Medale żeglarskich mistrzostw Polski w klasach olimpijskich dla gdańszczan

Od 7 do 10 września w Pucku odbywały się mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich. O medale rywalizowało prawie 250 zawodniczek i zawodników w 6 klasach. W ciągu czterech dni regat brakowało tylko wiatru, mimo to udało się rozegrać odpowiednią ilość wyścigów i rozdać najlepszym medale.
11.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście łodzi żaglowych na morzu
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na prowadzeniu w klasie 49er
fot. Bartosz Modelski

Złoto i srebro w klasie iQFoil 

W klasie iQFoil mężczyzn ze względu na bardzo słabe warunki wiatrowe przeprowadzono tylko 5 wyścigów. Klasa ta jest niezwykle wymagająca, bowiem do swobodnej żeglugi i możliwości wzniesienia się nad taflę wody potrzeba minimum 8 węzłów wiatru.

Mistrzem Polski został Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski), który wygrał większość wyścigów. Srebro przypadło Radosławowi Furmańskiemu (AZS AWFiS Gdańsk) a brąz Kamilowi Manowieckiemu (Sopocki Klub Żeglarski.  

Złoci, srebrny i brązowy w 49er  

Gdańszczan - i to aż czworo w trzech załogach - stanęło na podium w klasie 49er, w której udało się rozegrać aż 12 wyścigów. Mistrzami Polski - po raz pierwszy - zostali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (obaj AZS AWFiS Gdańsk), wygrywając sześć wyścigów i tylko raz spadając poza pierwszą trójkę. 

- Niemal na każdych mistrzostwach toczyliśmy zacięty bój z Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim, tym razem to my byliśmy górą, a naciskali nas najbardziej Tytus Butowski i Łukasz Machowski. Żeglowaliśmy bardzo dobrze przez całe regaty, mieliśmy dobrą prędkość przy słabszym wietrze, co pozwoliło nam budować przewagę na trasie. Jesteśmy zadowoleni, że znaleźliśmy odpowiednie ustawienie łódki, bo nad tym pracowaliśmy w ostatnim czasie - podsumowuje Łukasz Przybytek. - Trzeba było zachować czujność, żeglować do wiatru, którego cały czas brakowało na trasie. Nie mieliśmy łatwo z młodszymi kolegami, którzy są lżejsi o parę kilogramów, co w tych warunkach pewnie powodowało minimalną przewagę, jednak finalnie nasze doświadczenie wygrało.

Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk /MKS Dwójka Warszawa) wywalczyli srebrny medal, wyprzedzając czterokrotnych mistrzów kraju - Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań), którzy musieli zadowolić się brązem. 

Złoty w klasie 470 

W klasie 470 rywalizują mieszane duety. Kacper Paszek i Oliwia Laskowska (AZS AWFiS Gdańsk / CHKŻ Chojnice) do Pucka przyjechali prosto z juniorskich mistrzostw świata na Litwie, gdzie zajęli czwarte miejsce. Na krajowym akwenie bronili tytułu mistrzów Polski sprzed roku. Udało się. Srebro wywalczyli Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (CHKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy), a brąz Rafał Pogorzelski i Małgorzata Górnisiewicz (MKS Dwójka Warszawa / Centrum Żeglarskie Szczecin). 

Złoto w nieolimpijskiej klasie Formula Windsurfing Foil

W regatach w Pucku rywalizowali także przedstawiciele klasy Formula Windsurfing Foil. W kategorii kobiet U17 najlepszą okazała się Kalina Szostek (Gdański Klub Żeglarski).

Wyniki mistrzostw Polski

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku