• Start
  • Wiadomości
  • Rok w "zamrażarce". Gminy i miasta OMGGS apelują o pilne procedowanie ustawy metropolitalnej

Rok w "zamrażarce". Gminy i miasta OMGGS apelują o pilne procedowanie ustawy metropolitalnej

Po roku bezczynności Sejmu w sprawie ustawy metropolitalnej dla Pomorza, po licznych apelach i głosach poparcia - prezydenci, burmistrzowie, starostowie i wójtowie 59 samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot piszą list do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prośbą o jak najszybsze zajęcie się projektem ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim. “Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów” - czytamy w liście.
( Publikacja: 12.07.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. podpisy składają Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Nz. podpisy składają Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


- Bez metropolii nie jest możliwy dalszy rozwój Pomorza” - powiedział Jacek Karnowski, prezes Rady OMGGS w 5. rocznicę rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu.

Z tym stwierdzeniem zgadzają się wszyscy włodarze metropolitalnych samorządów, dlatego w poniedziałek, 12 lipca podczas posiedzenia Rady OMGGS podpisali się pod listem do marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek z prośbą o “uzupełnienie porządku obrad jednego z najbliższych posiedzeń Sejmu o projekt ustawy o związku metropolitalnym w woj. pomorskim”. Na ten moment mieszkańcy i lokalne wspólnoty czekają już prawie rok. Ponadpartyjny projekt ustawy w tej sprawie trafił do laski marszałkowskie 14 września 2020 r.

Od 2016 roku solidarnie i konsekwentnie zabiegamy o uchwalenie ustawy dla naszego województwa, najpierw w ramach ogólnej ustawy o związkach metropolitalnych, podpisanej w 2015 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, następnie jako odrębnej ustawy na wzór tej dla woj. śląskiego.Zdajemy sobie sprawę, że w roku epidemii Covid trudno było znaleźć czas na wszystkie ważne projekty ustaw, dlatego też dotąd projekt ustawy nie został skierowany do pierwszego czytania Wierzymy, że ustawa metropolitalna dla Pomorza jako temat ponadpartyjny i przynoszący korzyści przede wszystkim gminom wiejskim i mniejszym miejscowościom, zostanie również w Sejmie RP wyłączony z bieżącego sporu politycznego i po wielu kadencjach zaniedbań w końcu uregulowany. Od decyzji Pani Marszałek zależy dalszy rozwój naszych miast, gmin i powiatów.

- czytamy dalej w liście do marszałek Elżbiety Witek.

Wspólne zdjęcie samorządowców uczestniczących w obradach Rady OMGGS w Sopocie
Wspólne zdjęcie samorządowców uczestniczących w obradach Rady OMGGS w Sopocie
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.plProjekt ustawy jest oddolną inicjatywą 59 samorządów z Pomorza zrzeszonych w stowarzyszeniu OMGGS. Wzorowany jest na rozwiązaniach funkcjonującej z dużym sukcesem od ponad trzech lat jedynej metropolii w Polsce - Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Budżet metropolii śląskiej w tym czasie wzrósł ponad trzykrotnie - z 362 mln do 1,218 mld zł. Samorządowcy w swym piśmie przypominają, że utworzenie metropolii ma Pomorzu wpłynie na korzystnie na rozwój miast i gmin.

Stawka jest wysoka. Uchwalenie ustawy przez Parlament da bowiem prawo dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. Te pieniądze zostaną przeznaczone na realizację wspólnych działań metropolitalnych miast, gmin i powiatów: planowanie inwestycji, zapewnienie połączeń autobusowych i kolejowych, promocję miast i gmin jako jednego organizmu.Zwracamy się z gorącą prośbą o wyznaczenie terminu pierwszego czytania ustawy. Liczymy na merytoryczną dyskusję o proponowanych w ustawie rozwiązaniach i chętnie dostarczymy wszelkich materiałów eksperckich i analiz, które udało nam się zgromadzić przez 10 lat oddolnej działalności w formule stowarzyszenia.

- piszą samorządowcy w liście.


- Większy budżet dla metropolii, dla rozwoju transportu, dla poprawy jakości powietrza, dla skoordynowania chociażby działań związanych z zagospodarowaniem przestrzennym - to są wszystko tematy, które kosztują. Ustawa metropolitalna da nie tylko pieniądze, ale da także narzędzia do współpracy, którą mamy bardzo dobrą, ale potrzebujemy tych narzędzi formalno-prawnych. Wierzymy, że po roku pani marszałek Witek wysłucha apelu kilkudziesięciu samorządowców, bo to jest po prostu ważne dla lokalnej społeczności - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Wśród gości Rady OMGGS znaleźli się też przedstawiciele samorządów z innych regionów Polski. Nz. swoimi doświadczeniami z wyborów dzieli się nowowybrany prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
Wśród gości Rady OMGGS znaleźli się też przedstawiciele samorządów z innych regionów Polski. Nz. swoimi doświadczeniami z wyborów dzieli się nowo wybrany prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

oprac.MW