• Start
  • Wiadomości
  • Pozytywnie o ciele. Warsztaty w gdańskich szkołach ponadpodstawowych

Pozytywnie o ciele. Warsztaty w gdańskich szkołach ponadpodstawowych

Akceptacja swojego ciała, dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne, a przede wszystkim bezpłatne konsultacje psychologiczne i warsztaty dla uczniów gdańskich szkół ponadpodstawowych odbywają się od września 2022 w ramach kampanii “Spójrz na siebie”. Twórczynie kampanii zapraszają wszystkie gdańskie szkoły do udziału w projekcie.  
30.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sala szkolna, z lewej u góry ekran, na którym wyświetlają się postacie, niżej młoda kobieta z tatuażem na dłoni, przed nią szkolne ławki, w ławkach siedzą kilkunastoletnie dziewczyny i chłopcy
Edukatorki kampanii "Spójrz na siebie" warsztaty na temat ciałopozytywności prowadzą w całej Polsce. Nz. Natalia Królak, współautorka kampanii podczas spotkania w jednej z warszawskich szkół
Mat. prasowe "Spójrz na siebie"

Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny  

Kampania ciałopozytywna dla gdańskich nastolatków 

"Spójrz na siebie" to pierwsza w Polsce ciałopozytywna kampania angażująca młodzież.

- Jej celem jest uświadomienie nastolatkom, że wygląd zaczyna się w głowie - mówi Maria Pyrek, edukatorka, twórczyni kampanii “Spójrz na siebie”. - Chcemy, by młodzież zaakceptowała własne ciało, zyskała poczucie własnej wartości, zaczęła być dumna ze swojego naturalnego wyglądu. Zależy nam, aby młodzi ludzie przestali porównywać się do siebie, konkurować z wyretuszowanymi zdjęciami czy walczyć ze swoimi „niedoskonałościami”. Wierzymy, że szkoła powinna być miejscem, w którym każde ciało, niezależnie od wyglądu, kondycji, czy sprawności zasługuje na szacunek i godne traktowanie. Uczniowie mają prawo do nauki w ciałopozytywnym, akceptującym środowisku.

Uczniowie: obrażanie, wyśmiewanie, przemoc fizyczna

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej. Według statystyk z raportu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w 2019 roku aż 84,3 proc. gdańskich nastolatków spotkało się lub/i doświadczyło wyśmiewania i obrażania, dla 27,6 proc. było to bardzo częste zjawisko. Aż 76,1 proc. spotkało się lub/i doświadczyło przemocy fizycznej, za bardzo częste zjawisko uznało ją 16 procent.

Tajniki programowania dla 400 nastolatków. Do 13 grudnia potrwa bezpłatna szkoła kodowania

Autorki kampanii “Spójrz na mnie” stworzyły projekt, w ramach którego chcą poprawić  dobrostan gdańskich uczennic i uczniów. Projekt “Ciało wykluczone - Ciałopozytywny Projekt Antydyskryminacyjny” powstał z myślą o młodzieży uczęszczającej do gdańskich szkół średnich. Cel? Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i komfortu osób uczęszczających do placówek edukacyjnych -  uczennic, uczniów ale i nauczycielek i nauczycieli.

Projekt jest odpowiedzią na raport magistratu. Niepokojące dane wskazują, że potrzeba nowych rozwiązań dla szkół, które pozwolą młodzieży poczuć się bezpiecznie i komfortowo.

Warsztaty dla szkół. Można powiedzieć, jak jest

Aby sprawić, by młodzi ludzie poczuli się lepiej w społeczności szkolnej, w ramach kampanii “Spójrz na siebie” przygotowano warsztaty, podczas których psycholożki rozmawiają z młodzieżą o szacunku i akceptacji dla każdego ciała, dbaniu o własny dobrostan, prawach ucznia i nauczyciela. Zajęcia odbywają się w piątki w godz. 9-14:30 bezpośrednio w placówce bądź w zaprzyjaźnionych miejscach na terenie Gdańska, na przykład w Europejskim Centrum Solidarności. Udział jest bezpłatny, wystarczy zgłosić klasę wysyłając mail na adres: zapisy@spójrznasiebie.pl

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Spotkanie prezydent Gdańska z uczniami gastronomika

- Zajęcia prowadzą specjalistki i specjaliści ze swoich dziedzin, którzy na co dzień pracują z młodzieżą - tłumaczy Maria Pyrek. - Warsztaty cieszą się popularnością, ponieważ dotykają ważnego dla nastolatków tematu i pozwalają realnie wpłynąć na funkcjonowanie szkoły. Jak to się dzieje? Podczas zajęć uważnie słuchamy historii nastolatków, zbieramy od nich opinie, tak aby później wypracować rozwiązania, które mogą zostać wprowadzone w placówce. Czasami wystarczy niewiele - wprowadzenie korekt do statutu szkolnego, dostarczenie środków higieny do toalet czy systematyczna organizacja spotkań samorządu szkolnego z dyrekcją. Potrzeby uczniów są bardzo różne, dlatego w każdej części warszatatowej przewidziany jest czas na dyskusję i rozmowy.

Konsultacje psychologiczne dla młodzieży

- Dostajemy od nastolatków wiele pytań, gdzie szukać wsparcia - mówi Natalia Królak, współautorka kampanii. - Niestety, chociaż podajemy im numery oraz adresy takich miejsc, zazwyczaj są one przepełnione. Często na terapię na NFZ muszą czekać ponad rok. 

Aby usprawnić dostęp do profesjonalnego wsparcia kampania “Spójrz na siebie” oferuje dwa rodzaje pomocy: konsultacje z psycholożką bądź spotkania z mediatorką. To działanie kierowane jest szczególnie do osób, które doświadczyły przemocy nakierowanej na ciało.

Aby skorzystać z konsultacji nie trzeba mieć 18 lat ani posiadać zgody rodzica. W przypadku podjęcia długotrwałej terapii taka zgoda jest jednak niezbędna.

- Zebrane rekomendacje ze wszystkich szkół średnich przekażemy w formie sprawozdania do Urzędu Miasta - mówi Maria Pyrek. -  Nasz projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gdańska, dlatego wierzymy, że realnie uda się wprowadzić zmiany, które będą korzystne zarówno dla uczniów, ale także i nauczycieli. 

Więcej informacji o zapisach można uzyskać TUTAJ

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór