 1989 / 2022”, w której udział wzięli: Andrij Deszczyca - ambasador Ukrainy w Polsce, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, prof. Instytutu Studiów Politycznych PAN, historyk i poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal oraz Oksana Zabużko -ukraińska pisarka, poetka i eseistka. 

Wprowadzenie do debaty wygłosił Thomas E. Garrett, sekretarz generalny Wspólnoty Demokracji, międzyrządowej koalicji państw, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych instytucji.

Samą zaś dyskusję poprowadził Tomasz Lis.

Tomasz Sekielski w Gdańsku o wyglądzie 

Tomasz Sekielski wziął z kolei udział w sobotniej debacie pt. “PŁEĆ. Ładnie dziś wyglądasz, ale…”. Oprócz przyszłego naczelnego tygodnika "Newsweek Polska", który zmagał się z otyłością, gościnią spotkania była także blogerka, feministka, publicystka, okazjonalnie modelka plus size Urszula Chowaniec.  

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy