Remont kamienic we Wrzeszczu już na półmetku. Oko cieszą odtworzone werandy i rzeźbione okna

Kapitalny remont dwóch kamienic we Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1, prowadzony przez Gdańskie Nieruchomości, przekroczył już półmetek. Na obu budynkach odbudowano, istniejące przed II wojną światową, drewniane werandy. Duże wrażenie robią też ogromne, ręcznie rzeźbione ramy okienne. 
03.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia fasadę budynku, który jest w trakcie renowacji. Na pierwszym planie widoczna jest drewniana, biała weranda z dekoracyjnymi panelami ozdobionymi płaskorzeźbami kwiatów. Weranda znajduje się na dwóch poziomach, z czterema oknami na każdym poziomie. Po obu stronach budynku można zauważyć rusztowania i zielone siatki ochronne. Na drugim planie widać również inne elementy architektoniczne, takie jak ozdobne gzymsy i detale wokół okien, charakterystyczne dla stylu secesyjnego lub neoklasycznego.
Werandy odtworzono na podstawie przedwojennych zdjęć
mat. Gdańskie Nieruchomości

Jakie prace prowadzone są w kamienicach?

Oba budynki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. To sprawia, że architektoniczne detale są odrestaurowywane według wytycznych konserwatora zabytków. 
 
Obecnie, w kamienicach prowadzone są prace związane z montażem drewnianej, rzeźbionej stolarki okiennej. Z kolei na elewacji trwa remont gzymsów, cokołów i dekoracyjnych detali oraz roboty wykończeniowe balkonów. 

Ponad 100 budynków komunalnych do remontu. Trwają prace nad dokumentacjami LISTA

Gruntowny remont przechodzą zarówno fasada, jak i wnętrza nieruchomości. 
Zdjęcie przedstawia detal architektoniczny fasady budynku. Na pierwszym planie widoczny jest bogato zdobiony gzyms z motywami roślinnymi, liśćmi i kwiatami wykonanymi w stiuku. Poniżej gzymsu znajdują się dwie białe kolumny, również zdobione misternymi rzeźbieniami i ornamentami. Kolumny mają dekoracyjne głowice z motywami spiralnymi i geometrycznymi wzorami. Całość przedstawia klasyczny, elegancki styl architektoniczny, z dużą dbałością o szczegóły i artystyczne wykonanie. Kolory dominujące na zdjęciu to różne odcienie bieli, które podkreślają delikatność i precyzję wykonania.
Elementy okienne są bogato zdobione
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Prace termomodernizacyjne obejmują dach, elewację oraz izolację przeciwwodną. W obu budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa. 
 
Poza tym, powstanie nowa instalacja centralnego ogrzewania. Dojdzie także do wymiany urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność.
Zdjęcie przedstawia okno z ozdobnym nadprożem na fasadzie budynku. Nadproże jest zdobione dekoracyjnymi płaskorzeźbami roślinnymi, w tym dużym kwiatem centralnym oraz liśćmi po bokach. Okno składa się z dwóch dużych szyb przedzielonych pionowym elementem z delikatnymi zdobieniami. Ramy okna są białe, co harmonizuje z ozdobnym nadprożem i resztą fasady. W oknie odbija się otoczenie, w tym inne budynki i zielone siatki ochronne na rusztowaniach, wskazujące na trwające prace renowacyjne. Całość utrzymana jest w klasycznym stylu z dużą dbałością o detale architektoniczne.
Prace we wrzeszczańskich kamienicach poprzedziło opracowanie szczegółowej dokumentacji techniczno-kosztorysowej, a także programu prac konserwatorskich dla obu nieruchomości
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Budynki zyskają współczesne instalacje teletechniczne, sanitarne i elektryczne, ale także ekologiczne. Zamontowany bowiem zostanie system fotowoltaiczny, który wypełni część zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. 
W kamienicach zainstalowany zostanie również system oszczędzający zużycie wody, tzw. system wody szarej, który umożliwi odzyskanie i ponowne wykorzystanie wody zużywanej na co dzień, np. w umywalkach do spłukiwania toalet. 
Zdjęcie przedstawia pracownika budowlanego podczas renowacji fasady budynku. Mężczyzna, ubrany w żółty kask ochronny i jaskrawą kamizelkę odblaskową, montuje ozdobne okno. Widać, że okno ma bogato zdobione kolumny i detale architektoniczne, podobne do tych widocznych na poprzednich zdjęciach. Pracownik używa czerwonych rękawic roboczych, aby ostrożnie ustawić elementy okna w odpowiednim miejscu.
Ogłoszony przez Gdańskie Nieruchomości przetarg na remont obu wrzeszczańskich kamienic wygrała firma ARS z Torunia, specjalizująca się w remontach budynków zabytkowych
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Dla komfortu przyszłych użytkowników, na zapleczu nieruchomości pojawią się windy obsługujące wyższe kondygnacje.

Jaka jest wartość inwestycji?

Kompleksowy remont budynków przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 odbywa się w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej.

Gdańskie Nieruchomości i Państwowe Szkoły Budownictwa w Gdańsku będą współpracować

Koszt tej inwestycji to ponad 26 mln zł. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2024 r. 
Zdjęcie przedstawia dwa zabytkowe budynki stojące obok siebie przy ruchliwej ulicy. Po lewej stronie widoczny jest czerwony, ceglasty budynek z wieżyczką na rogu. Ma on cztery kondygnacje, liczne okna i zdobienia architektoniczne, takie jak gzymsy i detale wokół okien. Na pierwszym piętrze widać balkon, a w niższej części budynku znajdują się otwarte przestrzenie, prawdopodobnie dawniej pełniące funkcje wejść lub witryn. Po prawej stronie znajduje się drugi budynek, nieco wyższy, o bardziej stonowanej kolorystyce, z dominującymi odcieniami szarości i beżu. Jest równie bogato zdobiony, z detalami architektonicznymi, takimi jak gzymsy, pilastry i zdobione obramowania okien. Na jego fasadzie znajdują się również balkony z metalowymi balustradami. Oba budynki mają mansardowe dachy z ozdobnymi szczytami i wieżyczkami. Na pierwszym planie widać zaparkowane samochody oraz fragment ulicy z przechodniami. W tle, po prawej stronie, można dostrzec nowoczesne budynki, które kontrastują z zabytkowymi kamienicami, podkreślając różnorodność architektoniczną okolicy. Pogoda jest słoneczna, a na niebie widoczne są białe chmury.
Obie połączone kamienice Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1 przed rozpoczęciem remontu. Na zdjęciu widać, że są pozbawione drewnianych werand
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Po remoncie kamienice mają spełniać funkcje użytkowe. Od kilku lat działał tu Dom Sąsiedzki Jaśkowa 7, prowadzony przez Stowarzyszenie Morena, wcześniej mieściła się przychodnia lekarska.
 

TV

100-lecie ulicy Krętej