• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Elektromobilności w sobotę - pierwsze takie wydarzenie w Gdańsku, na Ołowiance, dla całych rodzin

Dzień Elektromobilności w sobotę - pierwsze takie wydarzenie w Gdańsku, na Ołowiance, dla całych rodzin

Miasto Gdańsk wraz z partnerem głównym wydarzenia, firmą SunSol, zaprasza na Dzień Elektromobilności, który odbędzie się w sobotę (18 września) w godz. od 10 do 18 na Wyspie Ołowianka. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w całości poświęcona tematyce elektromobilności.
17.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyspa Ołowianka będzie scenerią pierwszego w historii Dnia Elektromobilności w Gdańsku, w sobotę, 18 września
Wyspa Ołowianka będzie scenerią pierwszego w historii Dnia Elektromobilności w Gdańsku, w sobotę, 18 września
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Pośród licznych atrakcji każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie.

W strefie UTO (Urządzeń Transportu Osobistego) zobaczyć będzie można, jak przerobić zwykły rower na elektryczny. Na chętnych czekać będą także hulajnogi elektryczne od TIER - do przetestowania na specjalnej trasie. Ofertę przejażdżki rowerem elektrycznym przygotowała również firma Electofun. 

Najmłodsi mogą skorzystać z toru wyścigowego napędzanego siłą własnych nóg - auta zasilane są za pomocą energo rowerów, a więc szybkość i technika pedałowania na jednośladach ma bezpośrednie przełożenie na prędkość i styl jazdy samochodzików użytkowanych przez dzieci na torze. Przejazd poprzedzony zostanie 10-15 minutowym kursem przygotowawczym, którego zadaniem jest wyjaśnienie, w jaki sposób tworzy się prąd pod wpływem pedałowania oraz poznaje jego najlepsze techniki! Tor będzie znakomitym źródłem rozrywki zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych.

W strefy edukacyjnej przybliżone zostaną korzyści wynikające z zastosowania różnych źródeł energii.

W hali namiotowej urządzona będzie strefa wystawowa aut elektrycznych, w niej aktualna ofertę samochodów elektrycznych dostępnych u dealerów Mercedes Benz Goworowski, BMW Bawaria Motors Gdańsk, Porsche Centrum Sopot, Motor Centrum, KIA Interbis Gdańsk. Zobaczyć będzie można także auto napędzane wodorem - Toyotę Mirai.

Partner główny wydarzenia, firma Fronius, zaprezentuje domowe ładowarki do samochodów elektrycznych WATT PILOT, a GreenWay pojawi się ze stacją ładowania. 

SunSol  z kolei zaprezentuje rozwiązania instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz premierowo - fotowoltaiczny carport, dedykowany dla samochodów elektrycznych. Firma MaxSol z Grupy SOL zdradzi tajniki instalacji fotowoltaicznych i przedstawi realne oszczędności z odnawialnych źródeł energii.

 

Ponadto tej soboty na Ołowiance, w ramach wydarzenia:

 

  • Strefa dla dzieci – wyjątkowa strefa zabaw i gier przygotowana dla najmłodszych uczestników wydarzenia, animatorzy i pokazy specjalne, tory testowe oraz warsztaty, to tylko część rozrywek przewidziana dla dzieci

 

  • Strefa Chillout – usiądź wygodnie, zamów pyszne Naleśniki z Bryki lub zapiekanki i posłuchaj gości specjalnych, którzy porozmawiają na scenie wydarzenia, m.in. o najnowszych rozwiązaniach wodorowych

 

  • Scena GDE – prezentacje przygotowane przez partnerów i gości specjalnych: Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. W planach m.in. obalanie mitów związanych z elektromobilnością. Organizatorzy zachęcają publiczność do zadawania pytań.

 

Prelekcje na scenie:

- Wizja 24 godzin słońca - teraz i w przyszłości - prowadzona przez Fronius

- Elektromobilność jako must-have nadchodzących lat - prowadzona przez Greenway

- Auto elektryczne na co dzień - o plusach i minusach elektromobilności, prowadzone przez PSPA

Jak TIER zmienia mikromobilność na dobre. W ramach wystąpienia opowiedzą o tym, co wyróżnia ich sprzęt, polityce miejskiej i jak to się stało, że są w 100% neutralni klimatycznie

- Kalibracja zwykłego roweru na elektryczny - prowadzona przez Electofun

- Instalacje fotowoltaiczne na carport - produkuj prąd i samodzielnie ładuj samochód (SunSol)

- Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza na wyjątkowe pokazy trash-art, czyli jak z elektroodpadów zrobić dzieło sztuki. Dzięki uprzejmości firmy MB-Recycling w specjalnie postawionym kontenerze będzie można pozostawić domowe elektrośmieci (małe RTV i AGD)

 

Dzień Elektromobilności na Ołowiance poprowadzi poprowadzi Adam Kornacki - znany i lubiany dziennikarz motoryzacyjny i kierowca wyścigowy.

Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który trwa od 16 do 22 września - więcej na temat wydarzeń ETZT:

grafika zachęcająca do świętowania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia Elektromobilności