• Start
  • Wiadomości
  • Nowe życie gdańskich podwórek. Ruszyła dziewiąta edycja konkursu Wspólne podwórko

Nowe życie gdańskich podwórek. Ruszyła dziewiąta edycja konkursu Wspólne podwórko

Przestrzenie sąsiedzkie w Gdańsku mogą zmienić się nie do poznania i dzięki wsparciu miasta zyskać nową, ekologiczną i piękną aranżację. Dzięki konkursowi “Wspólne podwórko” mieszkańcy mają szansę na dofinansowanie zmian wnętrz podwórzowych, z których korzystają na co dzień. Wnioski do tegorocznej edycji konkursu wraz z dokumentacją składać można do 30 grudnia 2022 roku w Gdańskich Nieruchomościach.
04.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok na polanę na środku której stoi drewnian aławka, nad nią drzewo, na ziemi trawa
Memaorfoza podwórka przy ulicy Kościuszki w Dolnym Wrzeszczu, mieszkańcy mają azyl nie tylko w upalne dni
fot. Gdańskie Nieruchomości

Miasto Gdańsk aktywnie wspiera mieszkańców w kreowaniu najbliższego otoczenia, bo taka możliwość - wpływu na bezpośrednie otoczenie i zorganizowanie przestrzeni wspólnej wokół budynków - wpływa na komfort życia. Przez udział w różnorodnych programach miejskich, gdańszczanie mają możliwość bezpośredniego wpływu na przestrzeń miasta, wspólną dla nas wszystkich, ale także tę, z której korzystają najmniejsze, sąsiedzkie społeczności. 

Gdańskie podwórka zyskały nowe aranżacje. Ile jest podwórek po metamorfozie?

Mieszkańcy nieruchomości, którzy dzierżawią tereny przyległe do budynków, dzięki dofinansowaniu w ramach Wspólnego Podwórka stworzyć mogą przestrzeń dostosowaną do ich potrzeb i pomysłów.

Program, który od 2014 r. realizują Gdańskie Nieruchomości sprawia, że dotąd często niewykorzystane wnętrza podwórzowe przechodzą niesamowite metamorfozy, a podwórka zyskują nowe funkcjonalności i nowe życie. Dotychczas przy dofinansowaniu do realizacji projektów mieszkańców już 148 podwórek zyskało całkowicie nowe aranżacje, a wkrótce dołączy do nich sześć kolejnych wnętrz podwórzowych, których projekty zakwalifikowane zostały do realizacji w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Nazaspepodworko
Nowa aranżacja podwórka przy ulicu Na Zaspę, przy nowym stole można wypić kawę z sąsiadami i planować kolejne metamorfozy
fot. Gdańskie Nieruchomości

W 2022 roku aż 100 tys. złotych dofinansowania do metamorfozy podwórka

Tegoroczna edycja Wspólnego Podwórka umożliwia uzyskanie dofinansowania do realizacji projektu w wysokości 100 tys. zł. Warunkiem udziału w konkursie jest posiadanie tytułu prawnego do terenu, tj. dzierżawa lub współdzierżawa, a także opracowanie projektu zagospodarowania, kosztorysu wraz z przedmiarem prac, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz otrzymanie wszystkich niezbędnych pozwoleń wynikających z przepisów budowlanych.

4. Control Room już od piątku w Nowym Porcie: sound art - pomiędzy dźwiękiem a przestrzenią 

Poszukiwanie wykonawcy i nadzór nad realizacją prac także w tym roku biorą na siebie Gdańskie Nieruchomości, a projekty, które zakwalifikowane zostaną do wykonania w tegorocznej edycji, zrealizowane będą w 2023 r.

Grządki, mała architektura, ogrody deszczowe. Co roku nowe podwórka

Wspólne Podwórko to jeden z programów cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. W Gdańsku jest już niemal 150 podwórzy, które przy dofinansowaniu miasta zagospodarowane zostały zgodnie z pomysłami mieszkańców. Wiele z nich zyskało uporządkowane miejsca gromadzenia odpadów, miejsce zabaw dla dzieci i odpoczynku dla dorosłych oraz integracji sąsiedzkiej. Wsparcie finansowe miasta umożliwia także wdrożenie na naszych podwórkach eko rozwiązań, które dziś powinny już być standardem. Dlatego jednym z dodatkowo punktowanych elementów projektu jest przemyślana organizacja gospodarowania wodą. W ramach Wspólnego Podwórka we wnętrzach podwórzowych, poza grządkami kwiatowymi i małą architekturą powstają więc także zbiorniki na deszczówkę i ogrody deszczowe.

Oruńskie kamienice z nowymi elewacjami

Wnioski do tegorocznej edycji konkursu wraz z dokumentacją składać można do 30 grudnia 2022 r. do godz. 15.00 w kancelarii Gdańskich Nieruchomości, przy ul. Partyzantów 74. Wszystkie zgłoszone do konkursu projekty oceniać będzie komisja, a do 31 stycznia 2022 r. ogłoszona zostanie lista podwórek, które nową aranżację dzięki wsparciu miasta, zyskają w 2023 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące programu, wzory dokumentów oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie Gdańskich Nieruchomości.