• Start
  • Wiadomości
  • „Ślad. Opowieści gdańszczan” - nowa książka o ludziach wyjątkowych

Ślad. Opowieści gdańszczan” - nowa książka o ludziach wyjątkowych

Śpiewaczka operowa, wychowanica Janusza Korczaka, aktor, konserwator Fontanny Neptuna, emerytowany profesor i wiele innych ciekawych postaci zamieszkiwało powojenny Gdańsk - nierzadko zamieszkują do dziś. Ich losy opisała dziennikarka Katarzyna Korczak, i zebrała w książce „Ślad. Opowieści gdańszczan”.
29.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 Ślad. Opowieści gdańszczan to zbiór historii o tych, którzy są nadal z nami, ale i tych, którzy już odeszli
"Ślad. Opowieści gdańszczan" to zbiór historii o tych, którzy są nadal z nami, ale i tych, którzy już odeszli
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Projekt „Ślad” Katarzyna Korczak - dziennikarka oraz dokumentalistka życia kulturalnego i społecznego w Trójmieście - rozpoczęła w 2008 roku. Wtedy, aby ocalić od zapomnienia losy powojennych gdańszczan, zdobywała pierwsze archiwalne fotografie i spisywała wspomnienia żyjących. Początkowo były to tylko postacie związane z gdańskim Wrzeszczem.

- Ze wspomnień świadków lat powojennych wyłania się obraz Wrzeszcza barwny, zaskakujący, chwilami trudny do wyobrażenia nam, współcześnie tu żyjącym. Czy zdajemy sobie sprawę siadając na brzegu fontanny na Placu Wybickiego, że tuż po wojnie był tu kwitnący życiem główny rynek Gdańska? A wrzeszczańskie dzieciaki za plac zabaw miały lotnisko? Odkrywamy miejsca zapamiętane. Ożywiamy zapomniane historie i przywracamy je do zbiorowej pamięci - mówiła wtedy pomysłodawczyni projektu.

Katarzyna Korczak. Spotkanie z autorką, promujące wydawnictwo, odbyło się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, 29 maja 2018 r.
Katarzyna Korczak. Spotkanie z autorką, promujące wydawnictwo, odbyło się w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku, 29 maja 2018 r.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Z czasem projekt się rozrastał, aż powstała, bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi, współczesnymi i dokumentami, książka „Ślad. Opowieści gdańszczan”, dokumentująca losy dwudziestu dwóch postaci związanych z naszym miastem. Wśród nich znalazła się m.in. śpiewaczka operowa, sopranistka Chóru Opery Bałtyckiej - Halina Massalska, wychowanica Janusza Korczaka - Stanisława Bogacka, aktor występujący m.in. w Teatrze Lalki i Aktora „Miniatura” w Gdańsku - Henryk Zalesiński, konserwator zabytków i opiekun Fontanny Neptuna - Wacław Rasnowski, czy niemiecki profesor, pisarz, socjolog i ekonomista - Gunnar Heinsohn.

Swoje historie opowiadają tu także Charlotte Martha Kłak, Adam Ciechanowicz, Lech Kobyliński, Elwira Ostaniewicz & Leon Sylwester Staniewicz, Katarzyna Dyrda, Edward Kajdański, Karol Żabiński, Alicja Matusiewicz, Gerard Bębenek, Zofia Kuźniak, Paweł Lach, Katarzyna Lauer, Jan Wentowski, Jürgen Gromek oraz Elżbieta Szczodrowska & Robert Pepliński.

- Bohaterami są Polacy przybyli w latach czterdziestych do Gdańska z Litwy, Wileńszczyzny, Ukrainy, Mandżurii, Warszawy, Lubelszczyzny oraz innych regionów Polski, a także rdzenni polscy i niemieccy gdańszczanie oraz - osiadły tu w latach 90. - Gunnar Heinsohn, Niemiec urodzony w czasie wojny w Małym Kacku (wtedy Gotenhafen Klein-Katz). Wszyscy oni mieli zagmatwane, pełne sprzeczności losy - mówi Katarzyna Korczak.

W książce znalazły się liczne fotografie archiwalne i współczesne, towarzyszące spisanym wspomnieniom bohaterów
W książce znalazły się liczne fotografie archiwalne i współczesne, towarzyszące spisanym wspomnieniom bohaterów
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Książka nie tylko prezentuje więcej bohaterów niż początkowy projekt „Ślad”, nie tylko wykracza poza Wrzeszcz, ale nawet poza Gdańsk. Wydarzenia rozgrywają się również w Pelplinie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Skarszewach, Gdyni, Królewcu i innych miejscach. Tematy, które poruszają bohaterowie są bliskie nam wszystkim, codzienne, od radości do dramatów, ukazują życie rodzinne, zawodowe, społeczne i kulturalne, a także obyczaje tamtych lat.

- W tej książce nie ma zwycięzców ani zwyciężonych, nienawiści ani chęci odwetu. Bohaterowie funkcjonowali w społecznościach wielonarodowych, idee otwartości na innych kultywują do dziś. Cechuje ich tolerancja, dobroć, miłość do ludzi. Odpowiadają na pytania: gdzie jest ich miejsce na ziemi, jak rozumieją patriotyzm, jaka jest ich filozofia życia. Historia widziana z perspektywy zwykłego człowieka. Książka ma głęboką wymowę pacyfistyczną - dodaje Korczak.

Książka „Ślad. Opowieści gdańszczan” ukazała się nakładem wydawnictwa „Bernardinum”.

Katarzyna Korczak - dziennikarka. Urodziła się w Sopocie, mieszka w Gdańsku-Wrzeszczu, jej rodzinne tropy wiodą na Kresy Wschodnie. Absolwentka „Topolówki” i Uniwersytetu Gdańskiego. Otrzymała Honorową Nagrodę GTPS za Twórczość Artystyczną w 2002 roku, Nagrodę Literacką i Wydawniczą „Kociewskie Pióro 2007”, Medal Prezydenta Miasta Gdańska w 2016 roku. Napisała część współczesną (autorem historycznej jest Andrzej Januszajtis), do książki albumowej „Z dziejów gdańskiego piekarnictwa i cukiernictwa. Wydawnictwo jubileuszowe” (Bernardinum, 2015 r.). Kilkakrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 2008 roku realizuje projekt ciągły „Ślad”, dokumentując losy powojennych gdańszczan. Pisze reportaże i organizuje spotkania w formie autorskiego Teatru Domowego.

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!