Kim był Marian Seredyński?
Marian Seredyński przed wojną był dyrektorem Polskich Szkół Handlowych (obecnie Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im.Macierzy Szkolnej) i z pewnością właśnie dlatego jego imię nadano ulicy, przy której do dziś działa szkoła z tradycjami sięgającymi 96 lat wstecz, którą kiedyś kierował
Seredyński birthday?
Dlaczego nie festyn? Albo święto ulicy? Dlaczego anglojęzyczne “Seredyński birthday”?
- To trochę chwyt marketingowy, tak nam jakoś pasowało, żeby nie było sztampowo - odpowiada Justyna Kulling-Bogdan, dyrektorka Szkół Ekonomiczno - Handlowych w Gdańsku. - Po raz pierwszy organizujemy takie wydarzenie, we współpracy z Opowiadaczami Historii z Dolnego Miasta szykujemy różne atrakcje. Jeśli wyjdzie fajnie, to może za rok zaproponujemy większą imprezę. Chcieliśmy zrobić wydarzenie, które będzie integrowało najbliższą szkole społeczność i pozwoli ocieplić trochę nasze relacje z otoczeniem. Zdajemy sobie sprawę, że szkoła dla wielu osób nie jest łatwym sąsiadem, a działamy w różnorodnej społeczności: mieszkańców “od zawsze”, turystów, obcokrajowców. Przy naszej ulicy stoją kamienice, powojenne bloki i nowoczesne budynki mieszkalne. Co prawda Marian Seredyński urodził się w sierpniu, ale uznaliśmy, że wrześniowa sobota to dobry czas by przyjść, napić się kawy i pogadać. Zapraszamy!
Gdański “Ekonomik” ma 95 lat - szkoła o wielkiej patriotycznej tradycji świętowała swój jubileusz
PROGRAM WYDARZENIA “Seredyński Birthday”
10.00- oficjalne rozpoczęcie
10.10- rozpoczęcie pokazów tanecznych oraz mecz finałowy piłki siatkowej gdańskich szkół o puchar Dyrektora SEH ( sala gimnastyczna szkoły)
11.00- spacer śladami historii niezwykłych - po zakamarkach dzielnicy oprowadzają w strojach retro Opowiadacze Historii (10.30.zbiórka przy bramie obok sali gimnastycznej)
11.30- koncert "Nieformalna Grupa Artystyczna" - uczniowie SEH, opiekun grupy Anna Gajewska
12.00 oraz 13.00 konkursy tematyczne
12.30- Moja dzielnica, co o niej wiem? - prezentacja wyników sondy ulicznej
13.30- Dekoracja drużyn zawodników piłki siatkowej- wręczenie nagród i pucharu dla zwycięskiej drużyny
14.00- Zakończenie święta - wspólny taniec Jerusalem
Przez cały czas trwania wydarzenia dostępne będą strefy tematyczne:
- strefa prac kreatywnych (min. praca z gliną, malowanie, decoupage, malowanie rękoma, malowanie twarzy, itp.)
- strefa zdrowej energii (min. samodzielne robienie zdrowych przekąsek)
- strefa robotów (min. FIRST LEGO LEAGUE, CMI)
- strefa mobilne muzeum historii Dolnego Miasta Gdańska-Opowiadacze Historii
- strefa życzeń- wspólnie tworzymy najdłuższą kartkę z życzeniami urodzinowymi dla Mariana Seredyńskiego, każdy uczestnik będzie mógł złożyć podpis, autograf, napisać kilka słów
- strefa baniek mydlanych
Co to jest taniec Jerusalem?
Dla niewtajemniczonych - taniec Jerusalem to prosty układ taneczny, popularny ostatnio w internetowych wyzwaniach.
Podczas imprezy tańcem pokierują uczniowie Ekonomika. Każdy może do nich dołączyć. Uczniowie - wolontariusze będą moderatorami większości punktów programu.
Jeśli aura będzie sprzyjająca, wydarzenie odbędzie się na placu zewnętrznym przed szkołą - jeśli deszcz pokrzyżuje plany - w sali gimnastycznej.
Realizatorem “Seredyński birthday” jest Gdańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych założone przez nauczycieli, absolwentów i pracowników SE-H oraz uczniowie wolontariusze.
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Morena, Gdański Fundusz Młodzieżowy (finansowanie), Miasto Gdańsk, Rada Dzielnicy Śródmieście, Opowiadacze Historii, Szkoły Ekonomiczno-Handlowe im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku