• Start
  • Wiadomości
  • Prezydenci Białegostoku i Wrocławia o sytuacji samorządów i obecnej roli Unii Metropolii Polskich

Prezydenci Białegostoku i Wrocławia o sytuacji samorządów i obecnej roli Unii Metropolii Polskich

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia byli wśród samorządowców z całego kraju, którzy uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających Pawła Adamowicza, w trzecią rocznicę jego śmierci. Obu prezydentów zapytaliśmy o sytuację samorządów i rolę Unii Metropolii Polskich po zmianach prawnych i finansowych, wprowadzonych ostatnio przez władze państwowe.
( Publikacja: 16.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Tadeusz Truskolaski (po prawej) i prezydent Jacek Sutryk przyjechali, by uczcić pamięć Pawła Adamowicza w trzecią rocznicę śmierci prezydenta Gdańska
Prezydent Tadeusz Truskolaski (po prawej) i prezydent Jacek Sutryk przyjechali, by uczcić pamięć Pawła Adamowicza w trzecią rocznicę śmierci prezydenta Gdańska
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

 

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich:

- Paweł też był osiem lat prezesem Zarządu Unii Metropolii Polskich, ale wtedy byliśmy troszkę tak każdy, każdy sobie. W tej chwili jesteśmy naprawdę bardzo mocno zjednoczeni. Zjednoczyła nas bieda po prostu, dlatego, że na każdym kroku nasze kompetencje są obcinane. Mamy coraz mniej pieniędzy, szczególnie na wydatki bieżące, bo na inwestycje, no to rząd tam wprowadza jakieś inwestycje strategiczne, gdzieś tam podrzuca te pieniądze, oczywiście dzielone bez żadnych zasad. No, ale przychodzą. My też dostaliśmy jako Białystok ostatnio czterdzieści sześć milionów. Oczywiście jeszcze nie dostaliśmy, ale mamy obiecane, że taką inwestycję wykonamy.

Ale jeśli chodzi o wydatki bieżące jest totalna katastrofa. Musimy się trzymać razem. Tak naprawdę to jest gra na przeżycie. 

Z drugiej strony Wody Polskie obciążają nas dodatkowymi kosztami za utrzymanie rzek. Ja powiem na przykładzie malutkiej rzeki Białej w Białymstoku, ona jest taka, że można ją przeskoczyć tak naprawdę, jak ktoś nawet średnio skacze. I jak myśmy jako zarząd gospodarki komunalnej się, że tak powiem, zajmowali jej utrzymaniem to kosztowało nas to 100 tysięcy złotych. W ubiegłym roku zapłaciliśmy Wodom Polskim za utrzymanie rzeki Białej 5 milionów złotych. W tym roku narzucili siedem milionów złotych. Tak naprawdę, tak naprawdę za nic. A poza tym wodociągi w wielu, wielu miastach nie mają, mimo uzasadnionych taryf, nie mają ich zatwierdzonych. Mamy coraz większe straty i tak na każdym kroku. Oczywiście teraz wchodzący "Lex Czarnek", który ma nam zabrać kompetencje, a tak naprawdę zastraszyć dyrektorów i nauczycieli.

 

ZAPIS WIDEO WYPOWIEDZI PREZYDENTA BIAŁEGOSTOKU:

 

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Rady fundacji Unii Metropolii Polskich:

- My w samorządzie - ja pracuję w samorządzie od szesnastu lat, w bardzo różnych rolach - zresztą nigdy nie nudziliśmy się, tak? Zawsze mieliśmy wiele wyzwań, ale ten czas jest rzeczywiście czasem szczególnym. Ten rok będzie rokiem szczególnym. Nie dość, że to jest rok ciągle covidowy, tak, i z tego wynikają pewne wyzwania i społeczne, i zdrowotne, i gospodarcze. No, a z drugiej strony - Polski Ład, projekt kompletnie nieprzygotowany i tak naprawdę dewastujący nasze życie, nasze życie gospodarcze, coś, co z mozołem układaliśmy od trzydziestu lat, mam na myśli polski samorząd i wszystkie towarzyszące mu sprawy. Na naszych oczach jest zdewastowany i odbywa się jakby deregulacja wielu wymiarów naszego codziennego życia. Tak tak niepewnej sytuacji, z jaką mamy do czynienia dzisiaj, już dawno w samorządzie nie mieliśmy.

Ciężko jest planować nowe zadania. Ciężko jest planować nowe inwestycje, ponieważ tych niewiadomych w tym równaniu jest dużo więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Tak, że jest to bardzo trudny czas dla samorządów. A przecież my jesteśmy takimi żywymi rozpędzonymi organizmami, tak? Naszym zadaniem jest stale poprawiać standard życia naszych mieszkańców. W tych warunkach będzie to niezwykle trudne.

 

ZAPIS WIDEO WYPOWIEDZI PREZYDENTA WROCŁAWIA: