"Nie zgadzamy się na Polskę na podsłuchu". Samorządowcy w Sopocie z poparciem dla Jacka Karnowskiego

- Nie zgadzamy się na Polskę na podsłuchu - mówił Jacek Karnowski podczas wiecu poparcia zorganizowanego w Sopocie przez samorządowców po ujawnieniu informacji, że prezydent Sopotu był inwigilowany systemem Pegasus. Na spockie molo ze wsparciem dla Jacka Karnowskiego przyjechali prezydenci i burmistrzowie z całej Polski - w tym Aleksandra Dulkiewicz z Gdańska, Wojciech Szczurek z Gdyni i Jacek Sutryk z Wrocławia. 
05.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20230305-karnowski-molo-63_949x633
Nz. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu podczas niedzielnego wiecu poparcia odkreślił, że sprawa Pegasusa to dziś wielkie zobowiązanie, żeby powiedzieć dość hejtowi i pomówieniom prowadzonym przez telewizję publiczną
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

W niedzielne popołudnie na molo w Sopocie odbył się wiec poparcia dla Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, który - według ustaleń Gazety Wyborczej - był inwigilowany systemem Pegasus przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi (w latach 2018 -2019), gdy przygotowywał kampanię opozycji do Senatu. Służby miały się logować na telefonie Jacka Karnowskiego kilkanaście razy.

Do Sopotu przyjechali m.in: Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Ryszard Świlski, senator RP, Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, Janusz Wróbel, burmistrz Pruszcza Gdańskiego.

Prezydent Dulkiewicz: Solidarnie z prezydentem Sopotu, w obronie demokratycznych wartości 

- Dotarła do nas informacja, że gospodarz tego miasta, Jacek Karnowski, przyjaciel wielu z nas, człowiek szalenie twardy i nieraz doświadczony przez los, był podsłuchiwany w 2019 roku systemem Pegasus - powiedziała na sopockim wiecu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ten system w demokratycznych państwach prawa służy do walki z przestępcami i terrorystami. W Rzeczypospolitej Polskiej w XXI wieku, w której mam nadzieję obowiązuje konstytucja, system Pegasus jest wykorzystywany do tego, żeby inwigilować, niszczyć, zdobywać przewagę. Niszczyć ludzi którzy nie raz poddawali się demokratycznej weryfikacji.

Jak podkreśliła prezydent Dulkiewicz samorządowcy przyjechali do Sopotu, żeby wyrazić solidarność z Jackiem Karnowskim, ale też stanąć po stronie wartości, jakimi są państwo prawa, rządy prawa.

 

20230305-karnowski-molo-10_949x633
Nz. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podkreśliła, że samorządowcy przyjechali do Sopotu, żeby wyrazić solidarność z Jackiem Karnowskim, ale też stanąć po stronie wartości, jakimi są państwo prawa, rządy prawa
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w X LO: “Marzę, byśmy sobie bardziej ufali”

- Chcemy też wyrazić wielką troskę o równość wyborów - dodała prezydent Gdańska. - Pamiętajcie, że w tym roku czekają nas wybory parlamentarne. Do wyborów  prezydenckich w 2020 roku i wyborów parlamentarnych w 2019 roku wielu ekspertów, ale też przedstawicieli niezależnych organizacji międzynarodowych, wyrażało wątpliwości. Dziś zdobywamy kolejny dowód na to, że ta władza, pisowska władza w Polsce, nie zatrzyma się przed niczym. 

Marszałek Struk: Nie tylko Pegasus, to też kampania nienawiści  

Głos zabrał też Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego powiedział, że nie wiemy, ilu jest jeszcze “takich Brejzów i Karnowskich”.

- O nich tylko dzisiaj wiemy - mówił w Sopocie marszałek Struk. - Jeśli chcemy, żeby w Polsce funkcjonowały standardy demokratyczne, jeśli chcemy, żeby władza w Polsce była wybierana w sposób demokratyczny, transparentny, to trzeba powiedzieć tej władzy dość. Nie zgadzamy się na takie metody!

Marszałek podkreślił, że nie jest to tylko sprawa Pegasusa, ale też kampanii nienawiści, która jest toczona w mediach przejętych przez Orlen. 

- I na to mówimy nie - dodał marszałek Struk. - Wszyscy samorządowcy mówimy nie. Chcemy, żeby w Polsce były uczciwe wybory, wybory do parlamentu i do samorządów. 

 

20230305-karnowski-molo-72_949x633
Samorządowcy z całej Polski przyjechali w niedzielę na molo w Sopocie, aby wyrazić poparcie dla podsłuchiwanego systemem Pegasus Jacka Karnowskiego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Policja i służby nie mogą być orężem do walki politycznej 

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia powiedział, że dziś państwo łamie wszystkie reguły i zasady życia politycznego i ładu publicznego przekraczając dpuszczalne granice. 

- Robi to przy użyciu służb i aparatu propagandy i robi to przeciwko samorządowcom - mówił Sutryk. - A samorządowców wybierają obywatele, czyli państwo uderza w obywateli, którzy tworzą nasze społeczności lokalne. To oni, korzystając z mechanizmów demokracji bezpośredniej, wybierają, stawiają na czele swoich wspólnot: wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków. O tym trzeba pamiętać, szczególnie w roku wyborów, szalenie ważnej wartości w demokracji, która dziś na naszych oczach się sowietyzuje i przeradza w reżim. W roku wyborów mówienie o tym jest szalenie ważne, bycie razem jest ważne. 

Prezydent Sopotu na podsłuchu Pegasusem. Protest w niedzielę

Wśród samorządowców na molo w Sopocie głos zabrał też Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Podkreślił, że służby i policja nie mogą być orężem w walce politycznej, muszą stać na straży wolności obywatelskiej, demokracji i praworządności.

- Przyjechaliśmy zaprotestować przeciwko praktykom wciągania służb, policji w działania przeciw społeczeństwu - mówił Szczurek. - Demokratyczne państwo prawa to państwo gdzie policja i służby stoją na straży praworządności, a nie są orężem do walki politycznej. Musimy głośno protestować, by takie praktyki nigdy więcej nie miały miejsca.

Nie pomogą oskarżenia i “pegasusy” 

Z kolei Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia, pierwsza ofiara podsłuchów systemu Pegasus, o której dowiedziała się opinia publiczna, nawiązał do symboli Trójmiasta.

- Trójmiasto to miasto solidarności, wolności i nadziei - mówił Ryszard Brejza w Sopocie. - Nadziei, która się realizowała i zawsze się zrealizuje. Dziś mówimy: precz z podłością i niegodziwością, a że jesteśmy za wartościami i wolnością i będziemy o to walczyli, nie poddamy się, to tak będzie. Wygramy. Nas samorządowców nikt do tej pory nie zastraszył. To jest niedobra wiadomość dla PiS-u. Bez względu na wszystko bronimy wartości państwa demokratycznego. Żadne groźby, żadne “pegasusy”, najgorsze nawet oskarżenia, wam oprawcy z PiS-u nie pomogą. Nas się nie pokona. 

Jacek Karnowski: Nie dla Polski na podsłuchu

Na koniec wiecu głos zabrał Jacek Karnowski. 

20230305-karnowski-molo-80_949x633
Jacek karnowski powiedział w Sopocie, że ruch "Tak dla Polski", którego jest prezesem, zrobi wszystko, żeby najbliższe wybory parlamentarne i samorządowe były uczciwe 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Ktoś może zapytać, skąd w nas samorządowcach tyle siły? - mówił Jacek Karnowski. - Czerpiemy ją od Henryki Krzywonos, Bogdana Borusewicza, Aleksandra Halla, Janusza Lewandowskiego, rodziny Brejzów, która już w czasie stanu wojennego była inwigilowana w sposób straszliwy. Tę siłę bierzmy też od was, wszystkich zebranych, naszych mieszkańców. 

Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku

Prezydent Sopotu podkreślił, że sprawa Pegasusa to dziś wielkie zobowiązanie, żeby powiedzieć dość hejtowi i pomówieniom prowadzonym przez telewizję publiczną za pieniądze nas wszystkich.

- Dość szkalowania przez dawne media Polska Press, które przejął Orlen - dodał Karnowski. - To są esbeckie metody. Jako ruch "Tak dla Polski" zrobimy z partiami politycznymi, które będą chciały z nami współpracować, wszystko, by najbliższe wybory parlamentarne i samorządowe były uczciwe. Nie zgadzamy się na Polskę na podsłuchu 

 

TV

Światowa stolica bursztynu