PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Regały już dostępne dla czytelników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza

Regały już dostępne dla czytelników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza
Dobra wiadomość dla miłośników książek: od poniedziałku, 20 lipca, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ponownie umożliwia czytelnikom swobodny dostęp do regałów we wszystkich swoich filiach. Nadal obowiązuje jednak noszenie maseczek i dezynfekcja rąk.
Od 20 lipca można, ale nie trzeba wcześniej zamawiać tytułu, który chcemy wypożyczyć. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przywraca możliwość samodzielnego korzystania z regałów - warunkiem jest uprzednia dezynfekcja rąk, ponadto na terenie każdej filii obowiązuje zasłanianie nosa i ust
Od 20 lipca można, ale nie trzeba wcześniej zamawiać tytułu, który chcemy wypożyczyć. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku przywraca możliwość samodzielnego korzystania z regałów - warunkiem jest uprzednia dezynfekcja rąk
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

#gdanskczyta. O zdrowym jedzeniu i smacznej literaturze mówi Marta Dymek z „Jadłonomii”

 

Możliwość swobodnego dostępu do półek z książkami w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku po przerwie wymuszonej koronawirusem, wdrażana była stopniowo. Od 1 lipca czytelnicy mogli swobodnie korzystać z regałów (a nie tylko odbierać zamówione wcześniej pozycje) w Bibliotece Głównej na Targu Rakowym i Bibliotece Manhattan we Wrzeszczu.

- Do niedzieli, 19 lipca, w tych dwóch filiach pojawiło się prawie 9500 czytelników, a wypożyczonych zostało ponad 15 tysięcy książek - mówi Marcin Haftkowski z Działu Promocji, Marketingu i Public Relations Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Jak tłumaczy, decyzja o udostępnieniu księgozbiorów czytelnikom w kolejnych - wszystkich już - filiach, była podyktowana oczekiwaniami użytkowników biblioteki.

- Pierwszy dzień - poniedziałek, 20 lipca - w którym nasi czytelnicy już we wszystkich filiach WiMBP w Gdańsku mogli samodzielnie wybierać książki na półkach, do godz. 15:00 w 10 największych bibliotekach dzielnicowych, przyniósł liczbę prawie 1200 odwiedzin i prawie 2000 wypożyczonych książek - zdradza Marcin Haftkowski.

Zaznacza, że wkrótce odwiedzających poszczególne filie powinno być jeszcze więcej. Okres wakacyjny to co prawda czas, gdzie odwiedziny w bibliotekach są rzadsze, ale przywrócenie swobodnego dostępu do regałów może przyciągnąć czytelników w najbliższych dniach. - Myślę, że pierwszy tydzień pozwoli nam ocenić, jak wyjście naprzeciw oczekiwaniom czytelników - dostęp do półek, wpłynęło na zainteresowanie odwiedzinami w bibliotekach.

 

Oprócz obowiązkowego odkażania dłoni, na terenie każdej filii obowiązuje zasłanianie nosa i ust - podobnie jak we wszystkich innych zamkniętych pomieszczeniach i przestrzeniach, jak instytucje kultury, sklepy czy środki transportu publicznego
Oprócz obowiązkowego odkażania dłoni, na terenie każdej filii obowiązuje zasłanianie nosa i ust - podobnie jak we wszystkich innych zamkniętych pomieszczeniach i przestrzeniach, jak instytucje kultury, sklepy czy środki transportu publicznego
mat. WiMBP w Gdańsku

 

Książki w bibliotekach nadal można zamawiać zdalnie: elektronicznie przez katalog on-line, telefonicznie lub mailowo - książkę poda nam bibliotekarz przy ladzie. Od 20 lipca można już także samemu wybrać interesującą nas pozycję z półki - przed udaniem się pomiędzy regały należy zdezynfekować ręce lub rękawiczki (środki do dezynfekcji są dostępne w bibliotekach).

Jednocześnie instytucja przypomina, że w dalszym ciągu we wszystkich filiach obowiązują zasady bezpieczeństwa wynikające z reżimu sanitarnego związanego z epidemią koronawirusa. Konieczne jest zasłanianie nosa i ust podczas obecności w bibliotece, oraz dezynfekcja rąk - lub rękawiczek. Szczegółowe zasady można znaleźć na stronie biblioteki, w specjalnej zakładce: wbpg.org.pl/koronawirus.

 

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o gdańskiej bibliotece - na wystawie przed CH Forum Gdańsk

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze