Czas odwiedzić sąsiadów - festiwal "Gdańsk w Wilnie"

Dwa tygodnie po tym jak Wilno gościło w Gdańsku, przyszedł czas na rewizytę. Nasze miasto prezentowane jest obecnie w stolicy Litwy. Otwarcie „Gdańska w Wilnie 2022” odbyło się 16 września na placu V. Kudirki. Wilnian przywitali przedstawiciele władz obu miast. W wydarzeniu wziął udział m.in. Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Podczas trwania festiwalu stołeczny Biały Most zostanie rozświetlony wieczorami w barwach gdańskiej flagi.
( 16.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk w Wilnie reprezentuje Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, a także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz miejscy radni: Elżbieta Strzelczyk i Mateusz Skarbek. Obecny jest też dr Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu Wilno w Gdańsku
Gdańsk w Wilnie reprezentuje Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, a także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz miejscy radni: Elżbieta Strzelczyk i Mateusz Skarbek. Obecny jest też dr Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu Wilno w Gdańsku
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Ćwierć wieku udanej współpracy Gdańska i Wilna

- Współpraca Gdańska z Wilnem trwa od prawie 25 lat. Jestem bardzo wdzięczny za ten czas współpracy i spotkań. Cieszę się, że mogę w tym czynnie uczestniczyć. W przyszłym roku Wilno będzie obchodzić swoje 700-lecie, a festiwal "Wilno w Gdańsku" 20-lecie. To czas wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i edukacyjnych, jak również moment międzynarodowej wymiany doświadczeń - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Poza programem, w którym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Wilna, zaplanowano także szereg spotkań oficjalnych, podczas których przedstawiciele Gdańska i Wilna będą rozmawiali o rozwijaniu współpracy obu miast. W gdańskiej delegacji są również Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz miejscy radni: Elżbieta Strzelczyk i Mateusz Skarbek.

- Miasta Wilno i Gdańsk, które łączy historia i głębokie tradycje kulturowe, wymieniają się doświadczeniami, blisko współpracują od 1998 roku, kiedy to podpisały umowę partnerską. Każdego roku Gdańsk w Wilnie prezentuje różnorodny program, który robi wrażenie nie tylko na wilnianach, ale także na gościach miasta. Cieszymy się, że przyjaźń między naszymi miastami trwa od wielu lat - podkreśla Edyta Tamošiūnaitė, wicemer Wilna z ramienia AWPL-ZChR.

- Gdańsk prezentuje się w tym roku w Wilnie przede wszystkim jako miasto portowe, otwarte, niejako „okno na świat”, zarówno poprzez poezję, jak i muzykę czy sztuki plastyczne. Na pewno jest to także miasto „wileńskie”. A współczesne Wilno, chociaż nie jest położone nad morzem, to jest przecież otwartą i wielokulturową stolicą europejskiego państwa. Może dlatego Gdańsk i Wilno razem tak dobrze się rozumieją. Współpraca kulturalna między Gdańskiem a Wilnem pięknie się rozwija, a organizowanymi w ramach niej wydarzeniami interesuje się coraz więcej osób - zaznacza dr Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu Wilno w Gdańsku. - Myślę, że szczególnie wzruszającym momentem tegorocznej edycji "Gdańska w Wilnie" będzie akcja zorganizowana przez wileńskie hospicjum bł. księdza Michała Sopoćki, podczas której pracownicy, wolontariusze i przyjaciele placówki utworzą w samym centrum Wilna, na Placu Ratuszowym, żywe serce dla Gdańska. Ma to być gest wdzięczności za udział i udzielone placówce wsparcie podczas Wilna w Gdańsku. Tworzymy zatem prawdziwą wspólnotę wartości wokół praw człowieka, wolności i pokoju. Ważne jest tu wzajemne zaangażowanie samorządów, instytucji kultury, partnerów społecznych, a przede wszystkim gdańszczan i wilnian - dodaje.

2

Program festiwalu Gdańsk w Wilnie

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu wystąpił charyzmatyczny zespół z Wilna „Subtìlus”. Każdy koncert tego kwartetu to synonim świetnej muzyki, dobrego nastroju i nienagannego stylu.

O godz. 16.20 przed publicznością wystąpi zespół z Gdańska „Switch Mode”. Muzycy: Przemysław Mazur (skrzypce elektryczne), Dawid Iwanicki (wiolonczela elektryczna) i Mateusz Wiczyński (perkusja) - dzięki nowoczesnym aranżacjom i unikalnym zestawieniom dźwięków generowanych przez instrumenty elektroniczne i perkusję akustyczną obiecują występ, na który będą się składały różne gatunki i style muzyczne, oryginalne utwory i kowery.

O godz. 18.00 w Centralnej Bibliotece Samorządu m. Wilna Tomasz Snarski poeta, prawnik, filozof dr przedstawi swój najnowszy zbiorek poetycki, zatytułowany „Zimy zawsze będą białe”. W spotkaniu literackim weźmie też udział Birutė Jonuskaitė, która przetłumaczyła zbiorek na język litewski, poeta i tłumacz Tomas Taškauskas. Wieczór poprowadzi poeta i tłumacz Eugenijus Ališanka.

W sobotniej części programu festiwalu, o godz. 13.00, w Inkubatorze Sztuki na Zarzeczu (ul. Užupio 2A), nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej „Gdańsk - nadmorskie miasto” polskiego fotografa Adama Kiełszni. Wystawa będzie czynna do 30 września.

- Portowa strona Gdańska towarzyszyła mi od urodzenia. Jako dziecko nie miałem pojęcia, czym są olbrzymie, tajemnicze twory przesuwające się patetycznie za moim oknem. Stoczniowe żurawie to znak rozpoznawczy Gdańska. Są symbolem miasta na granicy lądu i wody, jego przemysłu, świadka wielu zmian historycznych, politycznych i społecznych. Wciąż rozbudzają wyobraźnię jego mieszkańców, podobnie jak rozbudzały moją, gdy byłem małym chłopcem - mówi Adam Kiełsznia, autor wystawy, od urodzenia związany z Gdańskiem, gdzie mieszka i tworzy. Fotograf, stypendysta miasta Gdańska w zakresie kultury. Były członek klubu sportowego Gedania, obchodzącego w tym roku 100-lecie istnienia. 

O godz. 16.30 na placu Ratuszowym odbędzie się akcja Hospicjum im. bl. Ks. Michała Sopoćki „Serce dla Gdańska”.

Uwieńczeniem festiwalu będzie koncert jazzowy zespołu „Arek Czernysz Trio”, o godz. 17.00, w wileńskim Ratuszu. Trio jednego z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia, gdańskiego kompozytora Arka Chernysza oraz kontrabasisty Filipa Arasimowicza i perkusisty Antoniego Wojnara, wykona oryginalne kompozycje w stylu jazzowym. Zabrzmią najnowsze piosenki i utwory z debiutanckiego albumu zespołu „Breath”.

Tradycyjnie dwa tygodnie wcześniej, w dniach 4-6 września, odbył się festiwal Wilno w Gdańsku.

Oprac. KG