Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki na trzecim miejscu w regatach Pucharu Świata

W regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce rywalizowało w 10 konkurencjach olimpijskich ponad 1000 żeglarzy i żeglarek z 75 krajów. Bardzo dobrze w klasie 49erFX pływali gdańscy żeglarze, z których najwyżej - na trzecim miejscu - sklasyfikowani zostali Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).
07.04.2024
Dwóch uśmiechniętych mężczyzn w piankach żeglarskich i czapeczkach z daszkiem. W tle morze
Łukasz Przybytek (z lewej) i Jacek Piasecki w regatach Pucharu Świata o Puchar Księżniczki Zofii na Majorce zostali sklasyfikowani na trzecim miejscu

Trzy załogi w dziesiątce

W klasie 49er od początku regat świetnie spisywały się trzy polskie załogi. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) w komplecie awansowali do sobotniego (6 kwietnia), podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 najlepszych załóg. Przybytek i Piasecki do wyścigu medalowego przystąpili z drugiego miejsca.

Tego dnia wiało słabo, wiatr był zmienny i niestabilny, ale wyścig udało się przeprowadzić. Przybytek i Piasecki popłynęli dobrze, zajęli w nim czwarte miejsce, ale najgroźniejsi rywale spisali się jeszcze lepiej. Wyścig wygrali Hernan Umpierre Odini i Fernando Diz Becerra (Urugwaj), dzięki czemu wyprzedzili w klasyfikacji generalnej Polaków i zdobyli srebrny medal. Złoto dla utytułowanej załogi hiszpańskiej - Diego Botin le Chever i Florian Trittel Paul w ostatnich trzech mistrzostwach świata zdobywali dwa razy brąz i raz srebro, są też mistrzami Europy z roku 2022, a na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajęli czwarte miejsce.

Zadowoleni z podium

– Jesteśmy zadowoleni z całych regat, bo żeglowaliśmy stabilnie, równie popełniliśmy mało błędów, a warunki na akwenie były dość ciężkie. Wiatr był zazwyczaj niestabilny i nieprzewidywalny, każda decyzja na wodzie miała więc swoją wagę. Najbardziej jesteśmy zadowoleni z naszych startów, to element, nad którym ostatnio dużo pracowaliśmy i cieszę się, że są tego efekty. Teraz przed nami regaty Pucharu Świata w Hyeres we Francji. Tam spodziewamy się dużo silniejszego wiatru, więc będzie okazja do pokazania swoich możliwości w zupełnie innych warunkach – mówi Łukasz Przybytek.

Buksak i Wierzbicki sklasyfikowani zostali na piątym miejscu, a ósme miejsce zajęli Staniul i Sztorch.

O tym, która z tych trzech załóg będzie reprezentować Polskę na igrzyskach olimpijskich w Paryżu (regaty żeglarskie odbywać się będą u brzegów Marsylii) zdecyduje Zespół Decyzyjny ds. Przygotowań Olimpijskich. Przed polskimi zawodnikami jeszcze jedne regaty Pucharu Świata oraz majowe mistrzostwa Europy.

W windsurfingu

W klasie iQFoil mężczyzn 15. miejsce zajął Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski). Wygrał Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski).