• Start
  • Wiadomości
  • Przetarg na kolejny etap zagospodarowania Zespołu Sierocińca

Zespół Sierocińca. Remont trwa, rozpoczął się przetarg na drugi etap zagospodarowania

Zespół Sierocińca jest jednym z najstarszych zachowanych budynków w Gdańsku. Obiekt wymaga generalnego remontu, który został podzielony na etapy. Obecnie trwają prace związane z realizacją pierwszego etapu, a w najbliższym czasie rozpoczną się roboty na kolejnym. Otwarcie kopert 11 października.
07.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zabytkowy Zespół Sierocińca przechodzi metamorfozę
Zabytkowy Zespół Sierocińca przechodzi metamorfozę
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kolejny etap remontu Zespołu Sierocińca 

Inwestycja jest podzielona na etapy. Pierwszy z etapów jest już realizowany, umowa została podpisana w lipcu 2022 z terminem realizacji do lipca 2023 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg dotyczący drugiego etapu prac, w którym wykonane zostaną prace konserwatorskie i rekonstrukcyjne w kolejnych częściach budynku, a także roboty związane z dokonaniem rozbiórek wewnętrznych i wzmocnieniem konstrukcji, które odciążą budynki.

W Zespole Sierocińca trwa pierwszy etap remontu
W Zespole Sierocińca trwa pierwszy etap remontu
źródło: DRMG

Rusza remont Zespołu Sierocińca, jednego z najstarszych obiektów w Gdańsku 

Realizacja prac ma potrwać 50 tygodni od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert zaplanowano na 11 października.

Na czym polega remont Zespołu Sierocińca

Na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału Gdańskiej Galerii Miejskiej obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie literatury.

Pierwszy z etapów zadania wynosi około 12 mln zł
Pierwszy z etapów zadania wynosi około 12 mln zł
źródło: DRMG

Zespół Sierocińca - historia w sześciu krótkich filmach. ZOBACZ

W przyszłości w budynku głównym znajdą się m.in. sale ekspozycyjne prezentujące wystawy stałe i czasowe, związane z działalnością literacką i plastyczną sławnych gdańszczan. W budynku głównym, zgodnie z historyczną funkcją kuchni przy sierocińcu i w tym samym miejscu – wstępnie zaprojektowano kawiarnię wraz z ogródkiem kawiarnianym z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i budynek Poczty Polskiej. Zrekonstruowana przestrzeń dawnej kaplicy, oprócz funkcji wystawienniczych będzie mogła działać jako sala wykładowa lub sceniczna.

W drugim etapie prac znajdzie się również realizacja budynku bocznego, gdzie przewidziano sale warsztatowe do prowadzenia zajęć związanych m.in. z projektowaniem graficznym oraz pomieszczenia dla rezydentów literackich i artystycznych, przyjeżdżających do Gdańska by tworzyć.

Czym jest Zespół Sierocińca w Gdańsk?

Zespół Sierocińca to dwa budynki znajdujące się przy ul. Sierocej. Budynek główny sierocińca z dobudówką (ul. Sieroca 6) został wybudowany w latach 1698-1699. W 1749 roku powstał budynek boczny (ul. Sieroca 8).

Oba obiekty to unikatowy przykład XVII-XVIII wiecznej miejskiej placówki opiekuńczej, działającej od 1699 do 1906 roku. Opiekowano się tutaj wszystkimi potrzebującymi: sierotami, starcami, chorymi i ubogimi, od 1788 roku - jedynie nieletnimi sierotami. W 1906 roku przytułek został przeniesiony do nowego obiektu przy dzisiejszej ul. Stefana Batorego we Wrzeszczu.

Kolejny etap prac w Zespole Sierocińca potrwa 50 tygodni
Kolejny etap prac w Zespole Sierocińca potrwa 50 tygodni
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W opuszczonych budynkach przy ul. Sierocej swoje miejsce znalazły m.in. placówka medyczna i redakcja pisma „Danziger Volksstime”, potem - od połowy lat 30-tych XX wieku - zostały zaadoptowane na mieszkania.

W ostatnich latach działał tu Dom Chodowieckiego i Grassa, czyli interdyscyplinarne centrum kultury w Gdańsku.

oprac. MW

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór