Świąteczne kolegium na blisko 50 osób
W grudniowym spotkaniu Przewodniczących Zarządów gdańskich dzielnic wzięli udział przedstawiciele niemal wszystkich dzielnic. Obecna była także Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, wraz z całym zespołem, który na co dzień współpracuje z radnymi, Małgorzata Polan, zastępca dyrektora Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska ds. projektów Budżetu Obywatelskiego i Rad Dzielnic, przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz miejski radny z ramienia PiS Przemysław Malak.
Październikowe Kolegium Zarządów Dzielnic zdominował temat dzików
Co się działo w 2022 roku w gdańskich radach dzielnic?
Sporo się działo. Kończący się już rok był pierwszym, po dwóch latach pandemii, kiedy ponownie zaczęliśmy się swobodnie spotykać, bez maseczek ochronnych, w przestrzeni publicznej. Rady Dzielnic organizowały w tym roku m.in. festyny integracyjne, a także warsztaty tematyczne i zajęcia sportowe dla lokalnych społeczności. Był to też rok naznaczony wojną na Ukrainie. Wielu uchodźców trafiło do Gdańska, a tutaj zaopiekowali się nimi m.in. radni dzielnic, biorąc udział, bądź organizując różnego typu akcje pomocowe. Jednymi z większych, typowo dzielnicowych, wydarzeń były majowe wybory do Rady Dzielnicy Stogi. Poprzednią Radę trzeba było rozwiązać, gdyż jej członkowie nie byli w stanie ze sobą współpracować.
Wiosną wracają spacery
W Gdańsku działa 35 dzielnic. Już w 28 z nich odbyły się służbowe spacery dzielnicowe z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, bądź jej zastępców, oraz dyrektorów i prezesów miejskich jednostek. W przyszłym roku odbędzie się jeszcze siedem - w tych dzielnicach, w których nie organizowano ich w tej kadencji, a więc: w Żabiance-Wejhera-Jelitkowie-Tysiąclecia, Stogach, Oruni-Św.Wojciechu-Lipcach, Oruni Górnej-Gdańsku Południu, Suchaninie, Zaspie-Młyńcu i Olszynce.
- Do spacerów wracamy wiosną. W przyszłym roku, być może jeszcze w pierwszym półroczu, uda nam się odwiedzić zatem ostatnie z dzielnic, które czekają jeszcze na te spotkania - zapowiedziała prezydent Dulkiewicz.
Elżbieta Żmijewska, Przewodnicząca Rady Dzielnicy Przeróbka, podkreślała, że służbowy spacer z prezydent Gdańska, który na Przeróbce odbył się w maju br. przyniósł sporo widocznych efektów.
Przeróbka. Spacer po dzielnicy z udziałem prezydent Gdańska i radnych
- Od "zatrzymania" biblioteki w dotychczasowym miejscu po remonty chodników, o które prosiliśmy, i kilka innych spraw - wyliczała przewodnicząca Żmijewska.
W podobnym tonie wypowiadali się inni przewodniczący dzielnic, w których także odbyły się już spacery. W niektórych dzielnicach efekty spacerów były "niemal natychmiastowe", w części trwają jeszcze formalne procedury.
Na przyszły rok zaplanowano również kilka spotkań otwartych z mieszkańcami, ale, póki co, nie ustalono jeszcze, w których dzielnicach się odbędą.
Spotkanie prezydent Gdańska z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe
Specjalna jednostka DRMG
Wicedyrektor Małgorzata Polan przypomniała podczas poniedziałkowego spotkania, że od kwietnia br. w DRMG działa jednostka, która skupia się na realizacji dzielnicowych, często niewielkich, ale potrzebnych projektów, inicjowanych m.in. przez gdańskie rady dzielnic. Są to np. nowe ławki czy nowe urządzenia na placach zabaw, jak i zagospodarowanie niewielkich przestrzeni publicznych. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz nie ukrywała z kolei, że szykuje się ciężki rok, w trakcie którego trzeba będzie liczyć się z różnymi oszczędnościami i cięciami.
Na co zwracali uwagę przewodniczący dzielnic?
Bartosz Stefański, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Osowa, stwierdził, że mieszkańcy chcą bezpośrednich spotkań z władzami Gdańska.
- To dla nich ważne, wiem, że takie jest oczekiwanie. Mieszkańcy bardzo doceniali spotkania w formule wykorzystywanej za czasów prezydenta Pawła Adamowicza, a więc w szkołach, z podziałem tematycznym w poszczególnych salach, z konkretnymi zastępcami prezydenta. Może warto wrócić do takiej formuły? - zaproponował. - Informacja o spotkaniach organizowanych w szkole zawsze lepiej się też roznosi wśród samych mieszkańców - dodał.
Propozycję Bartosza Stefańskiego poparł m.in. Łukasz Richert, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Matarnia.
Prezydent Dulkiewicz przyznała, że trwają obecnie dyskusje nad różnymi formułami takich spotkań z mieszkańcami. Decyzje zapadną już w przyszłym roku.
W kadencji Aleksandry Dulkiewicz zaproponowano spotkania przy elementach symbolicznego okrągłego, biało-czerwonego stołu. Organizowane są one zazwyczaj w plenerze, a w razie złej pogody w zamkniętym pomieszczeniu, zazwyczaj w pobliskiej szkole. W tych spotkaniach bierze udział prezydent Gdańska, a także jej zastępcy oraz dyrektorzy miejskich jednostek i prezesi miejskich spółek. W ich trakcie z prezydent bądź jej zastępcami może porozmawiać "oko w oko" każdy chętny mieszkaniec.
Oliwa. Spacer po dzielnicy prezydent Gdańska w towarzystwie radnych. O czym rozmawiano?
Agnieszka Bartków, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św.Wojciech-Lipce, podkreślała z kolei, że rok 2023 będzie trudny z wielu względów. Będzie to też ostatni pełny rok w tej kadencji rad dzielnic w Gdańsku. Wybory nowych radnych odbędą się w czerwcu 2024 roku, a więc, zgodnie z prawem, dwa miesiące po zakończeniu kadencji Rady Miasta Gdańska.
- Życzę więc wszystkim dobrych budżetów w przyszłym roku - zaznaczała przewodnicząca Bartków.
Rok Daniela Gralatha
Monika Mazurowska, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, ogłosiła z kolei, że rok 2023 będzie na Aniołkach Rokiem Daniela Gralatha. W przyszłym roku przypada bowiem 315. rocznica jego urodzin, a także 260. rocznica wyboru na burmistrza Gdańska (funkcję tę piastował przez cztery lata). Był inicjatorem, i jednym z fundatorów, Wielkiej Alei Lipowej.
Z tej okazji radni tej dzielnicy planują różne wydarzenia dedykowane mieszkańcom całego Gdańska.
- Wiem, że szykuje się ciężki rok, ale myślę, że mimo wszystko, trzeba myśleć pozytywnie. Stwórzmy kondensator dobrej energii w Gdańsku - zaapelowała przewodnicząca Mazurowska.
W połowie 2021 r. w Urzędzie Miejskim powstało, wspomniane wyżej, Biuro ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami. Była to reakcja na głosy lokalnych radnych, którzy zwracali uwagę m.in. na nadmiar formalności, z którymi muszą się na co dzień mierzyć w pracy na rzecz poszczególnych Rad Dzielnic. W trakcie poniedziałkowego spotkania radni wielokrotnie chwalili, i dziękowali, za dobrą współpracę, z tym właśnie Biurem.
Dyskutowano też o proponowanych zmianach granic administracyjnych niektórych dzielnic.