• Start
  • Wiadomości
  • "Lokal na start za złotówkę". Niższy czynsz dla przedsiębiorców

"Lokal na start za złotówkę". Czynsz dla przedsiębiorców niższy przez trzy lata

Masz pomysł na drobny biznes, a kapitał, jakim dysponujesz daleki jest od bogactwa Rockefellera? Idealną szansę dla takich osób stwarza miejski program "Lokal na start za złotówkę" prowadzony od 2016 r. Gdańskie Nieruchomości rozstrzygnęły właśnie konkurs na najem trzech komunalnych lokali. W Gdańsku działa obecnie 13 przedsiębiorców, którzy skorzystali z ulg w czynszu przez trzy lata. Prowadzą m.in. zakład renowacji mebli, biura oraz świadczą usługi psychologiczne i opiekuńcze.
10.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach programu Gdańskich Nieruchomości w pierwszym roku najmu przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za metr kwadratowy, w drugim roku czynsz najmu jest niższy jest o 60 procent, a w trzecim o 30 proc.
W ramach programu Gdańskich Nieruchomości w pierwszym roku najmu przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za metr kwadratowy, w drugim roku czynsz najmu jest niższy jest o 60 procent, a w trzecim o 30 proc.
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
- Najmłodsi stażem przedsiębiorcy, liczyć mogą na obniżkę czynszu najmu do 1 zł za metr lokalu, w całym pierwszym roku najmu. Również w drugim i trzecim roku otrzymują wsparcie i obniżkę czynszu - poinformowała Aleksandra Strug ze spółki Gdańskie Nieruchomości. 
 
W drugim roku prowadzenia działalności w lokalu wynajętym w ramach programu "Lokal na start za złotówkę", czynsz najmu niższy jest o 60 procent. W trzecim roku, młodzi przedsiębiorcy, płacą natomiast o 30 procent mniej niż wynosi stawka zaoferowana w konkursie.
 
Każdego roku Gdańskie Nieruchomości przeznaczają kilka lokali do wynajęcia przez młodych przedsiębiorców, z zastosowaniem preferencyjnej stawki czynszu. Obiekty wytypowane do najmu zlokalizowane są również w rejonach miasta objętych rewitalizacją.
 
W tym roku miejska spółka wytypowała do programu "Lokal na start za złotówkę" trzy nieruchomości: przy ul. Kartuskiej 106 o powierzchni ponad 11 metrów kwadratowych, ul. Kartuskiej 120 o powierzchni prawie 61 m kw. oraz na Trakcie św. Wojciecha 83 o powierzchni 71 m kw. W pierwszym wymienionym lokalu zwycięski w konkursie najemca będzie prowadził usługi podologiczne (pielęgnacja stóp przyp. red.). W drugim znajdzie się sklep z używaną odzieżą. Pod adresem na Oruni przedsiębiorca będzie natomiast prowadził biuro z usługami elektrycznymi. 
 
Aby przystąpić do programu "Lokal na start za złotówkę" należy należy w szczególności: określić rodzaj działalności, jaką zamierza się prowadzić we wskazanym przez siebie lokalu oraz oferowaną wysokość stawki czynszu najmu, której wysokość nie może być niższa, niż stawka określona w zaproszeniu do składania ofert.
 
Ponadto, przedsiębiorca zobowiązany jest dołączyć aktualne, wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą złożenia oferty, dokumenty identyfikujące podmiot składający ofertę np. wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego. Należy też wykazać, że jest się podmiotem, który w okresie 12 (24, 36) miesięcy poprzedzających złożenie oferty rozpoczął działalność gospodarczą. Ostatnim wymogiem jest złożenie oświadczenia, że nie jest się już najemcą użytkowego lokalu komunalnego.
 
oprac. RP
 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku