Kwietniowe spotkanie przewodniczących dzielnic: o pomocy uchodźcom, wolontariacie i pomaganiu chorym

W poniedziałek, 11 kwietnia, przewodniczący zarządów gdańskich dzielnic spotkali się osobiście, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w gmachu Nowego Ratusza. Dyskutowano o pomocy uchodźcom, wolontariacie i wsparciu chorych onkologicznie. W spotkaniu wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
12.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po 2-letniej przerwie Przewodniczący Zarządów gdańskich dzielnic spotkali się na kolegium stacjonarnym
Po 2-letniej przerwie Przewodniczący Zarządów gdańskich dzielnic spotkali się na kolegium stacjonarnym
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wojna na Ukrainie

Kwietniowe kolegium rozpoczęto od tematu, który od kilku tygodni dotyka także gdańszczan. Tysiące migrantów wojennych przyjechało do naszego miasta szukając bezpiecznego schronienia przed wojną. Największe fale uchodźców, które dotarły do Gdańska, już minęły. Doraźna pomoc kryzysowa nie jest już potrzebna, dlatego w ostatnim czasie zlikwidowano m.in. punkt wsparcia przy ul. Kołobrzeskiej i punkt informacyjno-pomocowy przy ul. Dolna Brama. Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior przypomniała, że w szczytowym momencie każdego dnia przyjeżdżało do Gdańska nawet 1,2 tys. osób, a w punkcie przy ul. Dolna Brama, podczas najbardziej intensywnego dnia, obsłużono blisko tysiąc osób. Teraz przyjeżdża 20 do 30 migrantów dziennie. Niektórzy zostają w naszym mieście kilka dni, a po odpoczynku ruszają w dalszą podróż, za granicę, m.in. do Szwecji.

Tysiące osób pozostaje w Gdańsku. Dlatego zaopiekować trzeba m.in. najmłodszymi. W ostatnim miesiącu do gdańskich szkół i przedszkoli trafiło 3,3 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy. Dla porównania, przed wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą, w gdańskich szkołach uczyło się około 2 tys. dzieci migrantów, z różnych krajów. Jak podkreślała Monika Chabior, tak duży wzrost stanowi duże obciążenie dla całego gdańskiego systemu edukacyjnego, w tym dla nauczycieli.

Jeszcze w marcu Miasto uruchomiło cztery punkty informacyjne poświęcone edukacji, w których pracują ukraińskojęzyczni pracownicy udzielający informacji. Rodzice lub opiekunowie dziecka z Ukrainy uzyskają w nich informacje o dostępnych wolnych miejscach w placówkach oświatowych oraz obowiązujących procedurach zapisu ucznia do przedszkola, szkoły, a także o możliwości wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w Gdańsku. Punkty działają w:

  • Szkole Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego, ul. Ubocze 3

  • Szkole Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza, ul. Hoene 6

  • Szkole Podstawowej nr 57 im. gen Władysława Andersa, ul. Aksamitna 8

  • Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 1 przy ul. Jagiellońskiej 14.

Dodatkowo w dwóch gdańskich szkołach utworzono oddziały przygotowawcze dla uczniów pochodzenia ukraińskiego na poziomie szkoły podstawowej oraz na poziomie szkoły średniej ogólnokształcącej.

Oddział przygotowawczy - to oddział szkolny dla osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, podlegających obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki.

Dzieci ukraińskich uchodźców pójdą do szkoły. Gdańsk uruchamia edukacyjne punkty informacyjne

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, Bartosz Stefański, dopytywał m.in. o to, dlaczego do niektórych szkół przyjmowanych jest kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt osób, a w innych - nawet ponad 100. Wiceprezydent Chabior tłumaczyła, że jest to uzależnione od aktualnej liczebności klas.

Bartosz Stefański pytał także o dofinansowanie posiłków dla ukraińskich uczniów, a także o wyprawki szkolne dla nich.

- Przecież często te dzieci uciekały wraz z rodzinami jedynie z tym, co miały na sobie. A w szkole potrzebne są przybory, a także obuwie na zmianę. Wiem, że jest taki problem - dodał.

W odpowiedzi usłyszał, że posiłki są dofinansowane przez MOPR, wystarczy złożyć wniosek. Poza tym, kiedy dzieci otrzymają numer PESEL, ich rodzice mogą starać się o wszelkie świadczenia socjalne, które można przeznaczyć m.in. na zakup wyprawki szkolnej.

Podczas kolegium przyznawano jednak, że na PESEL wciąż dużo osób czeka, a pewne potrzeby trzeba zaspokajać od razu. Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, Monika Mazurowska przyznała, że warto nawiązać współpracę pomiędzy Radą Dzielnicy a Radą Rodziców w danej szkole i na tej płaszczyźnie zorganizować pomoc dla najmłodszych migrantów. W ten sposób postąpiono właśnie na Aniołkach.

 

W kwietniowym kolegium uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Obok niej siedzi Sylwia Betlej, Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami, które był organizatorem tego kolegium
W kwietniowym kolegium uczestniczyła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Obok niej siedzi Sylwia Betlej, Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami, które był organizatorem tego kolegium
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wolontariat w Gdańsku

Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu 2022. Monika Popow - Pełnomocniczka Prezydent Gdańska ds. Europejskiej Stolicy Wolontariatu oraz Dawid Jastrzębski - Prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu opowiadali w poniedziałek radnym o pomysłach i projektach, jakie są i będą realizowane z tej okazji. Co ciekawe, w ostatnich tygodniach w Gdańsku zarejestrowano 3 tys. nowych wolontariuszy pracujących m.in. przy obsłudze punktów wsparcia uchodźców wojennych czy przy tłumaczeniach. Wypracowali oni dotąd, społecznie, ponad 24 tys. godzin. A liczba ta wciąż rośnie.

Lokalne Centra Wolontariatu w 10 dzielnicach Gdańska. Konkurs

Radnych szczególnie zainteresowała kwestia Lokalnych Centrów Wolontariatu, które mają powstać na terenie całego miasta. Są to miejsca, w których przy współpracy z lokalnymi wolontariuszami organizowane są działania na rzecz lokalnej społeczności i promowana jest aktywność społeczna.

 

Pomoc chorym onkologicznie

Anna Marlęga-Woźniak, Psycholog i Psychoonkolog, Koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Fundacji Hospicyjnej, opowiadała z kolei obecnym o działalności Akademii.

- Chcemy, żeby jak najwięcej osób wiedziało o jej istnieniu i w razie potrzeby skorzystało z tej oferty. Mamy nadzieję, że za państwa pośrednictwem uda się dotrzeć do wielu mieszkańców - nie ukrywała Anna Marlęga-Woźniak.

AwzR to oferta wsparcia dla pacjentów onkologicznych. W jej ramach organizowane są konsultacje, spotkania psychologiczne, a także zajęcia fizyczne. Pacjenci mogą skorzystać też z porad dietetyka, wskazówek fizjoterapeuty i wielu innych.

Radni dopytywali m.in. o możliwość wypromowania działalności Akademii w poszczególnych dzielnicach, w różnych formach, m.in. podczas festynów czy spotkań online.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów