Sejm przyjął ustawę o maksymalnych cenach za energię. Co dalej z prądem dla Gdańska?

Po tym, jak pod koniec września nie rozstrzygnięto przetargu na dostawcę energii, władze miasta pracowały nad rozwiązaniami, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkanek i mieszkańców. Prawo zamówień publicznych pozwala na poszukiwanie dostawcy z wolnej ręki. Wczoraj sejm przyjął ustawę, która określa maksymalny poziom cen za energię.
21.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Władze Gdańska wraz z grupą innych samorządów wyłonię dostawcę prądu z wolnej ręki
Władze Gdańska wraz z grupą innych samorządów wyłonię dostawcę prądu z wolnej ręki
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Ustawa ograniczająca ceny energii

W czwartek, 20 września ustawa ograniczająca wysokość cen energii elektrycznej została przyjęta przez sejm. Co to oznacza dla Gdańska? Ustawa gwarantuje maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To podwyżka rzędu 70% względem ceny, jaką miasto płaci za energię w 2022 roku.

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, wszystkim instytucjom, jak i wszystkim członkom naszej grupy zakupowej. Po spotkaniach sztabu kryzysowego i całej metropolitalnej grupy zakupowej od razu przystąpiliśmy do rozmów - mówiła podczas jednego ze spotkań Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Mnóstwo statków z węglem w porcie. Spore zapylenie w Letnicy i okolicy. Prezydent Gdańska zapowiada interwencję

Po przyjęciu ustawy, władze Gdańska przystępują do wyłonienia dostawcy energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taka możliwość podmiotom czy grupom zakupowych, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Pierwsze rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu. Na zaproszenie władz odpowiedziała Energa Obrót S.A.

Metropolitalna grupa zakupowa pozostaje w komplecie

Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, ZOO, czy dostawca wody i ścieków oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk.

Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę.

- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadają się za tym, aby pozostać wspólnie, ponieważ do tej pory przynosiło nam to wszystkim korzyści. W tym tygodniu rozesłaliśmy zaproszenia do rozmów do dostawców energii, z którymi będziemy chcieli wypracować najlepsze warunki cenowe dla całej grupy – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

 

TV

Miłe chwile w Radzie Miasta