• Start
  • Wiadomości
  • Przetarg na kolejny etap zagospodarowania Zespołu Sierocińca

Zespół Sierocińca. Remont trwa, rozpoczął się przetarg na drugi etap zagospodarowania

Zespół Sierocińca jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Gdańsku. Obiekt wymaga generalnego remontu, który został podzielony na etapy. Obecnie trwają prace związane z realizacją pierwszego etapu, a w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na kolejnym. Otwarcie kopert 11 października.
( 07.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowy Zespół Sierocińca przechodzi metamorfozę
Zabytkowy Zespół Sierocińca przechodzi metamorfozę
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kolejny etap remontu Zespołu Sierocińca 

Inwestycja jest podzielona na etapy. Pierwszy z etapów jest już realizowany, umowa została podpisana w lipcu 2022 z terminem realizacji do lipca 2023 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg dotyczący drugiego etapu prac, w którym wykonane zostaną prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne w kolejnych częściach budynku, a także roboty związane z dokonaniem rozbiórek wewnętrznych i wzmocnieniem konstrukcji, które odciążą budynki.

W Zespole Sierocińca trwa pierwszy etap remontu
W Zespole Sierocińca trwa pierwszy etap remontu
źródło: DRMG

Rusza remont Zespołu Sierocińca, jednego z najstarszych obiektów w Gdańsku 

Realizacja prac ma potrwać 50 tygodni od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert zaplanowano na 11 października.

Na czym polega remont Zespołu Sierocińca

Na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału Gdańskiej Galerii Miejskiej obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie literatury.

Pierwszy z etapów zadania wynosi około 12 mln zł
Pierwszy z etapów zadania wynosi około 12 mln zł
źródło: DRMG

Zespół Sierocińca - historia w sześciu krótkich filmach. ZOBACZ

W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu – wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.

W drugim etapie prac znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska by tworzyć.

Czym jest Zespół Sierocińca w Gdańsk?

Zespół Sierocińca to dwa budynki znajdujące się przy ul. Sierocej. Budynek główny sierocińca z dobudówką (ul. Sieroca 6) został wybudowany w latach 1698-1699. W 1749 roku powstał budynek boczny (ul. Sieroca 8).

Oba obiekty to unikatowy przykład XVII-XVIII wiecznej miejskiej placówki opiekuńczej, działającej od 1699 do 1906 roku. Opiekowano się tutaj wszystkimi potrzebującymi: sierotami, starcami, chorymi i ubogimi, od 1788 roku - jedynie nieletnimi sierotami. W 1906 roku przytułek został przeniesiony do nowego obiektu przy dzisiejszej ul. Stefana Batorego we Wrzeszczu.

Kolejny etap prac w Zespole Sierocińca potrwa 50 tygodni
Kolejny etap prac w Zespole Sierocińca potrwa 50 tygodni
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W opuszczonych budynkach przy ul. Sierocej swoje miejsce znalazły m.in. placówka medyczna i redakcja pisma „Danziger Volksstime”, potem - od połowy lat 30-tych XX wieku - zostały zaadoptowane na mieszkania.

W ostatnich latach działał tu Dom Chodowieckiego i Grassa, czyli interdyscyplinarne centrum kultury w Gdańsku.

oprac. MW