
Kultura to nasze dobro wspólne. Idzie w parze z tożsamością i edukacją. Bez kultury nie ma przeszłości, teraźniejszości i rozwoju. Dlatego też Gdańsk finansuje ze swojego budżetu wiele programów na rzecz rozwoju kultury, adresowanych do różnych interesariuszy tego sektora, szczególnie pamiętając o tych, którzy nie dadzą sobie rady bez publicznego wsparcia. Ofertę kulturalną miasta tworzą zarówno instytucje kultury, placówki edukacyjne, jak i organizacje pozarządowe oraz prywatne osoby i podmioty. Składają się na nią takie wydarzenia, jak m.in.: festiwale, koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, warsztaty, spacery, spotkania literackie, ale tez działania partycypacyjne, angażujące gdańszczanki i gdańszczan. Równie ważne są projekty o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, jak miejskim oraz dzielnicowym. Wizja Gdańska, jak zapisano w dokumencie GDANSK 2030 PLUS STRATEGIA ROZWOJU MIASTA, jest „miasto skupiające i przyciągające to, co najcenniejsze – ludzi dumnych z dziedzictwa, solidarnych, otwartych, kreatywnych, rozwijających się i wspólnie kształtujących przyszłość”
– czytamy w słowie wstępu publikacji.
Dla kogo jest ta publikacja?
- Dla artystek i artystów, którzy pracują twórczo w Gdańsku lub myślą o zamieszkaniu w naszym mieście.
- Dla organizacji pozarządowych, które chcą wdrażać kreatywne pomysły ze sfery kultury, sztuki, edukacji, również angażujące mieszkańców.
- Dla wydawców, księgarzy i animatorów życia literackiego, którzy szukają nowych sposobów na rozwój.
- Dla animatorów kultury, edukatorów i nauczycieli głodnych wiedzy o programach kulturalnych.
- Dla wszystkich tych, którzy szukają inspiracji, gdyż chcą wspierać działalność sektora kultury.
Programy strategiczne realizowane przez Gdańsk
W tej części publikacji przedstawione są 3 miejskie strategiczne programy kulturalne. Wskazana została instytucja, która jest operatorem programu, jego koordynator - osoba kontaktowa, mail, telefon oraz strona internetowa.
Nagrody dla twórców i ludzi kultury
Ta część broszury zbiera w jedno miejsce informacje o nagrodach, którymi miasto i prezydent honoruje twórców kultury. Można przeczytać opis i charakterystykę wyróżnienia, dowiedzieć się jakie są terminy zgłoszeń, jak można się zgłaszać, kto wskazuje kandydatów, kto ich wybiera i za jakie zasługi nagroda jest przyznawana. Przy każdej z opisywanych nagród można także sprawdzić jej przykładowych laureatów z ubiegłych lat.
- Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”
- Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury
- Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
- Nagroda Teatralna Miasta Gdańska
- Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza
- Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena
Programy dla twórców, wydawnictw, księgarń i antykwariatów
Miasto prowadząc liczne programy regularnie wspiera twórców kultury oraz działalność lokalnej branży księgarskiej i wydawniczej. Broszura zawiera opisy każdego z programów oraz informacje o terminach zgłoszeń, rodzaju wsparcia, szczegółach, kto może się o nie ubiegać, kryteriach wyboru i sposobach wnioskowania.
- Gdańska Kolekcja Sztuki Współczesnej
- Gdański Fundusz Filmowy
- Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw
- Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw
- Gdańskie Otwarte Pracownie
- Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska
- Sezonowe punkty handlowe dla plastyków
- Preferencyjne czynsze w lokalach komunalnych dla księgarń kameralnych i antykwariatów
Ostatnia część broszury to pytania i odpowiedzi dotyczącej najczęściej pojawiających się wątpliwości związanych z nagrodami i programami prowadzonymi przez Biuro Prezydenta ds. Kultury.
Broszura dostępna jest na stronie gdansk.pl.