Odkryj w sobie wilka morskiego. Warsztaty Akademii Zaruskiego – rekrutacja rozpoczęta!

Jeśli pragniesz przeżyć morską przygodę lub marzysz o żeglowaniu zgłoś się na warsztaty "Akademii Zaruskiego". Są one bezpłatne, a zgłoszenie przyjmowane są jeszcze tylko do piątku, 15 września. Program obejmuje aktywności żeglarskie oraz zagadnienia z zakresu edukacji morskiej i ekologicznej na poziomie podstawowym.
13.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
żaglowiec z białymi żaglami na morzu
STS "Generał Zaruski" pod żaglami na Zatoce Gdańskiej
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Na czym polegają warsztaty?

Celem warsztatów jest propagowanie żeglarstwa oraz rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej dziedzictwa Morza Bałtyckiego. W sezonie od maja do października uczestnicy żeglują jachtami typu Mariner 19 oraz żaglowcem STS „Generał Zaruski”. Poza sezonem uczą się między innymi nawigacji, meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania, zasad bezpieczeństwa i komunikacji. Rozwinąć też mogą kompetencje takie jak odpowiedzialność, kreatywność, umiejętność krytycznego myślenia, samodzielność i współpraca. Wiedza i umiejętności, które zdobędą przydatne są nie tylko w żeglarstwie, ale też w codziennym życiu.

Medale żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich dla gdańszczan

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidziane jest około 20 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejs na pokładzie "Generała Zaruskiego"

Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej 15 spotkaniach (75%) i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz „Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie „Generałem Zaruskim” po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczymy się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, osoby zainteresowane dalszym rozwojem żeglarskim, będą miały możliwość udziału w rejsach w charakterze instruktorów.

młodzi ludzie dziewczęta i chłopcy na pokładzie żaglowca cigna linę
Chcesz zostać wilkiem morskim? Zgłoś się do "Akademii Zaruskiego"
źródło: zaruski.pl

Informacje dla chętnych

Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie, a także studenci w wieku do 25 roku życia. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać w poniższym formularzu oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy dołączyć do formularza. Organizatorzy przyjmą maksymalnie 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych do udziału w warsztatach wybierzemy 16 osób.

Formularz zgłoszeniowy

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek 15 września br. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną na stronie zaruski.pl we wtorek 19 września.

Pierwsze zajęcia odbędą się 23 września o godz. 10:00, na przystani jachtowej w Sobieszewie, ul. Nadwiślańska 39. Uczestnicy proszeni są o przygotowanie się do zajęć na wodzie, adekwatnie do pogody (odzież przeciwdeszczowa, buty sportowe, czapka, okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny, drugie śniadanie, woda).

Terminy zajęć:

W sezonie żeglarskim (wrzesień-październik i maj-czerwiec):

grupa 1 + 2, soboty, godz. 10-16

Przystań jachtowa w Sobieszewie – ul. Nadwiślańska 39, 80-680 Gdańsk

poza sezonem żeglarskim (listopad-kwiecień):

grupa 1 – soboty, godz. 10:00 – 11:30

grupa 2 – soboty, godz. 12:00 – 13:30

Żaglowiec „Generał Zaruski” – nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk oraz przystanie jachtowe GOS (w wybrane dni)