Stogi. Northvolt zasadzi około 1500 drzew w zamian za 409 wyciętych, 950 już zasadzono

Northvolt to firma będąca dostawcą ogniw i systemów bateryjnych, wybudowała fabrykę w Gdańsku, w dzielnicy Stogi przy ul. Andruszkiewicza. Prace budowlane zakończyły się w maju br. By móc zrealizować tę inwestycję, wyciąć trzeba było wcześniej dokładnie 409 drzew. W ramach rekompensaty Northvolt zasadzi 1,5 tys. nowych drzew, niespełna 1000 już zasadziła.
29.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu z drona widać ogromną fabrykę, to niewysoki budynek, ale rozległy, w tle drzewa
Firma, będąca dostawcą ogniw i systemów bateryjnych, wybudowała fabrykę w dzielnicy Stogi przy ul. Andruszkiewicza
Fot. Northvolt

Mieszkańcy pytają radnych, a radni - przedstawicieli Northvolt

Jak informuje Rada Dzielnicy Stogi, podczas majowego dyżuru radnych dzielnicy, w którym uczestniczyła także miejska radna Beata Dunajewska, jedna z mieszkanek poruszyła temat nasadzeń zastępczych związanych z inwestycją przy ul. Andruszkiewicza. Zarząd Dzielnicy zwrócił się więc do Northvolt z prośbą o informację.

Firma przyznała, że zgodnie z decyzjami wydanymi przez Wydział Środowiska UMG, wycięła 409 drzew - na taką liczbę otrzymała zgodę. Aby zrekompensować tę wycinkę, zasadzi około 1,5 tys. drzew na terenie Gdańska. Dotychczas nasadzono już 950 drzew przy ul. Andruszkiewicza i Sucharskiego, a także 6 drzew na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich w Letnicy.

Northvolt zakończył budowę fabryki w Gdańsku

Kolejne nasadzenia zastępcze, dokładnie 239 drzew, także wykonane zostaną przy ul. Andruszkiewicza oraz Sucharskiego. Zaplanowano także nasadzenie około 250 drzew w rejonie Ronda Komitetu Obrony Robotników.

Przedstawiciele Northvolt podkreślają, że współpracują ze specjalistyczną firmą zajmującą się pielęgnacją sadzonek, i przez trzy lata będzie ona dbała o odpowiednie warunki dla wzrostu nasadzonych młodych drzew.

Czym zajmuje się Northvolt?

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby "zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości".

Stogi. Palowanie zakończone, będą ekrany dźwiękochłonne

Firma wybudowała swoją fabrykę w dzielnicy Stogi, w okolicy Portu Gdańsk i terminala głębokowodnego Baltic Hub. Łączna powierzchnia wybudowanych obiektów wynosi 25 tysięcy mkw. Budynek produkcyjny oraz biurowy mają wysokość 9,5 metra. Po obu stronach tych obiektów wznoszą się wysokie na 30 metrów nieruchomości, w których działać będą automatyczne i bezobsługowe magazyny.

Na terenie działki inwestycyjnej powstały również dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych.

W zakładzie produkcyjnym w Gdańsku będą powstawały stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowlanej.