Regały już dostępne dla czytelników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza
Siedem wzorów inspirowanych ilustracjami z pamiętnika Nathaniela Jacoba Gerlacha - XVIII wiecznego podróżnika, który pokonał drogę z Gdańska do Niderlandów - będziemy mogli nanieść bezpiecznie na skórę dzięki Instytutowi Kultury Miejskiej. Dzienniki łączą obserwacje dotyczące fauny, flory, ale też matematyki, maszyn, ekonomii i literatury. Napisane zostały w języku niemieckim - wspomnienia podróżnika notował Christian Fischer.
- Biblioteka Politechniki Gdańskiej posiada oryginał - rękopis tego pamiętnika. Są w nim ilustracje, na których wzorowaliśmy się przygotowując tatuaże. Ilustracje zrobił (prawdopodobnie) słynny gdańszczanin Jacob Theodor Klein - naukowiec i botanik, poprzednik samego Linneusza - mówi Marta Bańka z Instytutu Kultury Miejskiej.
Więcej: Ilustracje w rękopisie Christiana Fischera
Co ciekawe rękopis pamiętnika nigdy jeszcze nie został odczytany. Zespół interdyscyplinarny Instytutu Kultury Miejskiej we współpracy z Biblioteką Politechniki Gdańskiej po raz pierwszy w historii tłumaczy dzieło na język polski.
- Rękopisy należą do tych zbiorów, które bardzo nas, tak po ludzku, intrygują. Są przecież osobiste, obiektywne, prawdziwe. Dają nam wrażenie spoglądania autorowi przez ramię. Czujemy się jak odkrywcy - mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. - Niestety, ręczne pismo jest niezwykle trudne do odczytania. Jeśli dodatkowo jest to język obcy, trudność jest podwójna. Choć dostęp do cyfrowych zbiorów kultury jest coraz szerszy, a wyszukiwarki już powszechnie wyszukują również w treści, rękopisy pozostają wciąż niedostępne dla komputerów. Ich treść jest dla nich niemożliwa do odczytu, pozostają tajemnicą i niespodzianką.
300 lat temu pierwszy krzew kawowca w Europie wyhodował gdańszczanin
Czego dowiemy się z dzienników o Gdańsku i ówczesnej Europie? O tym pracujące nad tłumaczeniem instytucje będą informować na bieżąco. Póki co, do dyspozycji miłośników Gdańska i pięknych wzorów, oddają małe dzieła sztuki inspirowane ilustracjami z zagadkowego pamiętnika. Tatuaże są zmywalne - wybrany wzór wystarczy przyłożyć do skóry, lekko zmoczyć gąbką z wodą, poczekać aż obrazek wyschnie - i gotowe. Wykonała je Magdalena Nestorowicz - graficzka Instytutu Kultury Miejskiej, która uwspółcześniła wzory z pamiętnika i przygotowała do druku.
Do sprzedaży w wirtualnym sklepie IKM (www.sklepikm.pl) tatuaże trafią na początku przyszłego tygodnia. Pakiet z siedmioma wzorami będzie kosztował 28 zł.
W sklepiku kupimy także gadżety związane z realizowanymi w IKM projektami czy bazujące na gdańskich źródłach pochodzących z domeny publicznej, i książki o tematyce miejskiej: między innymi tomy poetyckie wydane w ramach serii Europejski Poeta Wolności, publikacje o przekładzie związane z Gdańskimi Spotkaniami Literackimi „Odnalezione w tłumaczeniu” czy rezultaty badań Obserwatorium Kultury. Miłośnicy Gdańska odnajdą tu takie pozycje, jak: „Gdańsk. Biografia miasta” i „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, „Gdańskie tożsamości” pod redakcją Basila Kerskiego czy „Droga Królewska” Anny Ryś, Bartłomieja Sieka i Agnieszki Witczak.
Zobaczcie film, w którym specjaliści z Politechniki Gdańskiej oraz Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej opowiadają o pomyśle na odczytanie dzieł:
Wsparcie zawodowe dla kobiet w czasie pandemii. Weź udział w licytacji unikalnych przedmiotów