• Start
  • Wiadomości
  • Projekt „Kierunek - Podwórko 61” zakończony. Powstała przestrzeń przyjazna dzieciom

Projekt „Kierunek - Podwórko 61” zakończony. Powstała przestrzeń przyjazna dzieciom

Rozbudowa dotychczas istniejącego placu zabaw, uzupełnienie go o drewniane elementy służące swobodnej zabawie oraz wielostanowiskowa kuchnia błotna. To elementy realizacji, która powstała przy Szkole Podstawowej nr 61 w ramach konkursu grantowego „Busole 2021” przygotowanego przez DCT Gdańsk SA. Na projekt szkoła otrzymała maksymalne dofinansowanie w wysokości 36 tys. zł.
( Publikacja: 08.09.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuchnia Błotna w Szkole Podstwowej nr 61 to jedna z wielu nowych atrakcji dla najmłodszych
Kuchnia Błotna w Szkole Podstwowej nr 61 to jedna z wielu nowych atrakcji dla najmłodszych
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowe życie gdańskich podwórek. Ruszyła dziewiąta edycja konkursu Wspólne podwórko

W styczniu 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 61 im. Józefa Wybickiego przy ul. Siennej 26 w Gdańsku, dziś wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 11, wzięła udział w I edycji konkursu grantowego pod nazwą „Busole 2021”. 

Konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest DCT Gdańsk SA, miał na celu wyłonienie oraz sfinansowanie projektów najbardziej odpowiadających na potrzeby społeczne lokalnych mieszkańców. Projekty mogły być związane np. z działaniami edukacyjnymi, lokalną historią, ochroną środowiska czy zapobieganiem wykluczeniu społecznemu.

Szkoła Podstawowa nr 61 za projekt „Kierunek - Podwórko 61” otrzymała maksymalną kwotę dofinansowania w wysokości 36 tys. zł. Środki te, w kwocie 34 tys. zł, zgodnie z założeniami projektu, zostały przeznaczone na doposażenie placu zabaw. Pozostała kwota 2 tys. zł zostanie przeznaczona na zorganizowanie i przeprowadzenie gry terenowej mającej na celu popularyzację tego miejsca wśród społeczności lokalnej.  

Podczas otwarcia placu zabaw obecna była zastępczyni prezydent Monika Chabior
Podczas otwarcia placu zabaw obecna była zastępczyni prezydent Monika Chabior
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Aby integrować i edukować

W efekcie powstała przestrzeń przyjazna dzieciom i naturalny plac zabaw uwzględniający przyrodę jako centralną oś projektu. Tutaj dzieci mogą odkryć, że przyroda inspiruje. To miejsce, które pozwala na rozwijanie wyobraźni, kreatywności, koordynacji ruchowej, a także kompetencji społecznych. Ma ono służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale i lokalnej, tak by sprzyjać spotkaniom i nawiązywaniu wzajemnych relacji.  

Powstała w ramach projektu kuchnia błotna jest miejscem, w którym dzieci mogą bawić się w gotowanie z błota, liści, gałązek czy kasztanów. Mają dostęp do sprzętów kuchennych, takich jak garnki, patelnie, łyżki oraz do świeżej wody. Kuchnia błotna ma być miejscem, którym opiekować się będą uczniowie i uczennice, aby dzieci brały odpowiedzialność za przestrzeń, w której się uczą i odpoczywają.   

- Swobodna zabawa jest podstawą rozwoju każdego dziecka. To radość z odkrywania własnych ścieżek, poszukiwania niestandardowych rozwiązań, współpraca i budowanie zaufania do samego siebie. Dlatego otwarcie Podwórka 61 jest ważnym punktem mojego kalendarza. Kuchnia błotna, Gratosfera, a w przyszłości także mam nadzieję Zielona Klasa dadzą dzieciom naturalne warunki rozwoju - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

 

To miejsce stanie się przestrzenią do zabaw ruchowych, nauki, zabaw kreatywnych i relaksu
To miejsce stanie się przestrzenią do zabaw ruchowych, nauki, zabaw kreatywnych i relaksu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W przestrzeni podwórka znajdują się obecnie dzięki inwestycji:  

  • plac zabaw dla dzieci, który kilka lat temu powstał w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”;
  • GratoSfera, która powstała w 2021 roku jako strefa kreatywnej i swobodnej zabawy przy wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego; 
  • naturalne tunele i szałasy stworzone dzięki nasadzeniom wierzbowym wykonanym przy wsparciu firmy DCT w 2021 roku;
  • kuchnia błotna z podestem zbudowana z drewnianych elementów oraz tor przeszkód, które powstały w tym roku w ramach grantu „Busole 2021”.  

- Naszym marzeniem jest, by przestrzeń zewnętrzna dla młodszych dzieci podzielona była na 4 strefy: zabaw ruchowych, nauki, zabaw kreatywnych i relaksu.  Zależy nam, aby w najbliższej przyszłości powstała piaskownica, zasłona od słońca, krąg opowieści, zielona klasa, ławka zygzak, restauracja, ścianka interaktywna - mówi Anna Kuchta, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 61.  

Planowane jest, aby w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 powstał na tym terenie labirynt z witek wierzbowych oraz altana. Obecnie w formie przetargu wyłaniany jest wykonawca zadania.  

Zobacz fotorelację z otwarcia:

Oprac. AO

Zadbaj o formę fizyczną. Karnety na pływalnie nie podrożały i są już w sprzedaży